Nagyot futott a meteorológusok elbocsátása a nemzetközi sajtóban
Magyarországon a tűzijátékot vasárnap megtartották, azt követően, hogy az előző hétvégén elhalasztották, de továbbra is fennáll a viszály, mert az előrejelzéseik miatt elbocsátották az ország vezető meteorológusait. A halasztás után végül most szombat este megtartott, és Európa legnagyobbjának kinevezett tűzijáték tízezreket vonzott a Duna partjára.
Múlt hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat két vezetőjét kirúgták, miután az OMSZ nagy valószínűséggel esőt jósoló előrejelzése alapján, az ünnepi eseményeket szervező kormánybizottság elhalasztotta a tűzijátékot. Radics Kornélia, az OMSZ elnöke, és Horváth Gyula elnökhelyettes veszítette el az állását. Az AP amerikai hírügynökség – amelynek jelentését számos orgánum közölte – idézett egy nézőt, aki elmondta, hogy múlt szombat este ugyan nem esett, de ő nem bánja a halasztást, mert így nem volt akkora tömeg. Hozzátette azonban: „felháborítja a meteorológusok elbocsátása, mert az időjárást soha nem lehet 100 százalékra előre jelezni”.
„Az elbocsátások nyomán az Orbán Viktor autokrata miniszterelnök által vezetett magyar nacionalista kormányról azt mondták a bírálók, hogy olyan büntető politikai nyomásgyakorlásról van szó, amely Magyarország kommunista múltját idézi” – Idézte a hírügynökég jelentését az ABC News.
Magyarországon az akadémikusok és tudósok régen mondják, hogy a kormány nyomást gyakorol a független tudományos testületekre. Orbán kormányát emellett korrupcióval, nepotizmussal és antidemokratikus tendenciákkal is vádolják. Ez az EU-val való összecsapásokhoz vezetett. Az Európai Unió visszatart Magyarországtól több milliárd eurónyi segélyt, mivel úgy látja, hogy a magyar kormány nem tartja kellő tiszteletben az alapvető értékeket és a jogállamiságot.
A kormány szerdán a szolgálat élére ideiglenesen kinevezte Hanyecz Lászlót, a korábbi gazdasági alelnököt, aki nem meteorológus, és egyike azon két munkatársnak, aki nem írta alá a szolgálat dolgozóinak állásfoglalását, amelyben a két vezető visszahelyezését követelték.
A meteorológusok Klíma Határok Nélkül elnevezésű szervezete levélben fejezte ki a szolidaritását az elbocsátottakkal – ezt 48 országból a szervezet 76 tagja írta alá. „Előrejelzőként első számú kötelességünk az élet és a tulajdon védelme. Ha a magyar meteorológusok veszélyt láttak az előrejelzésben, azt tették, amit bármelyikünk tett volna: figyelmeztettek az életveszélyre” – áll az elbocsátásokat elítélő levélben.