Batka Zoltán: a magyar-amerikai viszonyban Trump győzelmével sem várható „aranykor”
Európa felkészült Trumpra, ezért nem lesz nagy szüksége Orbán közvetítésére. Így vélekedett Batka Zoltán, a Népszava újságírója a KlikkTV Mélyvíz című műsorában. Szerinte a kétoldalú viszonyban sem remélhető „aranykor”, ahogyan azt a magyar miniszterelnök reméli. Trump célkitűzéseinek 80 százaléka rossz helyzetbe hozhatja Magyarországot, nem várható tőle semmi jó sem gazdaságilag, sem társadalmilag.
Batka szerint a nukleáris doktrína minapi bejelentésével nem változott az oroszok részéről semmi. Az atomháború nem törhet ki egyik napról a másikra, annak komoly infrastrukturális háttere van. Emellett tudni kell azt is: Bidennek nem egy hirtelen jött döntése, hogy a mélységi csapás lehetőségét meg kell adni az ukránoknak, a kérdés már nyár óta érlelődött. Az elnök még túl óvatos is volt és késlekedett a lépéssel.
„Azt nem lehet tudni, hogy Trump milyen irányt vesz, az Államok sorsát gazdasági, társadalmi folyamatok határozzák meg. Amerika számára mindenképpen fontos, hogy az oroszok ne győzhessenek, mert az befolyással lehet Kína és Tajvan viszonyára.” Amerikának az ukránok fegyverrel való ellátása óriási üzlet, tehát egyáltalán nem érdeke a háború gyors lezárása, mert az a hadiipart táplálja. Batka úgy látja, hogy „folyamatos konfliktus várható, amíg csak Putyin hatalmon van.” Orbán pedig hiába reméli, hogy a magyar-amerikai viszony ki fog lőni, mert Európa felkészült Trumpra, így nem lesz nagy szüksége a miniszterelnök közvetítésére. Nem várható „aranykor”, Trump célkitűzéseinek 80 százaléka rossz helyzetbe hozhatja Magyarországot – vélte a Népszava munkatársa.
A Fidesz üzenetei nem tarthatnak ki másfél évig, a háborús pszichózis nem tartható fenn 2026-ig, és a gazdaság sem fog látványosan javulni a választásokig. Ezért Orbán mostani hadműveletei – például a választási körzethatárok átszabása – azt jelzik, hogy igyekszik az események elébe menni.
Felmerül a kérdés, hogy a Fidesz bázisa, a szegénységben élő vidék mégis miért tart ki Orbán mellett. Batka ezt azzal magyarázza, hogy ennek a rétegnek kicsit erősödött a létbiztonsága, az ő értelmezésükben stabil, rendezett világ jött. Olyan munkaerőhiány van, hogy aki akar, tud munkát találni. Számukra megjelent a biztonság és a megélhetés pici illúziója. „Emellett a Fidesz azzal, hogy gyakorlatilag létrehozott egy „egypártrendszert”, az embereket felszabadította a politizálás súlya alól.” Az átlagember nem szereti a politikát, és most úgy érzi, nem kell vele foglalkozni. Olyan fogalmak, mint jogállamiság a vidéki emberek életében nem jelentenek semmit, őket nem érdeklik a melegek, vagy a választási trükkök.
Az is kérdés, hogy a Magyar Péter elleni karaktergyilkosságnak hosszú távon milyen eredménye lesz, és kitart-e 2026-ig. Eddig úgy látszik, hogy a legdurvább kampánynak sem volt hatása, sőt, még növelte a Tisza Párt elnökének népszerűségét. Ennek okát Batka abban látja, hogy a választók olyan akcióhőst keresnek, aki kőkemény a maffiával szemben. A kampányok pedig épp azt mutatják, mekkora a baj a Fidesznél.
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.