Sürgős dolog – a fővárosi nyilvános illemhelyek közül csak 23 ingyenes kétmillió lakosnak
A Város Mindenkié (AVM) eljuttatta a Fővárosi Önkormányzathoz, illetve valamennyi kerületi önkormányzathoz a nyilvános illemhelyek létesítésével kapcsolatos, részletesen kidolgozott javaslatcsomagját. Mindemellett a csoport a közvécék létesítésével kapcsolatban ötletpályázatot küldött be a Fővárosi Önkormányzat első részvételi költségvetésébe.
A civilszervezet már évek óta próbálja felhívni a Fővárosi Önkormányzat figyelmét az évtizedek óta (vissza)tarthatatlan probléma megoldására. Amint a Tarlós-időszakban, úgy most is bízik abban, hogy a döntéshozók érzékelik a javaslatcsomagban kifejtett problémák súlyát, megoldásuk érdekében készséggel mozgósítják a szükséges erőforrásokat és megfogadják a javaslatokat.
S hogy nem a levegőbe beszélnek, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az elmúlt hónapokban az AVM aktivistái fölkeresték az összes fővárosi közvécét, felmérték az állapotokat, és írásban is rögzítették tapasztalataikat.
A csoport – e kampánya keretében is – elsősorban a hajléktalan emberek érdekeit tartja szem előtt, akik gyakran az utcán kénytelenek elvégezni szükségüket, ám emiatt köztisztasági szabálysértés címén megbírságolják őket. De természetesen a kisgyermekes szülők, a mozgáskorlátozott és idős emberek, az inkontinenciával élők, a közterületen dolgozó munkások, valamint az átlagosnál szennyezettebb negyedek lakói számára is kiemelten fontos, hogy sokkal több közvécé legyen a városban.
A közérdekű adatigénylés alapján listázott 128 budapesti közvécé egynegyede lezárt, romos, üzemképtelen. Felmérésük szerint 91 üzemképes, nyilvános illemhely van Budapesten – 2 000 000 lakosra. Ezek közül mindössze 23 használható ingyenesen.
Az AVM évek óta számos fórumon szorgalmazza, hogy a Fővárosi Önkormányzat biztosítsa legalább 150 ingyenes, akadálymentes, éjjel-nappal nyitva tartó nyilvános illemhely üzemeltetését Budapesten.
Javaslatuk leglényegesebb elemei az akadálymentes és ingyenes, illetve becsületkasszával vagy a méltányossági rendszer nemzetközi jó gyakorlatainak adaptálásával működtetett közillemhelyek létesítésére, felújítására és üzemeltetési feltételeire vonatkoznak. Amint a felmérésükben kiemelik: a jelenleg működő közvécék többsége a szegénységben élő családok és a hajléktalan emberek számára nem megfizethető. A fővárosi közillemhelyek problémáját akkor tekinthetjük megoldottnak, ha jövedelmi helyzetétől függetlenül, mindenkinek lehetősége lesz igénybe venni a szolgáltatást.