Orbán Viktor bejelentette: korlátozzák a boltok árréseit
Elég volt, véget vetünk az indokolatlan áremeléseknek - közölte a miniszterelnök kedden a közösségi oldalán.
Orbán Viktor a Facebook-oldalán megosztott videójában azt mondta: az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése érdekében tárgyalásokat folytatott a kormány az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel.
"Sajnos, a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre" - fogalmazott, hozzátéve, hogy március közepétől 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot.
Orbán Viktor kifejtette, hogy az elmúlt időszakban a tojás esetén ez 40 százalék, a vaj és a tejföl esetén pedig több mint 80 százalék volt, "lássuk be, ez elfogadhatatlan".
Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat, és ezt ellenőrizni is fogják - emelte ki.
A miniszterelnök aláhúzta, hogy ezeket az intézkedéseket március közepén vezetik be, és május végéig tartják hatályban. "Akkor felülvizsgáljuk, és ha szükséges, folytatjuk is. A túlzott és indokolatlan áremeléseknek véget fogunk vetni" - hangsúlyozta.
Orbán Viktor a videó alatti hozzászólásában felsorolta az érintett élelmiszereket:
- csirkemellfilé,
- csirkecomb,
- csirkefarhát,
- csirkeszárny,
- egész csirke,
- pulykamellfilé,
- UHT tej, 1,5% zsírt.,
- UHT tej, 2,8% zsírt.,
- ESL tej, 1,5% zsírt.,
- ESL tej, 2,8% zsírt.,
- étolaj,
- margarin,
- sertészsír,
- vaj,
- finomliszt,
- rétesliszt,
- késői burgonya,
- kristálycukor,
- sertéscomb,
- sertéskaraj,
- sertésoldalas,
- sertéstarja,
- tojás,
- tejföl,
- trappista,
- tehéntúró,
- natúr joghurt,
- gyümölcs joghurt,
- fokhagyma,
- párizsi.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 22-i adása itt nézhető meg: