Nyilvános a titkosszolgálati jelentés a Márki-Zay-féle mozgalomnak adott amerikai támogatásról

HírKlikk 2022. november 23. 16:30 2022. nov. 23. 16:30

A Nemzeti Információs Központ a további vizsgálatokra hivatkozva, csak a dokumentum egy részét hozta nyilvánosságra.

A Kovács Zoltán András főigazgató által szignózott dokumentumban a többi közt az olvasható, hogy „az elsődleges vizsgálatok megerősítették, hogy az Action for Democracy (AD) elnevezésű szervezet összesen 1 848 603 106 forint támogatást utalt a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) számlájára nyolc alkalommal. Ebből az összegből az MMM 2022.március-július között mindegy 1,4 milliárd forintot fizetett ki a DatAadat csoportnak (Datadat GmbH: 1,411 millió forint, DatAdat Professional Kft.: 11,7 millió forint, Datapraxis OÜ: 1,4 millió forint.)”

Figyelemre méltó, hogy az 1,4 milliárdos támogatás részletezésekor a dokumentum mindössze néhány milliós összegeket említ – teszi hozzá a Népszava.

A jelentés szerint az AD a már ismert összegeken és felhasználón kívül további három magyarországi jogi személynek is utalt jelentősebb összegeket. Az Oraculum 2020 Kft. egymilliárd forintot, a már említett DatAdat Professional Kft. 148, a Gemius Hungary Adatfeldolgozó és Kutató Kft. 3,5 millió forintot kapott az amerikai civil szervezettől.

A jelentés szerint az AD így több mint hárommilliárd forintot jutatott magyarországi civil szervezeteknek, illetve a már említett vállalkozásoknak.

Az Oraculum 2020 Kft. annak a Páva Zoltánnak a tulajdonában áll, aki korábban az MSZP politikusa volt, s jelenleg az Ez a Lényeg néven megjelenő baloldali portált működteti. Páva Zoltán bizonyíthatóan az egyik célpontja volt az izraeli kémszoftverrel, a Pegasus-szal végrehajtott magyarországi megfigyelési akcióknak, a Direkt36 2021. szeptemberi cikke szerint a mobiltelefonját többször is feltörték.

Valószínűleg Páva Zoltán politikai szerepvállalása az oka, hogy a jelentés megjegyzi, mivel a politikai pártoknak nyújtott bárminemű támogatás Magyarországon és az EU vezető tagállamaiban is tiltott, „tudatos” lehetett a külföldi támogatás ezen csatornáinak a használata.

A Nemzeti Információs Központ szerint „tervszerű” folyamatra utal az is, hogy az AD 2022. február 24-én megkezdte működését és deklarálta céljait, az első utalást már 2022. március 1-jén teljesítette az Oraculum 2020 Kft.-nek. Utóbbi vállalat az összegekből 324 millió forintot utaltak a DatAdat Professional Kft-nek, amely összesen 483,7 millió forint juttatásban részesült. „Jelenleg folyamatban van az elemző értékelő-tevékenység abban a tekintetben, hogy az érintett magyar civil szervezet és cégek mire használták fel a külföldről kapott támogatást. A Nemzeti Információs Központ elvégezte az AD intézmény és személyközpontú kapcsolati hálójának elemzését (...) az AD-ból levezethető kapcsolatrendszer alapvetően nyílt forrású kutatásokon alapul. Már az adatok ezen kezdeti szintjén is egyértelmű kapcsolatok mutathatók ki az AD, valamint az Amerikai Egyesült Államok kormányzata és nemzetbiztonsági közössége különböző szereplői között” – állapítja meg a jelentés.

A dokumentumban megjegyzik, hogy a nemzetbiztonsági bizottságot rendszeresen tájékoztatják a feltárt információkról.

Forrás: Népszava