Menthető ugyan a V4, de jelenleg működésképtelen

NVZS 2024. január 17. 14:30 2024. jan. 17. 14:30

„A jelen felállásban a Visegrádi együttműködés nem működőképes, Fiala cseh miniszterelnöknek volt igaza, amikor azt mondta, hogy nincs értelme összehívni, hiszen ketten mondanának valamit, a másik kettő meg valami mást” – állapította meg Balázs Péter professzor. A volt külügyminiszter és uniós biztos szerint ennek ellenére, a V4 természetesen menthető, hiszen a mindenkori politikai szándékon múlik az, hogy mi történik vele, miközben nincs intézményrendszere, nincs kötelezettsége, nincs alapszerződése. Most átrendeződtek a sorok, megváltozott a dinamika, miután a korábbi lengyel-magyar duó, illetve a szlovák-cseh kettős helyébe lépett a lengyel-cseh, illetve a magyar-szlovák páros. 

Több érdekes kijelentés, megjegyzés, megállapítás hangzott el Orbán Viktor és Robert Fico keddi budapesti tárgyalásai után a sajtótájékoztatón. Ezekből kiderült, hogy a két miniszterelnök minden – legalábbis említett – kérdésben „egy húron pendül”. Például egyezik a Varsói Együttműködésre vonatkozó véleményük, amiről ki is jelentették, hogy egyformán látják a helyzetet. 

A Telex tudósításából kiderül, hogy Fico konkrétan kitért a V4-ek fontosságára, s azt mondta, hogy a 65 milliós közösség együtt többre képes az EU-ban, mint Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia külön-külön. Csakhogy a V4-es funkciót „működésképtelenné tették, direkt módon lehetetlenítették el” – mondta, bár azt nem nevezte meg, hogy kik lehetetlenítették el az együttműködést. Külön nem tért ki Lengyelországra sem, amely a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS) ellenzékbe szorításával kevésbé konfrontatív szerepet vinne ez EU-ban, ellentétben az addig Orbánhoz hasonlóan Brüsszelt kritizáló elődökkel. „Nyomást fogunk gyakorolni a cseh kormányfőre, hogy mielőbb összehívja a négy országot”, hogy „azokkal a témákkal foglalkozzunk, amelyek egyformán érintenek minket” – közölte Fico.

Nyilvánvaló tehát a V4 ismételt kettészakadása. Kérdés, egyáltalán menthető-e még. Balázs Pétert kérdeztük. „Természetesen menthető, de – ahogy már többször elmondtam –, minthogy a V4 egy egyszerű politikai szándéknyilatkozaton alapszik, nincs intézményrendszere, nincs kötelezettsége, nincs alapszerződése, ezért a mindenkori politikai szándékon múlik, hogy mi történik vele.”

A közelmúlt években láthattuk a hasadását: a csehek és a szlovákok az egyik, a lengyelek és a magyarok a másik irányba mentek, nem állt össze egységgé, két irányba húztak a résztvevők. Ez mára annyiban változott meg, hogy Lengyelországban és Szlovákiában is fordulat történt, s így most az egyik irányba a magyar-szlovák, a másikba pedig a lengyel-cseh duó húz. A volt külügyminiszter szerint most elsősorban a cseheken múlik, hogy milyen lendülettel zárkóznak fel a lengyelek mellé, ugyanis, ha ketten együtt mennek, akkor a 65 millió lakosú térségben jelentős túlsúlyba kerülnek, hiszen az Orbán-Fico fémjelezte magyar-szlovák duó mindösszesen mintegy 15 millió embert képvisel, miközben Lengyelország egymaga majdnem negyvenmilliót. Ez azt is jelenti, hogy nem egyenlő az együttműködés négy résztvevője, Lengyelország messze kiemelkedik közülük, és általában az határozza meg a belső dinamikát, hogy mit akarnak a lengyelek, akiknek, ha van egy társuk ebben, akkor az mutatja az irányt.

„Mindenesetre a jelen felállásban a Visegrádi együttműködés nem működőképes, Fiala cseh miniszterelnöknek volt igaza, amikor azt mondta, hogy nincs értelme összehívni, hiszen ketten mondanának valamit, a másik kettő meg mást” – szögezte le a korábbi külügyminiszter, megjegyezve, ez különösen azután igaz, hogy Robert Fico Budapesten egyértelműen Orbán mellé állt a most várható nagyon fontos kérdésekben zajló vitákban, mint az uniós költségvetés, Ukrajna megsegítése és minden bizonnyal a Magyarországgal szembeni 7. cikkely szerinti eljárás folytatásának a kérdésében is. 

Összességében, a V4 egy természetes adottság, egy összefüggő terület, nagyon mély történelmi, politikai, gazdasági szálak fűzik össze a területet lakó négy nemzetet. Erre az is bizonyíték, hogy 1991 óta sok válságot túlélt – és túl is él –, de ehhez olyan kormányok kellenek, amelyek ezt fontosnak tartják és egy irányba mozognak – húzta alá Balázs Péter. 

Nagy szerencséje volt Orbánnak azzal, hogy Fico nyert, hiszen ismét van egy ország, Szlovákia, amelynek első embere a Tanácsban melléáll, és valószínűleg megvétózza majd a Magyarország, pontosabban Orbán elleni intézkedéseket – vetettük fel. A professzor ezzel egyetértett, mondván: „amikor van valaki, aki megbontja vele szemben az egyhangúságot, akkor megint nyer”. Ugyanakkor azt azért megjegyezte, hogy török átokként kimondható: legyen Orbán a te barátod, utána hamarosan meg is buksz, ahogy történt a cseh Babistól kezdve a szlovén Jansán az észak-macedón Gruevszkiig. „Akit Orbán megcsókol, az akár menekülni is kénytelen a hazájából” – emlékeztetett a köztörvényes bűncselekményért hazájában elítélt, de Orbánék által Magyarországra menekített Gruevszkire

Még egy szempontot megemlített a tapasztalt diplomata, azt, hogy Ficonak sem a legjobb entré, hogy Orbánnal jegyzi el magát. Ezzel nem fog sok barátot szerezni, ráadásul amúgy is kétes a helyzete, mert a pártja, a Smer hagyományosan a Szocialisták és Demokraták csoportban van, de ma már nem illik oda, inkább az Identitás és Demokrácia csoport nótáját fújja, hasonlóan Orbánhoz. Ezzel nem lesz túl sok támogatója a jelenleg kormányzó pártok nagy többsége körében.

Fico már-már baráti, sőt testvéri (régi „szép” idők) budapesti tárgyalásai kapcsán nem lehet megkerülni a kérdést, hogyan léphetett túl a magyar kormány, Orbán Viktor azon, hogy azt a Robert Ficót ajnározza körül Magyarország fővárosában, akinek a kormányzása alatt a legdurvább magyarellenes lépések történtek, hiszen Fico az, aki élesen támadta Orbánékat a kettős állampolgárság bevezetésekor, s ő volt az, aki megfosztotta a szlovák állampolgárságtól azokat, akik felvették a magyart, továbbá, akinek a kormányzása idején megszületett a magyarok számára hátrányos nyelvtörvény Szlovákiában, nem szólva arról, hogy miniszterelnökként ő folytatott hecckampányt a megvert Malina Hedvig ügyében, és akkor még nem tértünk ki a szlovák oknyomozó újságíró, Jan Kuciak és menyasszonya meggyilkolásához vezető korrupcióra. Balázs a kétoldalú kapcsolatokat érintő anomáliák kérdésében felhívta arra a figyelmet, hogy annak idején más volt a Fico-koalíció összetétele, kétarcú is volt, a szélsőségesen magyar-ellenes Ján Slotáék miatt kellett meghozniuk a magyarellenes törvényeket, ám az is tény, hogy Fico sem áll a magyar kisebbség mellé. „Ficonak azonban most könnyebb a dolga, miután az ottani magyar kisebbséget Orbán megvette, meg hát Orbán pénzén az orosz propagandát harsogja az ottani média, így könnyű melléjük állni” – szögezte le, felhívva a figyelmet arra, hogy eközben nagy kérdés, lesz-e valódi megoldás a kettős állampolgárság tilalmára. Azt sem kell elfelejteni, hogy Szlovákia az euróövezet tagja, ez pedig erősen köti az unió centrumához, s Fico is lavírozni fog az uniós centrum és szélsőségek között. „Valószínűleg azonban minden nyilatkozat és lépés csak júniusig érvényes, az EP-választások után határoznak talán el középtávú irányokat, akkor dől el, hogy valójában ki, merre fog majd menni” – szögezte le.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom