Teljes káosz: a Fidesz már a saját jelöltjét támadja

HírKlikk 2019. március 29. 10:44 2019. márc. 29. 10:44

Manfred Weber, aki a Fidesz által is támogatott csúcsjelölt, szemmel láthatóan kettős beszédet folytat. Máshogy beszél Brüsszelben és máshogy itt, épp ezért el kell osztani kettővel amit mond - véli Kiszelly Zoltán a XXI. Század Intézet regionális igazgatója.

A HírTV műsorában a fideszes politológus hangsúlyozta: Manfred Webernek csökkentek az esélyei, ezért pávatáncot jár.

Rámutatott, hogy míg eddig két párt, a Néppárt és a Szocialista frakció koalíciója képezett többséget, a mostani választásokon ez a páros jelentősen gyengülni fog. Ezért is látható, hogy már most a liberálisokkal kell egyezkedni, ám Macron új pártcsaládot alapít, így Weber megpróbál még szélesebbre nyítni és a Néppárttól balra keresi a szövetségeseket. Ehhez a szövetségi politikához eszköz számára a hetes cikkely szerinti eljárás a magyarok és Lengyelország ellen.

Weber egyre inkább konfrontatív politikát folytat a Fidesszel, és egyértelműen saját útját egyengeti. Pozíciói egyáltalán nem annyira biztosak, hisz akár Michel Barnier lehet Weber helyett a Bizottság elnöke, ha Angela Merkel a Tanács elnökévé lépne elő. Emiatt az internet korlátozásáról szóló vitatható EP döntés is igazából egy Macron felé tett gesztusként értékelhető, hisz a sárga mellényes tüntetések elsősorban az interneten szerveződnek.

Sok a nyitott kérdés Kiszelly Zoltán szerint, így az is, hogy mekkora súlya lesz Macron új pártszövetségének az új parlamentben, és hogy lesz-e egyáltalán Brexit. Ha nem, akkor Orbán Viktor előtt is több lehetséges út áll a balra tolódó Néppártot elhagyva - véli az elemző. Kiszelly szerint ha az európai konzervatívok frakciójába ül át Orbán Viktor, akkor vele együtt már három miniszterelnök lesz jelen abban a  csoportban, ami így megkerülhetetlen tényezővé válik.

Másik lehetőség, ha a Salvini vezette csoporthoz csatlakozik, ekkor két "junior kormánypárt", a Liga és a Szabadságpárt mellé teljes kormányzati felelősség birtokában jönne be a Fidesz - vázolta a lehetőségeket Kiszelly Zoltán. Úgy véli, ha  esetleg létrejön a "brüsszel-kritikus" három pártcsalád egyesülése, egy Néppártot megelőző új jobboldal jönne ezáltal létre radikálisan rajzolva újra az európai politikai térképet. Nem véletlen nem zárták ki tehát még a Fideszt a Néppártból szerinte, mert ezen politikai mozgások beindulása mindenképp károsan hatott volna a Néppárt pozícióira a választások előtt.

Forrás: Hírklikk