Putyin félelmei miatt marad el a május 9.-i katonai parádé Moszkvában
Oroszországban töröltek számos nagy májusi megmozdulást: a legnagyobb szakszervezet lemondta május 1-jei felvonulását, az Ukrajnához közelebbi városokban pedig nem tartanak katonai parádét május 9-én, a náci Németország elleni győzelem ünnepén sem, hivatkozva állítólagos „fokozódó terrorista aktivitásra” – írja a The Guardian.
A „terrorista fenyegetés” az indoklás szerint Ukrajnából jön, de a cikk szerzője, Samantha de Bendern, a Chatham House brit külügyi intézet munkatársa szerint nehezen hihető, hogy az orosz légvédelem nem tudja biztosítani Moszkva légterét a legnagyobb hazafias ünnep idején.
Putyin számára persze megalázó lenne egy ukrán dróntámadás a Vörös tér ellen a Győzelem-napi ünnepségen, de sokkal valószínűbb, hogy attól tart: a tömegek részéről érheti megaláztatás, például ha ezrek tüntetnek az Ukrajnában elesett gyermekeik, rokonaik képével. Ilyen megmozdulás egyébként létezik, ha nem is Ukrajnáról szól: a Halhatatlan ezred című rendezvényeken a résztvevők a II. Világháborúban elesett rokonaik képét viszik országszerte, amúgy ezt az eseményt az idén áthelyezték az internetre – mutat rá a The Guardian.
Május 1-jei felvonulások több helyen is voltak idén is, és több résztvevő háborúellenes transzparensekkel jelent meg, Szentpéterváron egy idős férfit őrizetbe is vettek. A májusi ünnepségek betiltása nem annyira a polgárok biztonsága miatti aggodalomra vezethető vissza, mint inkább Putyin paranoiájára, amellyel lezárja a háborújával kapcsolatos bírálat minden csatornáját, noha Ukrajna nyilvános támogatása alig észlelhetően csekély, és a népfelkelés veszélye nagyon-nagyon távol van.
Miközben a köz esetleges tiltakozását megelőző jelleggel elnyomják, a katonai körökben fokozódik az egyet nem értés. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport de facto vezetője egy interjúban lesújtó véleményt mondott az orosz hadsereg állapotáról. Kijelentette, „Eljött az idő, amikor fel kell hagynunk azzal, hogy hazudunk az Oroszországi Föderáció lakosságának, hogy minden rendben van”. Bírálta a védelmi minisztériumot, amiért lőszert tart vissza, és azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja az egységeit az ukrajnai Bahmut térségéből, amit az oroszok kilenc hónapja próbálnak bevenni.
Ám nem csupán a magánhadseregek és a védelmi minisztérium között mutatkoznak konfliktusok, hanem a különféle magánhadseregek között is. A Gazprom Potok katonái április 25-én videót küldtek Putyinnak, amelyben arra panaszkodtak, hogy egy másik magánhadseregbe – a Redutba – helyezték át őket, és a Wagner-sereg katonái azzal fenyegetőztek, hogy lelövik őket, ha elhagyják az állásaikat. Április elején az orosz hadsereg besorozott katonái tűntek el Luhanszk környékén, miután előzőleg elmondták a családjuknak, hogy a parancsnokuk eladta őket a Wagner-csoportnak.
Putyint bírálják a háborút pártoló orosz katonai bloggerek is, de az elnök nem reagált sem a bloggerek, sem a magánhadseregek bírálataira. Eközben pedig egy békét követelő transzparensért ideiglenes őrizetbe vétel, egy háborúellenes értelmiséginek 25 év börtön járhat. „Oroszország legkevésbé sem áll egy népi forradalom küszöbén, Putyin mégis eléggé fenyegetve érzi magát a nyilvános háborúellenes tiltakozásoktól ahhoz, hogy lecsapjon a békés polgári egyet nem értés első jelére is. Ez leleplezi, hogy mélységesen retteg a gyengeség minden jelétől, amit a felfegyverzett bírálói kihasználhatnának. A fő üzenet világos: ha biztonságban akarsz lenni a mai Oroszországban, legyen nálad fegyver. Ez növeli majd a túlélési esélyeidet azon a napon, amikor az erős ember elbukik” – írta a szerző.