Nemrég még a Fidesz is külföldi támogatásokból élt
Nem volna meglepetés, ha az idén a szuverenitás lenne az év szava. Ez a kifejezés ugyan meglehetősen későn rajtolt, ám az utóbbi hetekben annyira beleerősített, hogy még a csapból is ez folyik. A Századvég Szuverenitás címmel konferenciát is rendezett a napokban, a Fidesz pedig egy szuverenitás-védelminek elnevezett törvényben rögzítené, hogy a külföldről elfogadott támogatások bűncselekménynek számítanak. Néhány évvel ezelőtt Orbán Viktor pártja még nem volt ennyire finnyás, akkor – például a Konrad Adenauer Stiftung és a Hans Seidel Stiftung pártalapítványokon keresztül – milliókat kaptak a németországi testvérpártoktól.
Azóta persze – kormányzópártként – sokat javult a Fidesz anyagi helyzete, nem szorul rá arra, hogy külföldi pénzekből biztosítsa a párt működését. Meg is változott a hozzáállásuk, az „idegen” pénzekkel kapcsolatban: a civil-ellenes támadások egyik csúcspontján, 2017 januárjában például Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke már arról beszélt, hogy el kell takarítani a – külföldről is támogatott – civil szervezeteket. Akkor az ilyen megfogalmazás még kínos volt, érezhette ezt Orbán is, mert igyekezett finomítani Németh ijesztő megszólalását. Néhány nappal később, péntek reggeli rádióinterjújában ugyanis már azt mondta, hogy a kormány nem akarja eltakarítani a civil szervezeteket, de a magyar embereknek minden közéleti szereplőről joguk van tudni, hogy kicsoda, és honnan kapja a pénzét.
Mostanra érett meg a helyzet arra, hogy a Fidesz ne csak a szavak szintjén, hanem a gyakorlatban is lépjen és megvédje Magyarország szuverenitását. Ennek csupán egyik módja, hogy ahol csak lehet, keresztbe tesz az Európai Unió törekvéseinek, de ezzel párhuzamosan a magyar embereket is megvédené a káros külföldi befolyásolások ellen. Az utóbbit szolgáló törvénytervezetről először Kocsis Máté frakcióvezető beszélt, aki még szeptemberben úgy fogalmazott, hogy ezzel szeretnének borsot törni a külföldről finanszírozott újságírók, álcivilek és „dollárpolitikusok” orra alá. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ennél konkrétabb volt, amikor a legutolsó kormányinfón jelezte: bűncselekménnyé minősítik, ha egy párt külföldről fogad el támogatást, és ennek figyelésére egy külön hatóságot is létrehoznak.
Mindezen boszorkányüldözések fényében kell értelmeznünk, hogy a Népszava gyűjtése szerint a német CDU Konrad-Adenauer pártalapítványa 2004 és 2006 között évente 20 000, 2007 és 2010 között pedig évi 30 000 euróval támogatta a Fideszt. Ezek az adatok – egyéb támogatások mellett – a kötcsei pikniknek nevezett fideszes dzsemborikat rendező Polgári Magyarországért Alapítvány honlapján olvashatók. Emellett a Fidesz a másik német jobboldali párt, a bajor CSU Hans Seidel Stiftung nevű alapítványától is kapott támogatásokat. Ezeket a juttatásokat azonban Orbánék nem verték nagydobra, talán mert már akkor is tudták, hogy lesz idő, amikor majd a szuverenitásunkat kell féltenünk a külföldi befolyástól.
2010 után a Fidesz helyzetbe került és már nem szorult rá, hogy megalázó, a pártot függőségbe hozó tranzakciókhoz folyamodjon. Amióta közelebb került és hozzáfért a húsos fazékhoz, nagykanállal mer belőle, már nem kell külföldi pénzekért kuncsorognia. Sőt, még azt is megengedheti magának, hogy az ország szuverenitására hivatkozva, más pártoknak és civil szervezeteknek megtiltsa, hogy külföldi támogatásokat fogadjanak el.