Nem a nagy nyilvánosságnak szól a Fidesz-KDNP országjárása

Vámosi Ágoston 2024. november 14. 07:00 2024. nov. 14. 07:00

Példa nélkülinek tartja a Fidesz-KDNP országjárását a Republikon Intézet kutatója, de hiába Menczer Tamás kommunikációs igazgató bejelentése, ez nem a nagy nyilvánosságnak szól. Schlanger Márton szerint fel kell éleszteni a pártok hátországát, stratégiát kell alkotni, ez most fontosabb a kormánynak, mint a látványos tömegrendezvények.

Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai, ebben az évben először. A kormánypártok által kommunikált cél az, hogy minél többen töltsék ki a nemzeti konzultációt, de vélhetően az új intézkedések – például a munkáshitel – hirdetése is fontos a Fidesz-KDNP számára.

„A kormánypártokra jellemző, hogy a választás előtti utolsó fél évre tartogatják a legkomolyabb erőforrás-befektetéseiket. Az elmúlt 14 évben precedens nélküli, hogy ilyen szintű országjárást jelentsen be a kormánypárt két választás között. A legutóbbi választás előtt Orbán Viktor is arra kényszerült, hogy országot járjon, több helyszínre elment. Akkor zártkörű rendezvényeken, például magtárakban szerepelt. A mostani országjárás nem a választók mobilizálását szolgálja” – mondta a Hírklikknek Schlanger Márton, a Republikon Intézet kutatója. 

A politológus úgy látja, a júniusi önkormányzati- és EP- választások előtti országjárás is inkább a pártok helyi szervezőembereinek szólt, és a mostani alkalommal is az a kormánypártok célja, hogy felélessze a hátországot, és felkészítse őket a 2026-os, az ő szemszögükből rendhagyó választásra. „A helyi szervezetek rendbe tételét, kommunikációs, taktikai felkészítését most kell elkezdeni: a Fidesz időben kapcsolt. Egy-két évvel a választás előtt már nagyon fontos döntések, stratégiák születnek. Egyértelmű, hogy az elmúlt időszakban újra kellett alakítani a Fidesz-KDNP kommunikációs paneljeit, és emellett a szervezési, mobilizációs stratégiát is folyamatosan finom hangolni kell” – magyarázta Schlanger. 

A fiatalok és a jól keresők lázadnak

A Medián legfrissebb reprezentatív felmérése szerint a Tisza párt országosan 46 százalékkal a legnépszerűbb párt a választani tudó biztos szavazók között, a Fidesz-KDNP 39 százalékon áll jelenleg. Rajtuk kívül még a Mi Hazánknak lenne esélye bejutni a parlamentbe egy mostani választáson, rájuk a megkérdezettek 6 százaléka szavazna.

A közvélemény-kutató cég társadalmi csoportok alapján külön is megvizsgálta a kormánypártok és a Tisza támogatottságát. Ebből az látszik, hogy a fiatal felnőttek körében a Tisza Párt támogatása a többszöröse a kormánypártokénak: a 18-29 éves korosztályban 58 százalék, a 30-39 éves korcsoportban a választók fele rájuk szavazna, szemben a Fidesz-KDNP 11, illetve 20 százalékos népszerűségével az adott korcsoportokban. Azokban a háztartásokban, ahol egy főre legalább 300 ezer forint jövedelem jut, kétszeres a különbség: a Tisza Párt 48 százalékuk szavazatát vinné, a Fidesz-KDNP pedig csak 23-at.

A magas jövedelműek átpártolása a Tiszához annak fényében érdekes, hogy a kormánypártok éppen őket célozzák kedvezményekkel. „A Fidesz-KDNP frissen bejelentett támogatásai inkább a felső-középosztálybeli szavazóiknak szólnak, a kormány a szociálpolitikát, a családpolitika feltételeit nézve is elhanyagolja az alsó, és az alsó-középosztályt. A nehezebb sorsú társadalmi rétegekben inkább megfélemlítéssel, ellenségképzéssel próbálnak szavazatokat szerezni, az országjárás is inkább az ő szempontjukból lehet érdekes” – emlékeztetett Schlanger. 

A Medián adatai településtípus szerint is érdekesek, különösen, hogy a Tisza Párt, sőt, személyesen Magyar Péter is intenzíven járta az országot idén. Ennek az lett az eredménye, hogy ma már a kormánypártok csak a községekben népszerűbbek a Tiszánál: a fővárosban, a megyei jogú városokban és a többi városban is Magyar Péter pártjának szavazói vannak többségben. Különösen Budapesten látható szabad szemmel is a különbség, ahol a kormánypártok mindössze 23 százalékon állnak a Tisza 43 százalékával szemben. 

A kutató szerint azonban nem számíthatunk olyan képekre az országjáráson a kormánytól, mint amilyenek például Magyar Péter debreceni rendezvényén készültek a tömegről, mert a Fidesz politikusai nem fognak annyi ember előtt megjelenni, ami komoly változást tudna hozni a népszerűségükben. „A nyilvánosság másodlagos: nem elhanyagolható, le lehet videózni, de az országjárás legnagyobb haszna a szervezetek megerősítése, a funkciója pedig információgyűjtés, információátadás lesz. Nehéz lenne azt mondani, hogy a nagy nyilvánosságnak szánják: a nyilvánosságot ma már hatékonyan el lehet érni enélkül is. Inkább az lesz a lényeg, hogy az elkötelezett Fidesz-KDNP-sek találkozzanak a felső vezetéssel” – mondta a politológus.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom