Óriási kárt okoznak ezek az állatok a magyaroknak

HírKlikk 2023. április 5. 04:45 2023. ápr. 5. 04:45

Az erdősítésekben, koros állományokban is gyakran találkozni különféle vadkárformákkal, azt azonban sok esetben nehéz megmondani, hogy pontosan milyen vadászható vadfaj okozta az adott kárt. Komoly segítséget tud ugyanakkor nyújtani az a mögöttes tudás, ha az ember tisztában van a vad anatómiájával, különféle életciklusaival, az általa hátrahagyott esetleges nyomokkal, illetve a táplálkozási szokásaival.

Az Agrárszektor összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a különféle vadászható vadfajok által okozott vadkárformákról, illetve azok felismeréséről.

A felsorolás a muflonnal (Ovis gmelini musimon) kezdődik. A muflon táplálkozása során jelentős mértékben fogyasztja a cserjeszintben előforduló cserjék és a számára elérhető magasságban található csemeték hajtásait, rügyeit. Ezen felül előfordul a makkfelszedés is. Károkozása a többi nagyvadfajétől jelentősen nem elkülöníthető.

Annál említésre méltóbb vadfaj a vaddisznó (Sus scrofa). Az erdei vadkár kapcsán talán a legjelentősebb kárforma a makkfelszedésből vagy a már elvetett makkok kitúrásából ered, amelyre a legtöbb esetben a szakemberek előre fel vannak készülve és villanypásztorral, vagy kerítéssel kiegészítve védik azt. Ezen felül előfordulhat még a taposási kár, melynek során kitapossa az elültetett csemetéket, vagy kihúzza és megrágja azokat. Egyedi, ugyanakkor mégsem számottevő kártétele a vaddisznónak az „agyarfa” használata, ami a legtöbb esetben a fenyőfajokat érinti. Ezeket addig használja folyamatosan, ameddig az adott egyed ki nem pusztul. Ezeket érdemes meghagyni, hiszen tradicionális, generációk óta használt helyek lehetnek ezek, ahová időről-időre visszatérnek. Így ennek az egynek a meghagyásával védhetjük a többit mindaddig, ameddig az agyarfa teljesen ki nem pusztul. Gyakran található a közelében dagonya is.

Az síkvidéki területeken leggyakrabban előforduló vadfaj az őz (Capreolus capreolus), amelynek számos károkozási formája ismert. Legfőképp a csúcs- és oldalrügyek lecsipegetésével rontja a csemeték minőségét, a friss hajtások megrágásával károsítja az erdőt. Mindezeken túl, ismeretes, hogy a bakok territoriális viselkedést mutatnak, ami azt jelenti, hogy egy-egy általuk preferált területet napi rendszerességgel körüljárnak, jelölnek és védenek. Ennek eredményeként az egyes faegyedek állandó külső hatásnak vannak kitéve. Folyamatosan hántja a kérget, akár kipusztulásra is ítélve az adott növényt. Ezen felül az agancstisztítás következtében agancsfenési és kéregverési kár keletkezhet, javarészt a vékonyabb fákon.

A gímszarvas (Cervus elaphus) erdei károkozása a legjelentősebb az erdőkben. Nemcsak egyedszáma, de testméretei miatt is. Hasonlóan az őzhöz, ők is a rügyek és fiatal hajtások elfogyasztásával okozzák a legnagyobb problémát. Jelentős mértékben fogyasztják a gyenge akácsarjakat, főként agancsfelrakás idején, aszályos időszakokban. Mivel testméreteikből adódóan, különféle magasságokban károsítanak a különféle vadfajok, így ez lehet az egyik meghatározási szempont. A makkfelszedés a gímszarvasra is jellemző. Milliós kártételt is eredményezhet az erre a vadfajra olyannyira jellemző hántáskár, ami a fák kérgének lehántásával képződik. Ebben az esetben, ha a hántás a törzset maximálisan körbeéri, a fa elpusztul. Ezek a károkozások mérsékelhetőek az adott terület bekerítésével, a megfelelő téli etetéssel.

dámszarvas (Dama dama) károkozása hasonló a gíméhez vagy éppen az őzéhez. Testméreteinek köszönhetően, főként a cserjeszintben károsít. Vadvédelmi kerítésekkel, villanypásztorral és a már fentebb említett elvonó etetéssel védekezhetünk ellene.

Az apróvadfajok főként a csemetekertekben, gyümölcsösökben okoznak kárt. A fácán például a már említett magfelcsipegetéssel, kikaparással. Ugyanakkor károkozása egyértelműen nem elkülöníthető a különböző nem vadászható madárfajok által okozott károktól.

A mezei nyúl (Lepus europaeus) kártétele főként a fiatal fák kérgének lehántásában, a rügyek kivakításában és a zsenge hajtásvégek megrágásában mutatkozik meg, amely azonban alig elkülöníthető a jóval ritkábban előforduló üregi nyúl károkozásától. A nemesnyár ültetvényekben kártétele azért is jelentős, mert a kéregrágás következtében sebkapukat nyit a fán, amik bekorhadáshoz és másodlagos károsítók által okozott minőségromláshoz vezethetnek, jelentősen rontva ezzel a későbbi rönk minőségét. Gyakran egyedi, törzsenkénti hálós védelemmel védekeznek ellene, de előfordul a lenti részeken sűrűbb kerítéssel védett területek teljes bekerítése is. Területhű állat, ezért gyakori riasztása, az állandó zavarás ellenére is gyakran kötődik territóriumához, ezért előfordulhat, hogy a kilövés vagy a befogás és eltelepítés lehet az egyetlen megoldás.

Forrás: Agrárszektor