Több EU-tagállam támogat eddig tabunak számító menekültügyi javaslatokat
Ilyen a menekültügyi kérelmek, illetve a visszaküldési központok EU-n kívül helyezése.
Támogatták az EU belügyminiszterei az Európai Bizottság két, az illegális bevándorlás megfékezését célzó javaslatát kedden Koppenhágában. A „biztonságos harmadik országok” meghatározásának megváltoztatásával a tagállamok mérlegelés nélkül elutasíthatnák a menedékjog iránti kérelmeket. A kérelmezőket külföldre szállíthatnák, még akkor is, ha a menekülőnek nincs kapcsolata a számára meghatározott hellyel. Ez hasonló partnerséget jelentene az EU-nak más országokkal, mint az Egyesült Királyságnak Ruandával, a kitoloncolási folyamatban. A brit legfelsőbb bíróság jogellenesnek nyilvánította az eljárást. A korábban tabunak tartott ötletet mára számos ország átvette a dán bevándorlási miniszter szerint – írja az Euronews.
Kaare Dybvad Bek, Dánia bevándorlási és integrációs minisztere azt mondta, hogy biztosítani kell, hogy a menedékjog iránti kérelmek feldolgozása ne feltétlenül az Európai Unión belül történjen. Az embercsempészek tevékenységét lehetne így gátolni.
Egy másik terv lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy az elutasított menedékkérőket az EU-n kívüli „visszaküldési központokba” szállítsák át, miközben zajlik a származási országukba való visszaküldésükhöz szükséges adminisztráció. A Bizottság javaslata jogi alapot teremteni ahhoz, hogy a kormányok megállapodásokat köthessenek az EU-n kívüli országokkal, amelyek pénzügyi ösztönzők fejében hajlandók lennének menekülőket befogadni. Az olasz kormány az Albániában épített két menekültügyi létesítményét átalakította visszaküldési központokká. Más országok modellként tekinthetnek ezekre hasonló programok kialakítására.
Bruno Retailleau francia belügyminiszter elmondta, hogy még nem tettek lépéseket visszaküldési központok létesítésére. Viszont az kedvező egy országnak, ha hatékonyabb lesz a visszaküldés.
A menekültügy prioritás Dánia számára, amely jelenleg az EU elnökségét tölti be – emeli ki az Euronews tudósítója, Vincenzo Genovese.
Több ország támogatja az iménti elképzeléseket. Ausztria, Németország, Franciaország, Csehország és Lengyelország nemrégiben közös nyilatkozatot írt alá a menekülők visszaküldésének hatékonyabbá tételéről, a külső határok megerősítéséről és a harmadik országokkal való partnerségek kiépítéséről.