Orbán Balázs: a neoliberiális világrendnek vége van

HírKlikk 2025. július 24. 06:00 2025. júl. 24. 06:00

A neoliberális világrendnek vége van, nem hozta el a beígért békét és prosperitást. Most már nemcsak Magyarország, hanem sok más állam a szuverenitás, hagyományos értékek, kereszténydemokrácia felé fordulva keresi boldogulását – hangoztatta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója szerdán Tusnádfürdőn.

A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nyitónapján, a nemzetközi világrend változásáról rendezett pódiumbeszélgetésen Orbán Balázs felidézte: nagy botrányt kavart, de végül is „próféciának" bizonyult a magyar miniszterelnök 11 évvel ezelőtti tusványosi beszéde, amelyben rámutatott, hogy a demokrácia nemcsak a domináns liberális, progresszív, globális ideológiára épülhet.

Mint mondta: azt még a kutatók sem tudják, hogy „kinek a képére" alakul majd az új világrend: egyesek unipoláris – az Egyesült Államok, vagy Kína vezette – világrendre számítanak, mások két-, vagy többpólusúra, de olyan kutatók is vannak, akik egyenesen a káosz korszakát valószínűsítik.

Orbán Balázs szerint nyilván a politikai döntéshozók sem tudják, mi következik, de az biztos, hogy lesz egy átállási, átmeneti korszak, amely akár évtizedekig is eltarthat.

Úgy értékelte, a globális világrendszerváltás időszaka különösen veszélyes, akkor ha olyan politikusok kerülnek döntéshozói helyzetbe, akik rosszul menedzselik az átmenetet, amivel nemcsak a saját országuk sikerét veszélyeztetik, hanem a rossz politikai menedzsment miatt a harmadik világháború is kitörhet. Ezt pedig mindenképpen el kell kerülni – hangsúlyozta.

A politikai igazgató olyan nemzetközi együttműködést szorgalmazott, amelyben az egymással versengő – és ugyanakkor egymással is kereskedő – nagyhatalmak nem kényszerítik a többi országot arra, hogy felsorakozzanak mögéjük.

Magyarországnak ma már megvan a képessége arra, hogy jó kapcsolatot tartson fenn az Egyesült Államokkal és Kínával is. Ez húsz éve még nem így volt.

Szerinte veszélyes, de lehetőségekkel teli világban élünk, és akár olyan helyzet is kialakítható, amelyben a globális és regionális hatalmi központok is elősegítik a magyarok sikerességét: erre épül a magyar konnektivitási stratégia – hangoztatta a miniszterelnök politikai igazgatója.

Lord Frost David, a Lordok Házának tagja, a Danube Institute vendégkutatója, a Brexit főtárgyalója egyebek mellett arról beszélt, hogy Amerika a progresszivizmust és liberalizmust az ENSZ-szel és más nemzetközi intézmények, illetve a progresszív agendához kötött fejlesztési támogatások révén „nyomta le a világ torkán" – de most már egyértelmű, hogy új világrend épül.

Marwan Abdallah, a libanoni Nemzetközi Demokrácia Unió alelnöke, a Kataeb Párt külügyi vezetője elmondta: országának nem adatott meg az a luxus, hogy a külföldi segítséget elutasítsa, akkor sem, ha a támogatás ideológiai feltételekkel érkezik.

Leszögezte: a kis államok érdekeltek a nagy nemzetközi intézmények sikerében, de nem szeretnék, hogy azok rájuk erőltessék akaratukat.

Forrás: MTI