Miért okoz aggodalmat Európában Trump amerikai választási győzelme?
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson felboríthatja az EU-val fenntartott kapcsolatokat a kereskedelemtől kezdve a biztonságon át az Ukrajnának nyújtott segélyekig.
Elemzők szerint Európában aggodalomra ad okot, hogy Donald Trump győzelme gondokat okozhat az EU-nak a biztonságtól kezdve az Ukrajnának nyújtott segélyeken át a kereskedelmi vámokig – írja az Euronews.
Míg Kamala Harris demokrata jelölt és alelnök valószínűleg fenntartaná a status quo-t az EU-val az ilyen kérdésekben, addig a republikánus Trump, korábbi elnök többször bírálta a blokkot, és a jelenlegi EU-USA kapcsolatok „megborításával" fenyegetett.
Oroszország 2022 februárjában indított teljes körű invázióját követően az Ukrajnának nyújtott segítség lesz az egyik legsürgetőbb tárgyalási pont az EU és a következő amerikai elnök között, hiszen Washington 2022 óta több tízmilliárd dollár katonai és pénzügyi támogatást nyújtott Kijevnek.
A republikánusok azonban egyre inkább megosztottak abban, hogy több pénzt adjanak-e Ukrajnának, miközben Trump többször bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, és nem volt hajlandó támogatni Kijev győzelmét, azt sugallva, hogy a választások megnyerése esetén leállíthatja az amerikai támogatást.
„Az egyik forgatókönyv szerint Trump leállítaná az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat" – mondta Bart Szewczyk, a German Marshall Fund elemzője az Euronewsnak adott interjújában.
Trump azt is mondta, hogy megválasztása esetén még januári hivatalba lépése előtt véget vethetne a konfliktusnak. De anélkül tette ezt a nyilatkozatot, hogy megmagyarázta volna, hogyan tervezi mindezt, vagy részleteket mondott volna erről.
Szewczyk szerint elképzelhető, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel akar megegyezni, hogy tűzszünetet kössön és véget vessen a háborúnak „az ukránok és az európaiak feje fölött".
Valószínűbb, hogy egy Trump-kormányzat továbbra is szállítana fegyvereket Kijevnek, de Európát kérné meg, hogy állja a számlát. „Az EU adatai szerint az ukrán hadseregnek nyújtott uniós támogatás teljes összege jelenleg 43,5 milliárd euróra becsülhető, de ez az összeg több mint 200 milliárd euróra emelkedhetne, ha egy ilyen forgatókönyv valósággá válna" – mondta Szewczyk.
Másik lehetőségként arra figyelmeztetett, hogy valószínűleg „káosz lesz, ami a békemegállapodásra tett kísérletek összevisszasága, a fegyverszállítások, vagy azok leállítása jellemez, mindenféle ok nélkül".
„Amerika az első"
Trump régóta az amerikai izolacionizmus híve – ez az álláspont az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a Republikánus Párton belül.
Egy februári kampánygyűlésen azt mondta, hogy nem fogja megvédeni a NATO-tagokat egy orosz támadástól, ha azok nem teljesítik védelmi kiadási kötelezettségeiket.
Az Egyesült Államokat frusztrálja, hogy a NATO 31 tagja közül sokan nem teljesítik a GDP legalább két százalékát kitevő éves védelmi kiadási célt. A katonai szövetség becslései szerint idén 23 tagország fogja teljesíteni ezt az elvárást, míg egy évtizeddel ezelőtt csak három nemzet tartozott ebbe a körbe.
Washington jelenleg a NATO költségvetésének mintegy 16,2 százalékát fizeti, ugyanannyit, mint amennyit Berlin.
„Az elképzelés az, hogy Európának valóban fel kell készülnie egy olyan világra, amelyben az USA többé nem játssza azt a szerepet, amelyet ma" – mondta Serge Jaumain, a Brüsszeli Szabadegyetem (Université libre de Bruxelles, ULB) professzora az Euronewsnak.
Ez akár egy Trump-, akár egy Harris-kormányzat alatt bekövetkezhet – mondta Jaumain, megjegyezve, hogy véget ért az a korszak, amikor az USA „rendkívüli módon jelen volt európai szinten".
Újra divatba jön a protekcionizmus?
További aggodalomra ad okot Európában az a fenyegetés, hogy Trump protekcionista politikát vezet be, és kereskedelmi vámokkal sújt más országokat – megfogadta, hogy tíz százalékos vámot vet ki az összes nemzet importjára, és 60 százalékos vámot a Kínából származó importra.
Az USA az EU fő kereskedelmi partnere. A partnerek közötti áruforgalom az elmúlt évtizedben több mint kétszeresére nőtt, és az EU legfrissebb adatai szerint 2022-ben közel 870 milliárd eurót tett ki. Az EU-nak az Egyesült Államokba irányuló három fő exportcikke a gyógyszerek, a gyógyászati termékek és a járművek, míg a földgáz, a kőolaj és a nyersolaj adják az uniós import legnagyobb részét az Egyesült Államokból.
Trump ennek ellenére, kritikusan nyilatkozott az EU-ról, és arra figyelmeztetett, hogy ha megnyeri a választást, akkor az EU „nagy árat fog fizetni" azért, mert nem vásárol elég amerikai árut.
„A kereskedelmi kapcsolatok tekintetében az az elképzelés, hogy mindenhol meg kell védeni az Egyesült Államokat" – mondta Jaumain. „Ezek az intézkedések (a javasolt vámok) valószínűleg Európával szembeni megtorlást is jelentenek."
Mindazonáltal a republikánus jelölt kiszámíthatatlanságát tekintve, az ilyen kampányígéreteket kellő szkepticizmussal kell kezelni az olyan elemzők szerint, mint Jaumain.