Tovább romolhat az árfolyam, s a turbulenciák után sem megy már 400 alá a forint az euróval szemben

NVZS 2024. november 25. 14:15 2024. nov. 25. 14:15

„További lassú árfolyam-romlással kell számolni, nem pedig arra, hogy a turbulenciák után 400 alá megy az árfolyam” – mondta Mellár Tamás. Az országgyűlési képviselő, korábbi KSH-elnök ezért is kifejezetten problémásnak érzékeli, hogy a jövő évi költségvetésben – teljesen megalapozatlanul – 400 vagy az alatti euró-árfolyammal számol a kormány”. A szakembert azért kérdeztük meg, mert hétfőn reggel tovább gyengült a forint árfolyama, s bár a nap folyamán (legalábbis e sorok írásáig, azaz kora délutánig) némileg visszaerősödött, az erejét messze nem nyerte vissza.

Hétfőn reggel rossz napra ébredt a forint. Újabb többéves negatív rekordra gyengült: az euróhoz képest a 412,5-öt, a dollárhoz képest pedig a 394,5-et is megérintette), majd próbált talpra állni, és a jegyzések 411,7-ig csökkentek. Egy óra felé azonban már némileg visszapattant: az euróhoz képest valamivel 410, a dollárhoz viszonyítva 391 felett lakozott a forint.

Vajon mi várható?

Mellár Tamás szerint nehéz megmondani, pontosan hogyan alakul az árfolyam, nem lehet arra számítani, hogy a turbulenciák után 400 vagy az alá fog menni. Mint hozzátette: ahogy többször is mondta már, már csak ezért is kifejezetten problémásnak érzékeli, hogy a jövő évi költségvetésben – kifejezetten megalapozatlanul – 400 vagy az alatti euró-árfolyammal számol a kormány. Azért is megalapozatlan ez, mert a forint árfolyamának alakulását Magyarország 2024-es gazdasági teljesítménye határozza meg. Ez pedig minden szempontból gyenge: alacsony a növekedés, 4 helyett talán 8 százalék lesz; ugyanakkor a 2,9 százalék helyett 4 százalék feletti államháztartási hiány várható.

Az adósság-GDP hányadosa magas, s csak úgy tudják majd kibűvészkedni a csökkenő pályát, hogy nagyon erőteljes, 8 százalékos GDP deflátort használnak (ez tulajdonképpen a GDP alkotóelemeinek az árszínvonal-változása, ha úgy tetszik, árindexe), azaz itt is jelentős az inflációs nyomás. Meg persze az ország nemzetközi megítélése is nagy nyomást gyakorol az árfolyamra, továbbá az is, hogy újabb és újabb hiteleket vesz fel az ország.

Ráadásul a gazdaságpolitika számára is kívánatos lehet a gyenge árfolyam, miután a forintgyengüléssel próbálják visszafogni az importot. Az export – az autó- és az akkumulátorpiac gondjai miatt – az elmúlt hónapokban jelentősen gyengült, így azután elkerülendő a nagy külkereskedelmi mérleghiányt, korlátozni kell az importot, aminek a legkézenfekvőbb eleme az árfolyam romlása, hiszen akkor drágul a fogyasztók számára a behozott termék.

A gondokat fokozza a beruházások nagyon alacsony szintje is – hozott fel még egy tényezőt Mellár. Az idén is csökken a volumenük, s jövőre is nagyon szerény növekedést írtak elő. „Az én számításaim szerint jó, ha azt el tudjuk érni, hogy ne csökkenjen a tőkeáramlás, most annyi beruházás van, amennyi arra elég, hogy az elhasznált állóeszközöket tudják pótolni” – fejtegette. Azaz, ha jövőre növekedést akarnak, ahhoz tőkeállomány-növekedés kell, ez pedig külföldi forrásból lehetséges – vezette le. Persze a külföldi befektető számára vonzó a forint árfolyamának a gyengülése – jegyezte meg –, hiszen azzal olcsóbb számára a beruházás, miközben a termelésnél a munkabérek is kedvezőbben alakulnak, hiszen forintban kell azokat fizetniük.

„Az objektív tényezők, a nemzetközi megítélés, valamint a gazdaságpolitika mind-mind arra mutatnak, hogy gyengüljön a forint, és a forint ezt is teszi” – szögezte le a gazdasági szakember. Hogy ez tendencia-e? Mellár azt gondolja, hogy mind a három elem tartósnak fog bizonyulni. Ugyanakkor elvben lehetnek váratlan hatások, mégpedig akármelyik irányban, olyanok, amelyek felerősíthetik, gyorsíthatják a forint romlását, de ezeket előre nem lehet látni – tette hozzá. Plusz: olyan nagyon kedvező változást nemigen tud elképzelni. „Lassú árfolyam-romlással kell számolni, nem tartom megalapozottnak, hogy hosszabb távon 400 és/vagy az alatti euró-árfolyammal számoljanak” – szögezte le nem is először a beszélgetésben, nyomatékot adva véleményének.

Felvetésünkre, hogy mi a helyzet a dollárral, azt fejtegette, hogy hasonló a helyzet, mint az euróval, azzal a különbséggel, hogy a dollár-relációban még inkább gyengülhet a forint. A nemzetközi piacok ugyanis azt is beárazzák, hogy jön egy keménykezű amerikai elnök, aki az amerikai vállalkozói köröknek fog kedvezni, ez pedig a dollár erősödése irányába fog hatni. Ez a várakozás szerinte azonban rövidtávú, hosszabb távon pedig a protekcionista gazdaságpolitika nem kifizetődő. Nem szólva arról, hogy Trump nem lesz abban a helyzetben, hogy olyan gazdaságpolitikát csináljon, amilyet akar, az ő kampányát finanszírozó nagytőkés csoportok fognak ugyanis döntéseket hozni. Ez amúgy már most is látszik a stáb összeállításánál. Ez és a protekcionista politika pedig hosszabb távon az Egyesült Államok számára nem kiút, jelentősen veszíteni fog az amerikai gazdaság a versenykésességéből, aminek az árát persze – miként nálunk – ott is azok a kisemberek fogják megfizetni, akik most nagyon örülnek Trumpnak.

Mire számít a Moody’s pénteki felülvizsgálatától – kérdeztük. Mellár nem hiszi, hogy lényegesen változtatna a besoroláson. Mint fejtegette: továbbra is unió tagjai vagyunk, próbálunk egyensúlyt teremteni a leértékeléssel, mesterségesen az MNB nem védi az árfolyamot, ilyen kockázat tehát nincs. A rossz gazdasági működésből következő forintgyengülés terheit pedig szétterjesztik az egész gazdaságra és az emberekre. Azt is figyelembe veszik a felülvizsgálatkor, hogy Orbán számításai szerint jönnek majd a külföldi befektetések, ezek pedig ellensúlyozzák az uniós pénzek elmaradását.

„Egyelőre tehát finanszírozható a magyar gazdaság, s hiába van válságos helyzetben még fenntartható. Ám minél tovább marad így, annál nagyobbak a terhek, annál nagyobb az elmaradás, de hosszú távon mégis fennmaradhat anélkül, hogy robbanás következne be” – mondta.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom