Nem minden magyar kettős állampolgár egyenlő: a kárpátaljai romákat nemigen segítik a hatóságok
Nagyon sok Ukrajnából menekült, ukrán és magyar kettős állampolgársággal rendelkező roma utazgat a V4 államok fővárosai között, mert a kormányok nem adják meg nekik ugyanazt a segítséget, mint a többi ukrajnai menekültnek, akiknek csak egy útlevelük van. A magyar kormány pedig nem úgy bánik ezekkel a kettős állampolgárokkal, mint a hazai állampolgáraival – a Szabad Európa Rádió ezen információját roma aktivisták is megerősítették az Euractiv portálnak. A magyar belügyminisztérium cáfolta a SZER értesülését, miszerint arra igyekeznek rábírni a romákat, hogy utazzanak tovább más országokba.
A cseh belügyminiszter szerint az ukrán-magyar kettős állampolgárok nem jogosultak támogatásra, mert szerinte nem a háború elől menekülnek. Közben sok roma család a prágai pályaudvaron rekedt, mert senki nem akar nekik szállást biztosítani. A „Csehek segítenek” (Czeši pomáhají ) civil szervezet alapítója a Právo című lapnak azt mondta, hogy a szervezet sok romát szállít Csehországból más államokba, ahol senkit nem érdekel, hogy kettős állampolgárok. A cseh belügyminiszter közölte: már figyelmeztette az ukrán és a magyar kollégáját a problémára, mert úgy véli, hogy „a romák tömeges érkezése mögött szervezett bűnözés állhat a Kárpátalján”, és „esetleg azért küldik át a határon a romákat, hogy olyan előnyökhöz jussanak Csehországban, amelyek nem illetik meg őket”. Közlése szerint az ukrán kolléga komolyan vette a felvetést, és azt ígérte, hogy a rendőrség utánanéz a kérdésnek – írja az Euractiv.
A Szabad Európa Rádió már napokkal korábban beszámolt arról, hogy a Varsó-Prága-Pozsony-Budapest vasútvonalak már hetek óta sok roma családot szállítanak minden irányba. A beszámoló szerint Pozsonyban minden Ukrajnából érkező kap szállást és élelmet egy napig, aztán kezdődik a regisztrációs eljárás, és az emberek normál szállásokra kerülnek. Az önkéntes segítők elmondták a SZER-nek, hogy sok roma család megáll Pozsonyban az egy napért, de aztán nem megy el a szállásokra, ahol gyakran nem látják szívesen őket. Ugyanez a trend figyelhető meg Varsóban is, ha nem is olyan mértékben, mint Prágában.
Egyes bírálók azzal érvelnek, hogy az EU polgárai – jelen esetben az ukrán-magyar kettős állampolgárok – nem támaszthatnak igényt átmeneti védelemre. Mások szerint Magyarországnak kellene ugyanazt nyújtani az illetőknek, mint a magyar állampolgároknak, hiszen az útlevelük szerint ők is magyar állampolgárok. A SZER szerint azonban a magyar kormány ezt nem teszi, és ezt az információt az Euractiv portálnak roma aktivisták megerősítették.
A magyar belügyminisztérium szerint „A magyar állampolgárok védelmét a konzuli szolgálat látja el, de ez nem ugyanaz, mint az a védelem, ami a menekült- vagy menedékjogi státusból adódik”. A magyar belügyminisztérium által sugallott jogértelmezés azt jelentené, hogy az államnak a kettős állampolgárságú romákkal szemben csak annyi kötelezettsége van, mint a külföldre utazó magyar turistákkal szemben. A portál kérdésére, hogy Magyarország befogadja és segíti-e az Ukrajnából érkező magyar menekülteket, a budapesti belügyminisztérium május 13-án azt válaszolta: „nem tudja értelmezni a kérdést, mert a magyar állampolgárok szabadon mozoghatnak és tartózkodhatnak az EU államaiban, és ezt a jogot az EU biztosítja számukra”.
Zádori Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság sajtóosztályán elmondta a portálnak: „A magyar társadalom egyébként is gyanakvó és elutasító a különböző kisebbségekkel és a szegényekkel szemben. Ezért az Ukrajnából menekülő, akár magyar anyanyelvű, sőt, magyar útlevéllel rendelkező romák nehezebben kapnak segítséget, mint maguk az ukránok”. Közben a Magyar Helsinki Bizottság szerint a magyar állampolgárságú menekültek egyre elégedetlenebbek, és egyre türelmetlenebbek. A SZER pedig olyan értesülések birtokába került, amelyek szerint a magyar hatóságok igyekeznek rábírni a romákat, hogy utazzanak tovább más országokba, ezt azonban a magyar belügyminisztérium cáfolta.
A témával egyébként a német Tagesschau is foglalkozik.