Rétvári államtitkár olyan, mint a viccbéli Móricka: mindenről AZ jut az eszébe
Nem arról a négybetűs szóról van szó, ami Mórickának eszébe jut, Rétvári Bencének az ellenzék – kormányzati megnevezéssel a baloldal – rögzült be. Legalábbis ez derül ki az államtitkár Vadai Ágnesnek adott válaszából. A képviselőnő egy igen egyszerűnek tűnő kérdéssel arra szeretett volna választ kapni, hogy ki a felelős a pandémia idején beszerzett 17 ezer darab lélegeztetőgép értékesítési kudarcáért.
A kérdés arra vonatkozott, ki a felelős a 17 ezer darab lélegeztetőkészülék értékesítési kudarcáért? Előzménye, hogy a Transparency International két évi pereskedés után jutott hozzá ahhoz az információhoz, miszerint a Covid-járvány alatt megvásárolt lélegeztetőgépek közül egyetlen darabot sem sikerült értékesíteni. Ráadásul, nem is tervezik, hogy eladják azokat, hogy a sokmilliárdos, többnyire fölösleges kiadás legalább egy töredéke megtérüljön.
Ez volt tehát a kérdés, ami sem első, sem sokadik olvasásra nem látszik túlságosan bonyolultnak. Sőt, annyira egyszerű, hogy még egy államtitkár is képes lehet rá normálisan válaszolni. Például úgy, hogy megnevezi a felelőst, aki miatt több milliárd forintos kár érte a magyar embereket. Vagy azt mondja – ami egyébként nyilván nem volna igaz –, hogy nincs felelős, tekintsék az egészet vis maiornak.
Rétvári Bence államtitkár ennél furmányosabb megoldást választott, amikor egy igen sajátos hangvételű levélben válaszolt Vadai Ágnes kérdésére. „A kormány mindent megtesz az állampolgárok egészségnek megóvásáért, éppen ezért a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges eszközök beszerzésére kiemelt figyelmet fordított. Nem volt kétséges, hogy ha a magyar emberek élete és egészsége a tét, akkor minden követ megmozgatunk, minden forrást előteremtünk. A baloldal politikai stratégiája ezzel szemben az volt, hogy a járvány elhúzódjon, több legyen a beteg, ezért mindent elkövettek azért, hogy az eredményes védekezést akadályozzák. Önök a járvány alatt kevesellték a lélegeztetőgépek számát, a járvány után sokallták.”
Nem az volt a kérdés, hogy a kormány megtesz-e mindent az állampolgárok egészségnek megóvásáért. (Egyébként nem tesz meg mindent – a szerk.) Mint ahogy az sem felel meg a valóságnak, hogy a baloldal azt szerette volna, hogy elhúzódjon a járvány, és minél többen betegedjenek meg. Aki ilyet mond, annak adott esetben bíróság előtt is bizonyítania kellene mondandója valóságtartalmát, Rétvári államtitkár pedig nyilván nem volna képes erre.
Az is hazugság, hogy az államtitkár szerint „Önök a járvány alatt kevesellték a lélegeztetőgépek számát, a járvány után sokallták.” Az ellenzék ugyanis már a járvány idején is sokallta a beszerzett lélegeztetőgépek számát, mert józan ésszel is tudni lehetett, hogy a megvásárolt darabszámnál szerencsére jóval kevesebb – viszont a célnak megfelelően működő – lélegeztetőgépre lesz szükség.
Az ellenzék azonban leginkább a berendezések beszerzésének körülményeit nehezményezte. Már az is furcsa volt, amikor Orbán Viktor nagy büszkén bejelentette, hogy fürkészeket és portyázókat küldött minden égtáj felé lélegeztetőgépekért, a miénkénél szerencsésebb országokban ugyanis nem fürkészeket és portyázókat, hanem szakembereket bíznak meg a berendezések beszerzésével. Nem beszélve arról, hogy az említett portyázók és fürkészek a lélegeztetőgépekre szánt 300 milliárd forintból 178 milliárd forintot egy Vinod Sekhar nevű maláj szélhámos GR Technologies nevű cégén keresztül költöttek el. (A maláj úr annyira jól járt az üzlettel, hogy a jutalékból azonmód vásárolt is magának egy luxusjachtot és egy repülőgépet.)
Ez a Vinod Sekhar nevű illető azzal szolgált rá a maláj szélhámos elnevezésre, hogy perben áll az ismert filmszínésszel, Bruce Willissel, mert lenyúlta Willis kétmillió dolláros befektetésének mintegy felét. Ez a csúnya folt azonban nem tántorította el az igen körültekintő, a magyar érdekeket minden másnál előbbre tartó magyar külügyet, hogy üzletet kössön a nem teljesen makulátlan előéletű személlyel.
Vinod Sekhar egyébként a magyar kormányt nem verte át, a vállalt határidőre és az előre kialkudott – a világpiaci árnál jóval magasabb – áron leszállította a lélegeztetőgépeket. Arról már nem ő tehet, hogy ezen gépek nagy többségére szerencsére nem volt szükség, és azóta raktárakban őrzik őket.
Az ügyletnek tehát Orbán Viktor kormánya szerint nincs felelőse, amit onnan is lehet tudni, hogy Polt Péter ügyészségének eszébe sem jutott nyomozni az ügyben. Rétvári államtitkár válaszából azonban sejteni lehet, hogy kik állnak a magyar adófizetőket megkárosító ügylet mögött: Soros, Brüsszel, Gyurcsány, a háborús szankciók, vagy, mint most kiderült, a dollárbaloldal.