Megint a B+N Zrt. nyerte meg a kórházak takarításáról szóló 300 milliárdos tendert
Hiába támadták meg a tendert, a kifogásokat végül lesöpörték az asztalról. Így viszont ismét a „takarítás Mészáros Lőrincének” nevezett B+N Zrt.-é a teljes keretmegállapodás.
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) három részből álló, összesen 300 milliárd forint összértékű tenderét a B+N Zrt. nyerte meg, A nyertes feladata a teljes körű napi-, időszakos-, nagy- és eseti takarítási, fertőtlenítési szolgáltatások nyújtása, valamint a higiéniai töltőanyag kihelyezése lesz. A felhívás három részből állt: Kelet-Magyarország, Budapest és Országos Intézmények illetve Nyugat-Magyarország területe – írja az Átlátszó.
Egy olyan gazdasági szereplő támadta meg az eljárás első, Kelet-Magyarországra vonatkozó részét a Közbeszerzési Döntőbizottságnál (KDB), amely nem is jelentkezett a felhívásra. Azt korábban még nem lehetett tudni, hogy az érintett O.M.T. Controll Hungária Zrt. pontosan milyen okból tette ezt. Most viszont felkerült a Közbeszerzési Hatóság honlapjára a vizsgálatot lezáró határozat.
Az O.M.T. Controll szerint „az eljárásban a korábbi (2020-as) eljárás feltételeinek megismétléséből nem lehet másra következtetni, mint hogy ajánlatkérő a korábbival azonos, csekély számú ajánlatra számítva, a verseny tényleges kizárásával kívánja jelen eljárását is lefolytatni.”
A Közbeszerzési Döntőbizottság megállapította, hogy a kérelmezőnek a jogorvoslati kérelem benyújtására vonatkozó ügyfélképessége nem áll fenn, hiszen a cégnek nem volt valós lehetősége a közbeszerzés elnyerésére (megfelelő referenciák híján), és a kérelemben kifogásolt jogsértések megállapítása esetén sem került volna kedvezőbb helyzetbe. A döntőbizottság aztán megszüntette a jogorvoslati eljárást.
Nem tudni, kihez és mennyi közpénz jut
Zeisler Judit, Transparency International Magyarország (TI) szakpolitikai vezetője szerint az, hogy az egészségügyi létesítmények takarítására, illetve üzemeltetésére kiírt többszáz milliárd forint értékű közbeszerzéseket évek óta ugyanaz a szereplő nyeri el, két szempontból is aggályos.
„Egyrészt versenykorlátozónak tekinthető, mivel amellett, hogy az elvárt referenciáknak csak a piaci szereplők egy rendkívül szűk köre felel meg, az eljárásokat egyszereplős keretmegállapodásokkal valósítják meg. Ez azt jelenti, hogy az eljárás későbbi szakaszaiban sem nyitják újra a versenyt, noha erre a törvény lehetőséget biztosít.
Másrészt a folyamat nem átlátható, mivel a keretmegállapodások alapján születő megrendelések adatai már nem hozzáférhetőek nyilvánosan.
Vagyis sem a nyilvánosan elérhető közbeszerzési adatokban, sem az ajánlatkérő, Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság saját felületén nem elérhető az az információ, hogy a több száz milliárd adóforintból végül pontosan mennyit költenek és mire. Éppen ezért az sem indokolható, hogy miért van szükség rendszeresen ilyen kiugróan magas értékű megállapodásokra” – hangsúlyozta Zeisler Judit.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 19.-i adása itt nézhető meg: