Tiborcz Istvánra hivatkozva ígértek segítséget a húskirálynak
Orbán Viktor vejére, Tiborcz Istvánra hivatkozva ígértek segítséget Piero Pininek, a Honvéd volt tulajdonosának, az egyik legnagyobb európai húsvágóhíd dinasztia fejének.
Piero Pini ügyvédjének egy régi, állandó ügyfele azzal hencegett, hogy egy esküvőn megismerkedett Tiborcz Istvánnal, pálinkáztak, és azóta is jóban vannak – olyannyira, hogy a miniszterelnök veje segített neki elsimítani egy építéshatósági ügyét. Véleménye szerint Tiborcz a kapcsolatain, valamint a befolyásos ügyvédein keresztül tudna segíteni Pininek is. Egyszer fel is hívott valakit, „és a beszélgetésből kívülről úgy tűnt, hogy tényleg a miniszterelnök vejével beszél” – ezután már elhitte, hogy tényleg ismerik egymást. Az ügyvéd ezt követően rábólintott arra, hogy hozzanak össze egy találkozót Pini és Tiborcz között – írja a 24.hu.
A találkozás napján az ügyvéd lemondta az aznapi találkozóit, a felesége pedig süteményeket sütött, mert Pini közismerten édesszájú. Már idő előtt megérkezett az olasz vállalkozó és a tolmácsa az ügyvéd kecskeméti otthonába. Kis idő múlva megjelent egy fekete Mercedes kisbusz, több kört tett a ház előtt, majd megállt. Csöngetésre az ügyvéd felesége nyitott ajtót, és a szemtanúk szerint egy gesztenyebarna hajú, ötvenes asszony lépett a házba, aki nem akarta felfedni a nevét, csak annyit mondott, hogy Tiborcz István küldte a találkozóra, továbbá azt kérte: mindenki tegye át a telefonját a másik szobába. A tárgyalás mindössze tizenöt percig tartott.
A nő elmondta, hogy egymillió eurót kérnek előre, és még egyszer egymilliót a végén. Ezért cserébe Piniről lekerül a nyomkövető, a fiát egy hónapon belül szabadlábra helyezik, valamint 5,5 milliárdról 3,5 milliárd forintra csökkentik az ügyében a költségvetési kárértéket.
Pini tolmácsa megkérdezte a hölgytől, hogy miért nem engedik haza a családjához Olaszországba a vállalkozót, de erre már nem válaszolt, hanem befejezettnek tekintette a találkozót, és távozott.
Az ügy előzménye az, hogy jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanújával 2019-ben kilenc hónapot volt előzetes letartóztatásban az olasz Piero Pini, Európa legnagyobb vágóhidas dinasztiájának a feje, aki Kiskunfélegyházán is üzemeltet vágóhidat.
Szabadulásába belebukott az akkori megyei főügyész, Nánási László, valamint a helyettese. Nánási kilenc hónap múlva önkezével vetett véget életének. Helyére Gyugyi Csillát, a Pest Vármegyei Főügyészség osztályvezetőjét nevezte ki Polt Péter.
Pini a szabadulását követően egy ügyvédcsapatot kért fel a védelmére, elsősorban a fia mielőbbi szabadlábra helyezését szerette volna elérni.
Az ügyvédet Pinivel együtt 2021 márciusában letartóztatták befolyással üzérkedés bűntett gyanújával. Az eljárás a minősítése miatt már a Központi Nyomozó Főügyészségre tartozott.
A közlemény szerint „a meghatalmazott védőként eljáró ügyvéd valótlanul állította védencének, hogy egy hivatalos személy befolyásolása útján elintézte a büntetőeljárás kedvező lezárását és a másik gyanúsítottat (Pini fiát) érintő letartóztatás megszüntetését. Az ügyvéd ezért 70 millió forintot kért és kapott a vállalkozótól.”
A büntetőügy még folyamatban van a Központi Nyomozó Főügyészségen, de mára több részlet is kiderült.
E szerint a kecskeméti ügyvéd valóban jelentős összeget fogadott el Piero Pinitől, de úgynevezett vádalkuképes büntetőügyek begyűjtésére. A jogszabályok értelmében ugyanis annak, aki nagyobb súlyú büntetőügyet tár fel a hatóságok előtt, jelentősen enyhíthetik a folyamatban lévő ügyét. Az esetek közt szerepelt: albán elkövetőkhöz, valamint gépjármű-kereskedelemhez kapcsolódó csalás, lánykereskedelem, diplomagyár és egy illegális fegyveraktár is.
Számos egyeztetés zajlott ezekben az ügyekben Kecskeméten az ügyészséggel, eljárások indultak és vádemelés is történt.
A lap megkereste a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészséget, hogy mi lett a vádalkukra benyújtott ügyekkel, felhasználták-e azokat, és ha igen, akkor miért nem Pini büntetőeljárásában. A szóvivő kurta válasza a következő volt: „A kérdései tárgyában nem áll módomban tájékoztatást adni.”
Visszatérve a miniszterelnök vejére, a találkozó után még egyszer elment az ügyvéd házába az a vállalkozó, aki Tiborcz barátjának mondta magát, és arról győzködte Pinit meg az ügyvédet, hogy „Tiborcznak nagyon messzire elér a keze, és csak ő fogja tudni ezt az ügyet elintézni.” Pini azonban hajthatatlan volt, nem fizetett.
Később a Tiborczra hivatkozó vállalkozó végül tanú lett az ügyben, a felajánlással nem élő Pini és az ügyvéd viszont gyanúsítottá vált.
A lap megkereste Központi Nyomozó Főügyészséget, hogy hol tart ennek az ügynek a feltárása, de válaszuk nem volt kielégítő, azt mondták az eljárásról további adat jelenleg nem közölhető, és a tervezett intézkedésekről sem adható információ.
Ezért felkeresték magát Tiborcz Istvánt vázolva a történetet. Megkérdezték, ismeri-e Piero Pinit, illetve ígért-e segítséget az olasz vállalkozó ellen folyamatban lévő költségvetési csalási ügyben. Kérdéseikre a sajtósától az alábbi választ kapták:
„A megkeresésében említett személyt, személyeket Tiborcz István nem ismeri, sem személyes, sem pedig üzleti kapcsolatban nem áll és nem állt velük. Amennyiben az ön által említett eljárás elindult, és abban a hatóság Tiborcz úr segítségét kéri, természetesen mindenben együttműködik majd, hogy kiderüljön, kik és milyen szándékkal próbáltak meg visszaélni a nevével.”
Úgy tűnik, Pini ügyében nem született vádalku, mert annak ellenére, hogy mára a teljes kárértéket, több mint 6 milliárd forintot befizette a költségvetésbe, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség megvádolta bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények elkövetésével, és három és fél év engedmények nélküli fegyházbüntetést ajánlott neki, ha lemond a tárgyalás jogáról. Az ügyészség ugyanakkor több vádalkut is kötött az ügyben Pini fejéért, aki nem ismerte el a bűnösségét, és nem fogadta el az ügyészi ajánlatot.