Orbán Viktor miért nem vállal miniszterelnök-jelölti vitát?
2006 óta nem rendeztek Magyarországon miniszterelnök-jelölti vitát. Akkor Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc csapott össze. Orbán elbukta azt a vitát. Sokan úgy vélik, ezért kerüli azóta a miniszterelnök-jelölti vitákat. Fürjes Balázs most más magyarázattal állt elő.
Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára, egyben országgyűlési képviselőjelölt, arról beszélt az Index Kibeszélő című műsorában, hogy „a vita jó dolog, a vita a demokratikus politika része. Sőt, azt is mondanám, hogy vita nélkül nincs demokrácia”.
Az Index kérdésére, hogy akkor Orbán Viktor 2006 óta miért nem vállal miniszterelnök-jelölti vitát, azt válaszolta, hogy „vitáról akkor lehet szó, ha teljesen világosan egyetlenegy kihívó van. Ez a helyzet még sosem állt elő”. Ezt azzal egészítette ki, hogy már réges-régen nem állnak fenn azok az alapfeltételek, amelyek a választópolgárok számára hasznossá tennék a műfajt.
Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke azt mondta az Indexnek, hogy az időzítés miatt is nagy jelentősége van a miniszterelnök-jelölti vitáknak. „Az utolsó pillanatban szokták ezeket tartani, és az, aki egy kiélezett helyzetben jobban jön ki a vitából, a választást is megnyerheti a bizonytalan szavazók segítségével. Egy ilyen vita segíti az eligazodást, és utolsó impulzust ad a választónak”.
Mráz Ágoston Sámuel, a kormányközeli Nézőpont Intézet vezetője viszont azt mondta a portálnak, hogy a 2006-os vita azt mutatta meg, hogy a műfaj nem képes „a viszonylag nagymértékű és több területre kiterjedő politikai csúsztatás beazonosítására és leleplezésére, ezért történt egy kiábrándulás a műfajból, és ezért korlátozott a használhatósága”.
Horn Gábor kifejtette, hogy Orbán Viktor a saját szempontjából bölcsen, de a választások és a politikai kultúra oldaláról közelítve helytelenül döntött úgy, hogy nem vállal miniszterelnök-jelölti vitákat.
Mráz Ágoston Sámuel szerint kár abban reménykedni, hogy 2022-ben lesz miniszterelnök-jelölti vita, szerinte „Magyarországon ez a műfaj lejáratódott, a Fidesznek többszörösen negatív tapasztalatai vannak erről. Mindaddig, amíg egy ilyen vita nem többletinformációt nyújt, hanem megtévesztési lehetőséget tartalmaz, vélhetően nem lesz ilyen. A vitáról szóló vita azonban biztosra vehető 2022 tavaszáig, ez az ellenzék régóta fejlesztett politikai terméke”.