Nagy a zsibongás Trump körül

Vámosi Ágoston 2024. november 14. 14:55 2024. nov. 14. 14:55

A győzelemben senki sem lehet biztos, de az elnökjelölti felkészülés minimuma, hogy mindenre van egy-két embere az indulónak – mondta a Hírklikknek Balázs Péter. A volt külügyminiszter és uniós biztos szerint a gyors sorcsere a minisztériumok élén a rutinnak köszönhető, nem a korai magabiztosságnak, bár Trump környezetében volt, aki már nyáron 320 elektori szavazattal számolt.

Napokkal megválasztása után Donald Trump gyors ütemben kezdte megnevezni leendő második adminisztrációjának tagjait. Az már most látszódik, hogy nem igazán szeretne másképp gondolkodó emberekkel együtt dolgozni. Egyelőre úgy néz ki, a hatalmi pozíciók átadás-átvétele simábban fog menni, mint 2016 végén. 

Trump környezete még Biden visszalépése előtt 320 elektori szavazattal számolt, és magabiztossága Kamala Harris jelölésével sem tört meg – végül 312 szavazatot kapott. „A győzelemre nem lehet biztosan számítani. Ez az elnökválasztás különösen kiegyensúlyozott volt, de aki indul egy ilyen versenyben – még annak is, akinek nincs nagy esélye – kell, hogy legyen csapata, minden reszortra egy-két kiszemelt embere. Ha normálisan készültek a republikánusok, akkor Trumpnak mindenre több jelöltje volt” – mondta a Hírklikknek a korábbi külügyminiszter.

Balázs Péter szerint abba nem lehet belelátni, milyen csapat veszi körül a megválasztott elnököt, hiszen ő nem hagyományos politikai szereplő, az ingatlan- és szépségverseny-iparból jött, és eddig is a republikánus tábor jobb szélén, külön mozgott a párttól. „Nem tudjuk, milyen belső erők törekednek, akarnak pozícióhoz jutni, vagy javasolnak embereket, ilyenkor nagy a zsibongás körülötte. Már nem először elnök, ennek tulajdonítható, hogy olajozottabban megy ez a folyamat” – tette hozzá.

Musk vicce komolyra fordult

Az első jelöltekről, többek között Marco Rubio külügyminiszter-jelöltről a Hírklikk is részletesen beszámolt, azóta azonban újabb nevek láttak napvilágot.

  • A Környezetvédelmi Ügynökséget a New York-i Lee Zeldin vezetheti.
  • A Belbiztonsági Minisztérium élére a dél-dakotai kormányzót, Kristin Noemet jelölte Trump.
  • A védelmi miniszter a mindössze 44 éves Peter Hegseth, a Fox News korábbi műsorvezetője lehet, ha a Szenátus megszavazza őt. Hegsethnek azonban nincs szenior tapasztalata a hadseregben és a nemzetbiztonság terén sem, a Pentagont sokkolta a jelöléséről szóló hír.
  • Az új Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot (DOGE) Elon Musk és Vivek Ramaswamy vezeti.
  • A CIA-t a Trump-éra utolsó hónapjainak nemzetbiztonsági igazgatója, John Ratcliffe vezeti januártól.
  • Közel-keleti különmegbízottja is lesz az új elnöknek, ezt a posztot Trump golfpartnere, Steven C. Witkoff ingatlanbefektető tölti be.
  • Az Egyesült Államok izraeli nagykövete a korábbi arkansasi kormányzó, Mike Huckabee lesz.

Miniszterek csak a szenátus jóváhagyásával léphetnek hivatalba, de egyelőre a republikánus többség ellenére sem biztos, hogy a legvitatottabb jelölteket elfogadják. Ezt Trump is tudja, aki ugyan minisztériumként tekint az újonnan létrehozott DOGE-ra, de mivel Musk és Ramaswamy a Szenátus jóváhagyása nélkül is megkezdheti a munkát, inkább bizottságként működik. A DOGE a milliárdos üzletember ötlete volt még hónapokkal ezelőtt, szeretett volna egy hivatalt a felesleges bürokrácia és költségek felszámolására és a szabályok leegyszerűsítésére. Érdekesség, hogy a rövidítés egy kutyáról készült, népszerűvé vált képre utal, amelyből kriptovaluta (dogecoin) készült. Az üzletember 2021-ben viccből beszállt a dogecoinba, aminek hatására az értéke a sokszorosára emelkedett, és hasonló robbanásszerű növekedés történt az árfolyamban Trump megválasztása után is.

Musk azzal számol, hogy az Egyesült Államok 250 éves évfordulójára, 2026. július 4-ig 2000 milliárd dollárt takaríthat meg a kormánynak az ötleteivel. Ez irreálisnak tűnő összeg, de tekintve, hogy az X (akkor még Twitter) felvásárlása után 1500 fősre csökkentette a platformnál dolgozó 8000 fős stábot, akár még meg is közelítheti. Ramaswamy még elnökjelöltként ígérte, hogy a szövetségi kormánynál dolgozók 75 százalékától megválik, ha ő kerül hatalomra, őrült ötletekből tehát biztosan nem lesz hiány a DOGE-nál.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom