Tüntetés a Kossuth téren: „a hatalom létrehozta az ÁVH 2.0-át, aminek a neve: Szuverenitásvédelmi Hivatal"
A közéleti átláthatóságról szóló törvényjavaslat elfogadása ellen tartottak tüntetést vasárnap a Kossuth téren, a demosntrációt egyetemisták szervezték.
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő közölte: azok a fiatalok szervezték meg a tüntetést, akik ott voltak hajnali négyig az Erzsébet hídon, akik ott voltak egész éjszaka a Karmelitánál. Azt kérte tőlük, hogy ne hagyják abba, amíg nem érték el az eredményt és ne hagyják abba, amíg a követeléseiket nem valósította meg a hatalom.
Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója hangsúlyozta, hogy „a leszámolási törvény" azt akarja, hogy csak egyetlen hang legyen hallható, a kormányé. „Hogy ne legyen sokszínűség, ne legyen közéleti vita, ne legyen sajtó, csak propaganda, s ne legyen gondolkodó polgár, akinek véleménye van" – fogalmazott.
Lengyel Tamás színművész kiemelte, hogy olyan országot akar, ahol a tanárnak nem kell másodállást vállalnia, ahol az orvos nem Ausztriában keres boldogulást, ahol az egészségügyi dolgozókat, rendőröket, tűzoltókat megbecsülik, a színházban nem pártkatonák döntenek és ahol az igazságszolgáltatás valóban független. Egy országot, ahol nem félünk – tette hozzá.
Pankotai Lili diák arról beszélt, hogy szeretne egy olyan országot építeni, amit a közös hazaszeretetre építenek, ami „nem rekeszt ki, ha mást gondolsz, egy országot, ahol szabad a sajtó, szabadok az emberek". Úgy vélte, a hatalom létrehozta az ÁVH 2.0-át, aminek a neve: Szuverenitásvédelmi Hivatal.
Mérő Vera aktivista, jogvédő, író szerint nem csak az ellenzék „az a bizonyos lassan forralt béka", a fideszesek jelentős része is az, akikben lépésről-lépésre, tégláról-téglára bontották le az erkölcsi gátakat és rabolták el tőlük az ígéret szerint közös értékeket". Mint mondta, minden hallgatásban eltelt nappal nehezebb megszólalni. Beszéde végén felolvasta Iványi Gábor lelkész üzenetét.
Hodász András egykori katolikus pap, tréner emlékeztetett arra, 2002-ben a Fidesz kampányszlogenje az volt, hogy „hiszünk a szeretet és az összefogás erejében", szerinte mára a gyűlöletkeltés és a széthúzás erejében hisznek. Jelezte, hogy diktatúrában élünk, ahol „a törvénytervezet a fekete autó".
A felszólalók után felmentek a színpadra a tüntetést szervező egyetemisták és bemutatták 12 pontjukat, amelyben többek között szabad sajtót, új alkotmányt, független bíróságokat, szabad oktatást, minőségi egészségügyet és erős szociális rendszert követeltek.
MTI