Orbán Viktortól kérnek támogatást a börzsönyi aranybányához
Több hazai döntéshozó állásfoglalását is kérte a Hun Bányászati Kft. kutatási igazgatója abban a levelében, amelyben részletezte, hogy a cég hol tart a Börzsöny arany- és ezüstkincsének felmérésével.
A Világgazdaság értesülése szerint Varga István szeretné, ha kiírnának egy 35 évre szóló bányászati koncessziós pályázatot a nemesfémek kinyerésére. Számítása szerint a négy ütemben történő beruházás mintegy másfél milliárd euróba kerülne. A bányászat 50 ezer eurós kilogrammonkénti aranyárfolyammal számolva, nagyjából 500 milliárd euró hasznot hozna a koncessziós időszak alatt, miközben a magyar állam egyebek között koncessziós díjhoz, bányajáradékhoz, iparűzési adóhoz jutna. A közel 45 négyzetkilométeres területen kilencezer tonna arany és ugyanennyi ezüst nyerhető ki, ha sikerül a létét bizonyítani, de ez még hátra van. Ha a társaság bizonyítani tudja a Börzsöny hegység alatt lévő aranykészlet nagyságát, akkor a bányahatóság javasolni fogja a koncessziós bányászati pályázat kiírását.
Vagyis, miközben a kft. a hatóságok és politikusok állásfoglalására vár, továbbra is nála a labda. Egyelőre a feltételezések szerint 65–2100 méter mélyről felhozható 9 ezer tonna aranynak és 9 ezer tonna ezüstnek csak a kisebb hányadáról van igazolása. A Szolnoki Bányakapitányság a kft. honlapja szerint 1998-ban állapította meg a börzsönyi Rózsabánya 447 tonnányi aranyának és 628,8 tonna ezüstjének, illetve a nagyirtáspusztai terület 628,8 tonna aranyának és 530 tonna ezüstjének a létét. A Hun Bányászati Kft. beszámol egy 2018-as nagyirtáspusztai mérnöki becslésről is. Ezek jelentenék a beruházás első ütemét. A nagy tétel a további három ütem még bizonyításra váró aranya és ezüstje lenne, mert mindhárom ütemben mindkét nemesfémből 3-3 ezer tonnáról lenne szó.
A kft. levelének címzettjei Orbán Viktor miniszterelnök, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Varga Judit igazságügyi miniszter, Horváth Zita, a miskolci egyetem rektora és Bíró Marcell, a bányászatot is felügyelő Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke. Mint Varga István írja, „Lépésekbe szedtem a már bizonyított – a Szolnoki Bányakapitányság és a Magyar Geológiai Szolgálat által elismert – nemzetközi audittal igazolt dúsulásokat, és a folyamatban lévő NASA-technológiával készülő finomhangolású 7 műholdas, 3 dimenziós nemesfémkutatás előzetes eredményeit.”
Érvelése szerint befektetők sora arra vár, hogy a hatóságok, a kormány nyilatkozzon arról, hogy szándékoznak-e megnyitni a világ legnagyobb aranybányaprojektjét. „Szükséges egy kormánynyilatkozat a projekt támogatásáról!” – írja.
Kitér a bányászathoz kapcsolódó más elképzelésre is. A projekt tartalmazza például egy új börtön építését Márianosztrán a volt Certina bánya területén. A pálos kolostorban például a következő képzések indulhatnának: bányamérnök, geológus, műszaki tudományos mérnök, közgazdász, jogász, teológus, technikus, vájár és gépkezelő. A kolostorban kollégiumot is kialakítanának. Az aranybányaprojekt öt év alatt 1100-1200 helyi képzésű szakembert foglalkoztatna, akik kiképezhetők a koncessziós engedélyezés várhatóan két és fél éve alatt, majd a generálkivitelezés ugyanilyen hosszú ideje alatt. A mintegy 45 négyzetkilométeres terület fejlesztési tervét Jánossy Péter Sámuel Ybl-díjas építész stúdiója készíti el a levél szerint.
Az érintett négy faluban a letelepedni kívánó bányászok családjának 50-80 kertes családi házas bányászkolónia épülne. Szintén szolgálati lakásként kapnának kertes, exkluzív családi házakat a letelepedni kívánó tanárok, kiemelt fizetéssel.