Őrizetbe vettek egy svéd tudósítót Törökországban – terrorizmussal gyanúsítják
Kaj Joakim Medin, a Dagens ETC riportere ellen „terrorszervezethez való csatlakozás" és „a török elnök megsértése" a vád.
Kaj Joakim Medin az Ekrem İmamoğlu isztambuli polgármester letartóztatását követő országos tüntetésekről tudósítani érkezett Törökországba – írja az Euronews.
Andreas Gustavsson, a Dagens ETC napilap főszerkesztője, Medin főnöke elmondta, hogy két napja nem hallottak kollégájukról.
„Joakim semmilyen szabálytalanságot nem követett el. Azért büntetik, mert újságíró, mert a munkáját végezte" – mondta.
Úgy tudni, a svéd riportert egy 2023 januárjában történt stockholmi tüntetéssel kapcsolatban indított vizsgálat keretében vették őrizetbe Isztambulban. A terrorszervezetnek nyilvánított Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szimpatizánsai ugyanis akkor Stockholmban fellógattak egy lámpaoszlopra egy bábut, amely Recep Tayyip Erdogan török elnököt „ábrázolta". A török hatóságok szerint Kaj Joakim Medin egyike annak a 15 személynek, aki ebben részt vett és akit sikerült is azonosítaniuk.
Erik Larsson, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) svédországi szervezetének vezetője szerint az újságírók ilyen módon történő célba vétele nem újdonság Törökországban.
„Az elmúlt években azonban az ankarai kormány változtatott taktikáján és az újságírókat a törvényhozás és az internetes cenzúra segítségével próbálja meg elhallgattatni" – hangsúlyozta.
A 40 éves Medint nemcsak Erdogan elnök megsértésével gyanúsítják, hanem azzal is, hogy terrorszervezet tagja. A török hatóságok a riporter Törökországban, Szíriában és Irakban készített korábbi (2014-2017) tudósításaira hivatkozva teszik ezt.
Svédország felkérte Törökország stockholmi nagykövetét, hogy pontosítsa a Medin ellen felhozott vádakat, valamint követelte, hogy biztosítsák a férfi számára a hozzáférést a svéd konzuli szolgáltatásokhoz.
A Telex írása emlékeztet arra, hogy Medin neve a magyarok előtt sem ismeretlen: 2018-ban ugyanis megjelent egy könyve Orbanisztán, félelem és undor az illiberális Magyarországon címmel.
Joakim Medin nem az első külföldi újságíró, aki a török igazságszolgáltatás céltáblájává válik. Legutóbb a BBC brit közszolgálati televízió tudósítóját, Mark Lowent vették őrizetbe március 26-án, majd egy napra rá kitoloncolták Törökországból.