Nem akarnak muníciót adni Orbánnak a választás előtt
Az Európai Bíróság teljes egészében jogszerűnek minősítette az úgynevezett jogállamisági mechanizmust, de Ursula von der Leyen bizottsági elnök továbbra is az időre játszik. Előbb arra hivatkozott, hogy a bizottság ki akarja várni a bíróság ítéletét, most pedig azt mondja, alaposan meg kell vizsgálni az ítéletet, és ki kell dolgozni a mechanizmus gyakorlati alkalmazásának az irányvonalait. A bizottság egyik szóvivője nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy mit kell még egyáltalán vizsgálni, ha egyszer az ítélet minden vonatkozásában jogszerűnek minősítette a mechanizmust, és arra sem, hogy mihez szükségesek új irányvonalak – emlékeztet a Der Spiegel.
Daniel Freund német zöld EP-képviselő szerint „érvényét vesztette az utolsó kifogás is, és Von der Leyen asszonynak gyorsan cselekednie kell”. A bizottság elnökének helyzete azonban nem ilyen egyszerű, és érvei vannak a habozás mellett. Az ítélet olyan időpontban született, amikor az EU minden erejével azon van, hogy fenntartsa az egységes álláspontját Moszkvával szemben – vajon okos dolog-e Varsóra ilyen eljárást zúdítani, amikor egyben arról biztosítja az unió, hogy a partnerei teljes mértékben mellette állnak?
A jogállamiságnak és Ukrajnának tartalmilag nincs köze egymáshoz, politikai szempontból azonban mégis van összefüggés. Ez az oka annak is, hogy miért lép fel a kérdésben ennyire visszafogottan a német kormány. A koalíciós partnerek a szerződésükben elkötelezettséget vállaltak a jogállamiságért való harc mellett, de Olaf Scholz kancellár egyelőre inkább a merkeli hagyományok szellemében lép fel.
Ami a közeli magyarországi választást illeti, lehet vitatkozni arról, hogy egy eljárás Orbán Viktornak inkább használna, vagy ártana. A bizottság láthatólag úgy gondolja, hogy nem akar neki lőszert biztosítani a választási harchoz, és ez az érv legitim. Brüsszel az elmúlt hónapokban nem volt tétlen: visszatartja az újjáépítési alapból Budapestnek és Varsónak szánt pénzeket, és ez mindkét ország számára fájdalmas. Emellett fontos jelzés az is, hogy Varsónak ki kell fizetnie a bírságokat, amelyeket az Európai Bíróság ítéletének ignorálása miatt szabtak ki.
Az Európai Parlamentnek azonban mindezek ellenére is igaza van. A jogállamisági mechanizmust azért találták ki, hogy lehetővé tegye a fellépést a korrupció ellen, és hogy meg tudják védeni az olyan alapelveket, mint az igazságszolgáltatás függetlensége, és erre fel is kell használni.
Néhány héten nem múlik a dolog. Sokkal fontosabb, hogy a magyar és a lengyel kormánynak a szükségtelen sietség, vagy a túlzó retorika ne adjon alapot ahhoz az állításhoz, hogy a Nyugat által meghatározott EU rá akarja kényszeríteni az értékeit a kelet-európaiakra. A szerző szerint Orbán hatalompolitikai opportunista, fogékony a pénzügyi nyomásra, de a lengyel kormányban kemény ideológusok foglalnak helyet, akiket egy eljárás megerősíthetne a dacukban. Egy konfrontáció pedig végül az uniónak árthatna. Lengyel és magyar diplomaták az elmúlt hetekben többször is világossá tették, hogy szükség esetén készek blokkolni az EU-t minden olyan kérdésben, ahol a döntéshez konszenzus szükséges – és ez ellen a többi tagállam semmit nem tud tenni.
A tekintélyelvűség felívelését az EU-ban egyébként sem lehet megoldani pusztán a jogállamisági mechanizmussal. Ezt az adott országok polgárainak maguknak kell megoldaniuk. Mindezek ellenére nagyon jó, hogy az EU Bizottsága most rendelkezik egy éles eszközzel ahhoz, hogy fellépjen az unió alapelveinek a megsértése ellen. Most az a feladat, hogy okosan alkalmazzák – írta a Der Spiegel liberális német politikai magazin.