Miklós László: soha többé nem lesz 20-30 euró a gáz, az olaj adott egységnyi ára

HírKlikk 2022. szeptember 10. 07:20 2022. szept. 10. 07:20

Az energetikai szakértő az olaj- és gáziparban eltöltött több évtizedes tapasztalatával azon kevesek közé tartozik, akiknek érdemi szakmai rálátásuk van a mára kialakult és a kormány által kezelt energetikai válságra. Erről is beszélt Bolgár Györggyel a Klikk TV TÍZ című adásában.

A mostanihoz hasonló válság utoljára talán a hetvenes években volt, de a jelenleginek – a szomszédban dúló háborúval és a klímaválsággal súlyosbítva – mindenképpen rendkívüli és mély hatása van. 

„Kétségtelen, hogy a háború kiélezte a feszültséget, de nem minden előzmény és alap nélküli az, ami a gázpiacon történik” – reagált az MVM felügyelő bizottságának volt elnöke. „Már tavaly nyáron érzékelhető volt, hogy megváltozik a világ a gázpiacon is.” Egy teljesen új helyzet alakult ki, amit a klímaválság, a széndioxid-kibocsátás csökkentése miatt felfelé hajtott árak is mutattak.  

Az biztos – tette hozzá –, hogy „megítélésem szerint soha többé nem lesz húsz euró a gáz ára megawattóránként. Amint az olaj sem lesz 20-30 euró. Az energia felhasználása olyan mértékben nőtt, hogy vége van az olcsó gáz korszakának”.

Az átmenet bár hosszabb lehet, mint gondolták, de az adatok tekintetében jelentős változások történtek. „A hazai adatokat nézve, például az elmúlt három évben 3000 megawattnyi napelem-kapacitás jött létre, miközben alig kapott támogatást.” Mindennek a fűtési célú energiafelhasználásra is hatása lesz. Emlékeztetett, hogy Nyugat-Európában „már régen végbement a hőszigetelési program, hazánkban is jelentősen csökkenhet a földgáz iránti igény.” 

Miklós László szerint ahhoz is kell legalább két-három év, hogy az orosz gázimport érdemben csökkenthető legyen. Ráadásul a zsarolási potenciáljuk is korlátozott, hiszen „a le nem szállított gázzal nem tud mit kezdeni Oroszország. A háború végeztével pedig rendezni kell Európa és Oroszország gazdasági kapcsolatait is, nincs szó totális szakításról, szankciórendszer működik”.

A szakértő szerint a lakossági ellátás bizonyosan garantált lesz, „erre nem csak uniós, de hazai szabály is van”, és bizonyosra vehető a lakosság önkéntelen takarékossága is.

Ezzel együtt, rövid távon sokat segíthetne egy „cizelláltabb” tarifarendszer s nem a kizárólagos átlag s átlag feletti meghatározás. „Egyszerűen megmagyarázhatatlan, hogy miért nem csökkentik az áfát mondjuk öt százalékra. Az a kiszámíthatatlanság pedig hihetetlen turbulenciát gerjeszthet, amivel a péktől a vendéglősig, a kisvállalkozásokig szembenéznek. Egyrészt nem kapnak megfelelő árajánlatot, másrészt nem tudják, milyen ár lesz a következő időszakban. Jóval kisebb áldozattal járna mindez, ha a kormány a benzin ársapkához hasonlót rendelne el az energiafelhasználás terén is.” 

A Klikk TV TÍZ című adása ide kattintva nézhető meg.

Forrás: Hírklikk


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom