Orosz légi terror fenyeget
A fokozódó orosz szabotázs-akciók keretében legutóbb robbanótölteteket helyeztek el a DHL csomagszállító cég két raktárában, ahol Európából Amerikába és Kanadába tartó gépeket raknak meg – állapították meg nyugati biztonsági szolgálatok. Szerencsére a töltetek még a DHL raktáraiban, Lipcsében és Birminghamben robbantak fel, tüzet is okoztak.
Ezután kezdődött a széleskörű nyomozás a tettesek után, mivel feltételezik, hogy a GRU, az orosz katonai felderítés azt akarja kipróbálni, feljuttathatók-e ilyen töltetek a tengerentúlra induló gépekre. A másik cél az lehet, hogy tüzet keltve pánikot keltsenek.
Mint a Wall Street Journal cikkéből kiderült, a tervezett robbantáshoz elektromos masszírozó gépekbe építettek be magnézium-alapú gyújtóanyagot. A masszázs-készülékeket Litvániából indították Nagy-Britanniába, vélhetően azt akarták tesztelni, lehet-e majd azokat (és hogyan) transzatlanti repülőjáratokra feljuttatni. A litván rendőrség már letartóztatott öt gyanúsítottat, egyikük álnéven mutatkozott be, de a nyomozás szerint valamelyik orosz kémszolgálat tagja volt. A lengyel főügyészség külföldi hírszerző ügynökség utasítására elkövetett szabotázs- és terrorista cselekmények miatt emelt vádat ellenük. A lengyelek nem közölték a gyanúsítottak állampolgárságát, de együttműködnek több más ország illetékes szerveivel, hogy két további gyanúsítottat megtaláljanak. A nyomozók nem zárják ki azt a lehetőséget, hogy az oroszok keresik a módját, hogyan lehet a földön elpusztítani amerikai repülőgépeket – vagy akár a levegőben felrobbantani.
Célpontot jelent minden, Ukrajnát fegyverrel támogató nyugati ország. Vlagyimir Putyin orosz elnök szeretné kikényszeríteni a fegyverszállítások leállítását, de ha ez nem sikerülne, minél nagyobb kárt okozni.
Pawel Szota, a lengyel külföldi hírszerzés vezetője kijelentette, orosz kémek állnak az ügy mögött és amennyiben ilyen merényletet sikerül végrehajtani, az jelentősen magasabb szintre vinné a Nyugat elleni orosz küzdelmet. A Wall Street Journal kérdésére, mit tudnak az ügyről, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy „ilyesmiről soha nem hallottunk, ezek a hagyományos, megalapozatlan gyanúsítások a médiában”.
Nyugat-európai biztonsági illetékesek szerint a növekvő orosz szabotázs-akciók közé tartoznak a gyújtogatások Nagy-Britanniában és Csehországban, az olajvezetékek és hírközlési kábelek rongálása a balti országokban, valamint a vízellátás veszélyeztetése Svédországban és Finnországban. Ezekkel a Nyugat Ukrajnának nyújtott támogatást akarják megtorolni, Az idén az Egyesült Államok figyelmeztette Németországot, hogy az oroszok meg akarják gyilkolni a Rheinmetall fegyverkezési konszern vezérigazgatóját, akinek üzemei Ukrajnának szállítanak fegyvereket.
Richard Moore, az MI6, Nagy-Britannia külföldi hírszerzésének vezetője a DHL raktáraiban történt robbantások után arról beszélt, hogy az orosz kémszervezetek veszélyesebbek, mint valaha. Ken McCallum, az MI5, a brit belső kémelhárítás főnöke figyelmeztetett: az oroszok gyújtogatnak, szabotázs-akciókat hajtanak végre, a veszélyes akciók szaporodnak. A nyugati szakértők felteszik a kérdést: elképzelhető-e, hogy az orosz hírszerzés felrobbanthat utasszállító vagy teherszállító gépeket a Kreml teljes felhatalmazása nélkül?...
A még júliusban maguktól felrobbant gyújtószerkezetek kis híján a DHL gépeire kerültek. Amint a német rendőrség vizsgálatai megállapították: amennyiben a magnézium egyszer tüzet fog, azt nehéz olyan tűzoltó berendezésekkel eloltani, amelyekkel a repülőgépek rendelkeznek. A pilóták kénytelenek lettek volna kényszerleszállást végrehajtani – amire persze az óceánok fölött nincs mód.