Az államfő nem hajlandó szembenézni múltjával
Sulyok Tamás köztársasági elnöknek a magyarországi Holokauszt 80. évfordulóján mondott beszédével történelmi alkalma lett volna arra, hogy bocsánatot kérjen hazudozásaiért – egyúttal apja történetével arra indítsa az egész magyar társadalmat: nézzen szembe azzal, ami 1944-ben történt. Erről beszélt KlikkTV Tíz című műsorában Kende Péter ügyvéd, akinek petícióját, hogy Sulyok ne beszélhessen a parlamenti megemlékezésen, több ezren írták alá.
„Saját, személyes múltamat is vállalva, hajtok fejet a holokauszt áldozatai előtt”, idézte Sulyok szavait Kende, hozzátéve: nem ezt tette, továbbra sem vállalta múltját, nem használta az egyedül álló alkalmat, hogy valóban szembenézzen azzal, ami akkor történt és erre hívja fel honfitársait. Hiteltelen volt, azt állítva, hogy amikor apja 1945-ben szembesült a deportálások történetével, azt mondta: „egy világ dőlt össze benne”. Lehetetlen volt nem látnia, amikor a gettóba hajtották városának zsidó lakosait, és tudta, mit tesz, amikor kiigényelte azok lakásait, vagyontárgyait.
Amikor Karsai László történész leleplezte az új államfő apjának náci múltját, a fiú azt „méltatlan vádaskodásnak” minősítette és a „családi legendáriumra” hivatkozott, amelyben apjának múltja nem szerepelt. Ha Sulyok László nem is beszélt volna történetéről fiának, az minden nehézség nélkül kikérhette volna a levéltári iratokat (mint bárki) és azokból kiderült volna, hogy apját soha nem ítélte halálra a Népbíróság, nem szerepelt még a rendőrségi nyilvántartásban sem, így nem volt ok arra, hogy – amint fia állította – tíz évig kelljen bujkálnia.
Sulyok Tamás ezúttal sem vállalta a múltját, nem kért bocsánatot a hazugságokért, és elmulasztotta az egyedülálló alkalmat, hogy az egész magyar társadalmat a múlttal való szembenézésre indítsa – holott abban sok, a Sulyokéhoz hasonló feltáratlan kérdés van.
A németeknél ez a szembenézés nem maradt el – azért sem, mert sok fiatal, aki náci családból származott, maga tárta fel a múltat.
Kende Péter véleménye szerint az Orbán-kormány nem tart attól, hogy a Sulyok-ügy különösebb gondot jelent számára – hiszen az kevésbé jelentős a pedofil botránynál. Egyébként a kormányfő politikai hasznot vár attól, hogy jó kapcsolatot ápol a Netanjahu vezette izraeli kormánnyal – de baloldali kormány esetén az másképp lenne.
Orbán ugyan zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben – a Sulyok-ügyben azonban mélyen hallgat.
A KlikkTV Tíz című műsora ide kattintva nézhető meg.