Összeomolhat az Orbán-rezsim, ha az EU Bizottsága karakán marad

HírKlikk 2022. december 7. 16:05 2022. dec. 7. 16:05

​​​​​​​„Az Orbán-rezsim összeomolhat, ha az EU Bizottsága komolyan veszi a támogatások folyósításához általa támasztott 27 feltételt, és ezek végrehajtását komolyan ellenőrzi” – idézte Inotai Andrást Paul Lendvai „Egy egyeduralkodó pókerjátszmája” címmel közölt cikkében. Továbbra is Inotait idézve, Lendvai leírta: a rezsimnek nincs gazdaságpolitikája, csakis hatalmi politikája van, és mindent a hatalmi politika pillanatnyi érdekeinek rendel alá az oktatástól a költségvetésig, a környezetvédelemtől a szociális kérdésekig és a külpolitikáig.

Az orbáni politika 12 évének eredményeként az ország önmagát tette rabszolgává, és még az Orbán bizalmasának számító Matolcsy György is csatlakozott hétfőn azokhoz a közgazdászokhoz, akik óva intenek a drámai helyzet fenyegető következményeitől: a forint szabadesésben, az infláció 20 százalék, az élelmiszereknél 40. A kormánypropaganda mindezek ellenére továbbra is azt állítja, hogy mindennek nem az elhibázott gazdaságpolitika, a választási ajándékok, nem is a benzin árának rögzítése, és nem az EU legnagyobb korrupciós mocsara az oka, hanem mindezt kizárólag az EU Oroszország elleni szankciói okozzák – mutat rá a Der Standardban megjelen írás, megjegyezve: mintha Ukrajna lenne a bűnös, amiért nem kapitulál az oroszok előtt.  

Orbán Viktor kormányfő és pártelnök egyeduralkodó egy klánokból és törzsekből álló rendszer élén, egy kelet-európai maffiaállam keresztapja – szólnak a szinte egybehangzó meghatározások, többek között Nádas Pétertől és Magyar Bálinttól. A pedagógusok és diákok tartós utcai tüntetései tükrözik a növekvő társadalmi feszültségeket – írta Lendvai. Rámutatott: aligha véletlen, hogy Magyarországon az oktatás és az egészségügy a belügyminisztériumhoz tartozik.

Az EU és Orbán közötti régen tartó konfliktusban most sok megfigyelő az európai értékek melletti, és a magyar miniszterelnök nemzeti populista kurzusa elleni történelmi döntést lát előre – írta Lendvai a még közvetlenül a pénzügyminiszterek értekezlete előtt megjelent cikkében. Ugyanakkor előrevetítette: egyáltalán nem biztos, hogy Orbán bírálói össze tudják hozni a szükséges minősített többséget. Orbán bírja Lengyelország és Olaszország támogatását, neki magának pedig bizonyosan nincsenek gátlásai abban, hogy a vétókat nyomásgyakorló eszközként használja fel. „Orbán a pávatánc, Brüsszel zsarolásának briliáns taktikusa. Az új pókerjátszmában is kizárólag arról van szó, hogy hatalmon tartsa a rezsimjét” – mutatott rá Lendvai.

 

 

Forrás: Hírklikk