Szijjártó Péter: Ukrajna felvétele nem erősítené, hanem gyengítené az Európai Uniót
Ukrajna felvétele nem erősítené, hanem épp ellenkezőleg, gyengítené az Európai Uniót, ráadásul ezzel a közösség a háborút is importálná, ezért Magyarország ellenzi az ország csatlakozását – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön New Yorkban.
A tárcavezető a CNN-nek adott interjújában Ukrajna esetleges jövőbeli európai uniós felvétele kapcsán rámutatott, hogy ez nem tenné erősebbé a közösséget, épp ellenkezőleg, ezzel a háborút importálnák. Egyúttal azt is elfogadhatatlannak minősítette, hogy az Európai Bizottság javaslata a következő hét évre több mint 300 milliárd euró támogatást irányoz elő Kijev számára.
„Ez nem fair, és számunkra elfogadhatatlan. Nem akarjuk, hogy a magyar adófizetők pénzét Ukrajnába vigyék" – figyelmeztetett.
Ezután a műsorvezető, Richard Quest kérdésére válaszolva kifejtette, hogy Magyarország jelenleg a történelme legnagyobb humanitárius műveletét hajtja végre Ukrajnában.
Kitért arra is, hogy hazánk a szomszédos ország első számú áramexportőre, és a menekültek is jelentős támogatásban részesülnek.
„Mi sokféleképpen segítünk Ukrajnának. Viszont nem vagyunk hajlandók tönkretenni Magyarországot. A magyar emberek már túl régóta fizetik ennek a háborúnak az árát, pedig nekünk semmi felelősségünk nincs benne" – jegyezte meg.
Majd érintette a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetét is, sérelmezve, hogy az ukrán hatóságok 2015-ben fokozatosan korlátozni kezdték az anyanyelv használatához fűződő jogokat.
Szijjártó Péter az Európai Unióval szemben tervezett amerikai vámemelésekkel kapcsolatban aláhúzta, hogy bár nem lenne könnyű, Magyarország a történelme során olyan sok nehézséget átélt, hogy ehhez a helyzethez is tudna alkalmazkodni.
Hangsúlyozta, hogy miután az Egyesült Államok hazánk második legfőbb kereskedelmi partnere az EU-n kívül, minél alacsonyabb vámokban érdekelt az ország.
Úgy vélekedett, hogy az Európai Bizottság súlyos hibát követett el Donald Trump amerikai elnök januári beiktatásakor, mivel rögtön le kellett volna szállítania az autóipari exportra vonatkozó vámokat, ahogy azt a magyar kormány javasolta, és akkor most sokkal jobb helyzetben lenne a közösség.
A brüsszeli vezetést „rendkívül gyengének" nevezte, azt hangoztatva, hogy már jó ideje nem volt képes a blokk egy jó megállapodást kötni, és emiatt sokat romlott a kontinens versenyképessége.
„Az Európai Unió régen erős szereplő volt a világpolitikában és a világgazdaságban, de ez sajnos már a múlté. Miért? Mert az európai vezetők elrontották" – fogalmazott.
A miniszter végül az utolsó kérdésre reagálva leszögezte, hogy a Budapest Pride is bebizonyította, hogy Magyarországon „teljesen szabad a szerelem", mindössze azt várják el, hogy senki ne viselkedjen „nem megfelelő, provokatív" módon a nyílt utcán.
„Szerintem ha láttak fényképeket néhány, európai városban tartott Pride-felvonulásról, akkor teljesen megérthetik, mire gondolok (…) Az udvariatlan, kínos viselkedés a nyilvános helyeken elfogadhatatlan, de ezen kívül mindenki azt szeret, akit akar, s azzal él együtt, akivel akar, az államnak ehhez nincs köze" – mondta.