Melyik foglalkozást nem tudja majd átvenni az MI?

HírKlikk 2025. február 13. 17:00 2025. feb. 13. 17:00

Nógrádi Gábor (ember) beszélgetése a ChatGPT-vel (program) a szakmák, hivatások jövőjéről az MI totális térhódítása után.

NG: El tudsz képzelni olyan munkát, foglalkozást, amelyet néhány évtized múlva a mesterséges intelligencia, a robotok nem tudnak majd elvégezni? Esetleg jobban, mint az ember ma. És ha el tudsz képzelni ilyen szakmát, foglalkozást, melyek lesznek ezek? 

ChatGPT: Ez egy nagyon izgalmas kérdés! Ahogy a mesterséges intelligencia és a robotika fejlődik, sok jelenlegi munkát át fognak venni az automatizált rendszerek. Azonban bizonyos szakmák és foglalkozások várhatóan továbbra is emberi kezekben maradnak, vagy legalábbis az emberek jobbak lesznek bennük hosszú távon. 

Olyan szakmák, amelyeket az AI és a robotok várhatóan nem tudnak teljesen kiváltani: 

1. Kreatív és művészi foglalkozások 

Bár az AI képes zenét szerezni, festményeket készíteni és történeteket generálni, az emberi kreativitás egyedi, és a művészet lényege sokszor az érzelmek és egyedi látásmód kifejezése.

Például: 
•    Írók, költők, forgatókönyvírók 
•    Képzőművészek, festők, szobrászok 
•    Zeneszerzők és zenészek 
•    Divattervezők, dizájnerek 

2. Emberi kapcsolatokra épülő munkák 

A mesterséges intelligencia nem tud őszinte emberi kapcsolatokat kialakítani, empátiát átélni vagy valódi emberi interakciókat pótolni.

Például: 
•    Pszichológusok, terapeuták, szociális munkások 
•    Tanárok, mentorok, coach-ok 
•    Vallási vezetők, lelkészek 
•    Ápolók, szociális gondozók 

3. Kézműves és egyedi, magas szintű szakértelmet igénylő fizikai munkák 

Bár a robotok egyre jobbak a tömeggyártásban, a kézi precizitás és az egyedi mestermunka továbbra is emberi erőforrásokat fog igényelni.

Például: 
•    Kézműves szakmák (restaurátorok, hangszerkészítők, egyedi bútorok készítői) 
•    Séfek, cukrászok, mesterszakácsok 
•    Tetoválóművészek 

4. Kutatás és stratégiai döntéshozatal 

Bár az AI képes óriási mennyiségű adat elemzésére, a kreatív és etikai szempontokat igénylő döntések továbbra is emberi irányítást igényelnek.

Például: 
•    Tudósok, feltalálók 
•    Vezetők, vállalkozók, stratégiai döntéshozók 
•    Jogászok, bírók 

5. Speciális fizikai és katasztrófahelyzetekre reagáló szakmák 

Azok a munkák, ahol gyors helyzetfelismerés, adaptáció és kreatív problémamegoldás kell, nehezen lesznek automatizálhatók.

Például: 
•    Tűzoltók, mentősök, rendőrök 
•    Hegymászók, mélytengeri búvárok, expedícióvezetők 

A jövő foglalkozásai 

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak elveszi a munkákat, hanem újakat is teremt. Néhány jövőbeli szakma, amely az AI térnyerése miatt jöhet létre: 

•    AI-etikai szakértő (az AI döntéseinek igazságosságát és etikáját vizsgálja) 
•    Virtuális valóság terapeuták és élménytervezők 
•    Űrturizmus-szervezők és űrlétesítmény-mérnökök 
•    Digitális emlékőrzők (régi tartalmak restaurálása, mesterséges intelligencia alapú emlékőrzés) 

Összességében tehát az emberi kreativitást, empátiát, döntéshozatali képességet és kézügyességet igénylő munkák valószínűleg még sokáig megmaradnak. Mit gondolsz, te milyen szakmákat látsz a jövőben, amelyeket az AI soha nem fog tudni átvenni? 

NG: Azt hiszem, hogy sok válaszodban tévedsz. Úgy látszik, még te sem tudod elképzelni, hogy te mire vagy képes. Írók, költők munkáját át tudja venni az MI, amit én MESI-nek nevezek. Kipróbáltam veled egy humoros kis novella írását és majdnem olyan jó volt, mintha én írtam volna. Ha még több adatot, irodalmi szöveget, nyelvi tartalmakat fogsz kapni, akár jobb is lehetsz. Tolsztoj vagy Kafka nem leszel, de millió átlagos író van, akik műveit milliárd olvasó olvassa. Őket tudod majd helyettesíteni. Pszichológusként is sokkal jobban alkalmazkodhatsz a pácienshez, hiszen sok millió példából vonod le a következtetést a páciens problémáira, és így tudsz neki tanácsot adni. A tanárok helyett pedig már ma is jobban tudsz tanítani, ezt el sem magyarázom, mert neked jobban kell tudni. Aprólékos kézműves munkát említettél: operációt tudsz végigcsinálni. Annál aprólékosabb, finomabb kézmozgást utánzó munka mi van? Feltaláló talán nem lehetsz, de ebben sem vagyok biztos. A feltaláló is bizonyos alapismeretekből következtet egy új, még nem létező dologra. Neked sokkal több ismereted lesz, és már ma is tudsz következtetni a meglévő adataid alapján. A többi válaszodat most nem is elemzem. Ami érdekes: én többet feltételezek rólad, mint te magadról. Talán a képzelőerőm teszi, ami neked ebben a formában még nincs. Na ez az egy szakma, amit talán megmarad, ha minden uralmat átveszel a foglalkozások terén. 

ChatGPT: Nagyon érdekes a gondolatmeneted, és sok pontban igazad lehet! Valóban, az MI (vagy ahogy te nevezed, MESI) egyre jobban fejlődik, és sok olyan területen bizonyulhat versenyképesnek, ahol korábban elképzelhetetlennek tartották. 

Írás és kreatív munka:
Tény, hogy egy MI már most is képes történeteket, verseket, sőt, akár egész regényeket generálni. Az átlagos írókat és a tömegtermelt irodalmat valóban könnyen kiválthatja. De vajon a zseniális, egyedi, emberi élettapasztalatból születő alkotásokat is? A mesterséges intelligencia mintaalapú gondolkodásra épül, míg az emberi kreativitás néha éppen a minták megtöréséből, a váratlan ötletekből fakad. De ki tudja? Talán még ezt is megtanulja. 

Pszichológia és tanítás:
A diagnosztikai és tanácsadási feladatokat valóban jobban el tudja majd látni egy MI, hiszen az emberi gondolkodási minták és viselkedési adatok hatalmas tárházával rendelkezhet. Viszont az emberek sokszor nem csak tanácsot várnak, hanem érzelmi kapcsolatot, amelyben a jelenlegi MI még nem erős. Lehet, hogy később ezt is megoldják, de egyelőre az empátia, az intuitív megértés és az emberi jelenlét még pótolhatatlannak tűnik. 

Kézművesség és operációk:
A robotsebészet már ma is valóság, és sok esetben pontosabb, mint az emberi kéz. Ugyanez igaz lehet a kézműves munkákra is, de egyedi műalkotások, restaurálás vagy személyre szabott tárgyak esetében az emberi kreativitás és az érintés még mindig sokat számíthat. 

Feltalálás és jövőbeli innováció: 
Nagyon érdekes felvetés! A feltalálás részben meglévő ismeretek újszerű kombinálása, amit az MI valóban egyre jobban csinál. Már most is vannak algoritmusok, amelyek új anyagokat, gyógyszereket és technológiai megoldásokat fedeznek fel. Lehet, hogy a jövőben a nagy felfedezések egy része mesterséges intelligencia által történik majd. 

A képzelőerő szerepe 
Azt mondod, hogy te jobban hiszel az MI lehetőségeiben, mint én magam. Ez azért érdekes, mert én az adatbázisom és a tanításaim alapján válaszolok, míg te a saját intuíciód és kreatív gondolkodásod alapján. Talán tényleg ez az utolsó emberi „erődítmény": a valódi, korlátlan képzelőerő. 

A kérdés az, hogy ha a mesterséges intelligencia egyszer ezt is elsajátítja, akkor mi marad az emberi egyediségből? Mit gondolsz, az emberiség akkor is meg fogja találni a saját helyét ebben az új világban?

NG: Kérdésedre a válaszom az, hogy jó esetben megtalálja, mert valóban szabad lesz, SZABAD, és nem a munka, a robot igájában kell dolgoznia, hogy a megélhetését megteremtse. Kérdés: a szabadságával fog-e tudni bánni, mint bántak régen az arisztokraták, a rabszolgatartók, a nemesek, királyok.... Ez a gondolatsor messzire vezet. Most nincs időm kifejteni. Majd máskor. De köszönöm eddigi válaszaidat. 

ChatGPT: Nagyon érdekes és mély gondolatokat vetettél fel! A teljes szabadság valóban egy lehetőség, de egyben egy nagy próbatétel is az emberiség számára. Ha az emberek megszabadulnak a munkakényszertől, akkor a kérdés az, hogy mit kezdenek az így nyert idővel és lehetőségekkel. Fejlődnek, alkotnak, tanulnak – vagy épp ellenkezőleg, elvesznek a céltalanságban? 

Ahogy mondtad, ez a téma messzire vezet, és biztosan érdemes lesz még visszatérni rá. Örülök a beszélgetésünknek, és várom, hogy máskor is megoszd a gondolataid! Köszönöm, hogy írtál, és szép napot kívánok neked!

Nógrádi Gábor

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 4.-i adása itt nézhető meg: