Szabad kezet kaphat az elnökválasztás után a lengyel kormányfő
Májusban elnököt választ Lengyelország, tehát a kampány utolsó fél évéhez érkeztek a jelöltek. A konzervatív Jog és Igazságosság párt támogatásait jelentősen megvágta a lengyel választási bizottság, ezért valószínű, hogy a jelenlegi varsói főpolgármester, Rafal Trzaskowski ezúttal győzhet. Gordon István Lengyelország-szakértő a Hírklikknek elmondta, a választás tétje tehát, hogy a lengyelek szabad kezet, egyenes utat adnak-e Donald Tusk kormányfőnek.
A májusi elnökválasztáson a jelenlegi államfő, Andrzej Duda két ciklus után már nem indulhat újra, a Jog és Igazságosság (PiS) párt ezért a 41 éves Karol Nawrockit jelölte a helyére. Nawrockinak nem volt még kormányzati pozíciója, a lengyelek számára sem széles körben ismert, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnökeként került a köztudatba. A jelenleg kormányon lévő liberális-centrista Polgári Koalíció viszont ismét a varsói főpolgármestert, Rafal Trzaskowskit jelöli a pozícióra.
A United Surveys legfrissebb, csütörtökön publikált közvélemény-kutatása alapján Trzaskowski a népszerűbb. „Trzaskowski fölényesen vezet Nawrockival szemben, éles harcra nem kell számítani jövő májusban. Számomra egyértelmű, hogy meg fogja nyerni az elnökválasztást. A jelöltek többségének nincs sok esélye, hogy elérje a 10 százalékot, kivéve Nawrockit és a Konföderáció nevű fasiszta párt vezetőjét, Sławomir Mentzent. A legutóbbi európai parlamenti választáson a szavazatok 12 százalékát szerezte meg ez a párt” – mondta a Hírklikknek Gordon István Lengyelország-szakértő.
Trzaskowski alig 2 százalékkal, 420 ezer szavazattal veszített Dudával szemben az előző elnökválasztáson, még úgy is, hogy az akkor még állami propagandaként működő lengyel közmédia Duda mellé állt. Azóta viszont a lengyel választási bizottság – korábbi csalások miatt – 75-80 százalékkal megvágta a korábbi kormánypárt, a Jog és Igazságosság állami támogatását. Gordon szerint pénz nélkül nem lehet államfő-választási kampányt folytatni, ezért sok esélye nem lesz Nawrockinak
„Trzaskowski 2020-as veresége után hihetetlen népszerűségre tett szert: három-négy éve ő az ország legnépszerűbb politikusa. 2021-től Donald Tusk lett az akkori ellenzék vezetője, és egy íratlan megállapodást kötött Trzaskowskival: ő lesz a miniszterelnök, és a főpolgármestert jelöli az elnöki pozícióra” – mondta a szakértő. A varsói főpolgármester még azzal együtt is a legnépszerűbb politikus Lengyelországban, hogy tiltja a vallási jelképek megjelenítését a városházán, és kiállt az azonos neműek házasságáért. Az ő javaslata volt az előválasztás is, hogy ne mondhassák rá, hogy akadály nélkül indult az elnöki székért.
Az elnök vétózhat
A Jog és Igazságosság számára élet-halál kérdése az elnökválasztás. A Kaczynski-testvérek által alapított konzervatív párt tavaly elveszítette a kormányzási lehetőséget, az elnök viszont amellett, hogy nagyköveteket jelöl ki, felelős a külpolitika alakításáért és megvétózhatja a parlament döntéseit. A Polgári Koalíciónak ugyanis nincs az önálló döntéshez szükséges háromötödös többsége a parlamentben, ebben a helyzetben pedig nem változtathat a kormány például a világszinten is kiugróan szigorúnak számító abortusztörvényeken.
„A választóknak három követelése volt a Tusk-kormány felé: hozza haza a Lengyelországnak járó pénzt az Európai Unióból, ez sikerült. Az abortusz liberalizálása, ezt nem sikerült keresztülvinni a parlamenten. Állítsanak fel vizsgálóbizottságokat a korrupciós ügyek felderítésére: ez is sikerült, napról-napra újabb és újabb ügyek derülnek ki. De nagyon lassan haladnak, mert mindenben akadályozzák őket Kaczynskiék” – mondta Gordon.
Donald Tusk miniszterelnök dolgát tehát jelentősen megkönnyítheti Trzaskowski elnöki pozícióba lépése, könnyebben tudna új törvényeket hozni, alkotmányos reformokat megvalósítani és nagyköveteket kinevezni. A választás tétje tehát, hogy a lengyelek szabad kezet, egyenes utat adnak-e Tusknak. Mellette szól, hogy az ígéreteinek megfelelően, több milliárd euró korábban befagyasztott uniós támogatáshoz jutott hozzá Lengyelország a hivatalba lépése óta.
A lengyel elnököt öt évre választják, két fordulóban: ha az első fordulóban egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok többségét, akkor az első két helyezett egy második fordulóban mérheti össze népszerűségét.