Trump azt tervezi, hogy Orbán módszereit használja

HírKlikk 2025. február 19. 04:45 2025. feb. 19. 04:45

Trump most, hogy visszatért, teszteli az elnöki hatalom határait, olyan módon, amely párhuzamokat mutat az Orbán Viktor és más autokraták által alkalmazott módszerekkel – írta az amerikai hírügynökség hosszas elemzésében, amelyben először ismertette Donald Trump és Orbán Viktor kapcsolatának alakulását. 

Az AP emlékeztetett arra, hogy Orbán az állami hatalmat arra használta fel, hogy szétzúzza ellenfeleit, átalakítsa az igazságszolgáltatást, és átalakította a választási törvényt, hogy minél nehezebb legyen legyőzni pártját, továbbá lecsapott az LMBTQ-jogokra, a bevándorlásra, a médiára és a civil szervezetekre. Noha nagy különbségek vannak a két ember és a két politikai rendszer között, szembetűnő párhuzamok mutatkoznak aközött, amit Orbán elért Magyarországon, és amit Trump tervez. 

Az írás Kim Lane Scheppele-t, a Princeton egyetem professzorát idézte, aki a kilencvenes években a magyar Alkotmánybíróságon dolgozott. Scheppele rámutatott: Orbán, amikor 1998-ban váratlan választási vereséget szenvedett, elhatározta, hogy soha többet nem veszít, és megtervezte az ország politikai átalakítását.  

Orbán a szövetségeseivel az ellenzékben töltött időben kidolgozta a hatalom konszolidálásának jogi kereteit, és ezt a 2010-ben aratott  kétharmados választási győzelem után meg is valósította. „Az elnevezése nem az volt, hogy Project 2025” – mondta Schepele Trump vitatott forgatókönyvére utalva – „de lehetett volna Project 2010”. Az Európai Parlament Orbán Magyarországát „választási autokráciának” minősítette. 

Trump a visszatérésekor a republikánus kongresszusi többséggel rengeteg rendeletet adott ki az elnöki hatalom bővítésére, és a fékek és ellensúlyok amerikai rendszerének próbálgatására. Emellett változtatott a kormányzáson a kongresszussal való konzultáció nélkül. 

A Fidesz korai lépései közül a legsúlyosabb következményekkel az igazságszolgáltatás függetlenségére való lecsapás járt.

Kim Lane Scheppele ismertette ennek menetét azzal, hogy három év alatt az egész le is zajlott, és az Alkotmánybírósággal a zsebében már mindent meg tudott úszni. Trump és a republikánusok ugyan nem tudják egyoldalúan megváltoztatni az igazságszolgáltatás arcát, de a párhuzamok nyilvánvalók. 

Trump már első elnöksége idején is prioritásként kezelte a konzervatív igazságszolgáltatás kialakítását, és a Legfelső Bíróság általa kinevezett három tagjával ott most olyan konzervatív többség van, amely tavaly meg tudta védeni őt a 2020-as választás eredményeinek megfordítására tett kísérlete miatti vádakkal szemben. 

Trump lépéseket tett az igazságügyi minisztérium átalakítására, miután előzőleg többször kijelentette, hogy üldözőbe veszi azokat, akik bírálják, és akik eljárásokat folytattak ellene. Már ki is rúgta azokat az ügyészeket, akik a Capitolium elleni támadás ügyében folytattak eljárást, és hozzákezdett az FBI tisztogatásához.  Az igazságszolgáltatás feletti hatalma azonban nem abszolút, mert sok általa kinevezett bíró is függetlenséget mutat. 

Bőven akadnak párhuzamok a média kezelésében is. Trump szintén nyomást gyakorol az amerikai médiára bírósági perek és hatósági fenyegetések útján. Az amerikai elnök ugyan nem úgy tartja ellenőrzés alatt a párton belüli választásokat, mint Orbán, de rányomta a bélyegét a Republikánus Pártra, és az iránta való lojalitást tette meg fő szervezési elvnek. Olyan kinevezéseknél tekintette prioritásnak ezt a lojalitást, mint az igazságügyi minisztérium, az FBI és a védelmi minisztérium. Megpiszkálta a közalkalmazottakra vonatkozó szabályozást is, hogy a szövetségesei meg tudjanak szabadulni azoktól a szövetségi alkalmazottaktól, akiket nem tekintenek lojálisnak, és olyanokat ültethessenek a helyükre, akik lojálisak. 

Orbán autokratává fejlődését az a változás is kísérte, hogy Oroszország, Kína és más autokráciák felé fordult. 

Trump gyakran beszél elismeréssel autokratákról, különösen Putyinról, akiről azt is mondta, hogy jobban hisz neki, mint az amerikai titkosszolgálatoknak. Emellett briliánsnak minősítette a Krím bekebelezését, és nem áll ki amellett, hogy Ukrajna egyenrangú partner legyen az Oroszországgal a háború befejezéséről kezdendő tárgyalásokon. 

Schepele leszögezte: „Magyarország Orbán alatti átalakulását figyelmeztetésnek kell tekinteni. Ha a tekintélyelvűség kialakulása egyszer megkezdődött, úgy működik, mint egy hólabda. Nem áll meg, mert folyamatról van szó.”

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. január 27-i adása itt nézhető meg: