Újabb külföldi „botrányhőst” rejtegetnek Orbánék?
Egy újabb külföldi „botrányhős” rejtőzik Budapesten, vélhetően az Orbán-kormány egyetértésével, sőt, hathatós támogatásával: Daniel Obajtek, a lengyel Orlen olaj- és gázipari vállalatnak az ügyészség által keresett korábbi elnök-vezérigazgatója, a PiS EP-képviselő jelöltje. Erről ír a visegrádi térségben oknyomozó tevékenységet folytató nemzetközi csapat, a VSquare. Így Obajtek is felsorakozik a magyar vezetés által megvédendőnek tartott „társai” mellé, mint a köztörvényes bűnökért elítélt volt Észak-Macedón kormányfő, Nikola Gruevszki; a nemzetközi körözés alatt álló néhai szaúdi milliárdos, Ghaith Pharaon; a 2015 előtti – moszkvai bekötésű – Janukovics-kormány két minisztere; s a bukott puccskísérlet gyanúja miatt az útlevelétől megfosztott brazil ex-elnök, Jair Bolsonaro.
Habár maga Daniel Obajtek cáfolja, hogy Budapesten rejtőzködik, a VSquare több hónapja tartó aprólékos – és türelmes – nyomozással, a nyomozást magát és a bizonyítékokat pontról pontra bemutatva, képekkel és az érintett által a közösségi oldalain posztolt videókkal és fotókkal illusztrálva állítja: a lengyel olajipari társaság korábbi elnök-vezérigazgatója Budapesten rejtőzködik, mégpedig egy olyan, Andrássy úti luxuslakásban, amelynek (miként az egész háznak) a tulajdonosa egy, az Orbán-kormányhoz közelálló, a kormányfő vejével, Tiborcz Istvánnal üzleti kapcsolatban álló cég, a BBID ingatlanfejlesztő társaság. Az oknyomozó újságírók arra találtak jeleket, hogy minimum február óta mozog Budapesten az Orlen Felügyelő Bizottsága által abban a hónapban menesztett, s a hazájában azóta az ügyészség által – egyelőre csak tanúként – keresett, valamint a lengyel parlament, a Szejm egy vizsgálóbizottsága által korrupciós ügyekben meghallgatni kívánt Obajtek. Az egykori üzletember az Orbán lengyel bajtársa, Jaroslaw Kaczynski nevével fémjelzett (a tavalyi választás után a hatalomból kikerült) Jog és Igazságosság (PiS) Párt színeiben elindul a vasárnapi európai parlamenti választáson (mint ismert, mentelmi joggal is jár a parlamenti képviselőség).
Több gyanús ügy lengi körül
S hogy miért olyan keresett személy Obajtek? Miért olyan botrány-szagú a „rejtegetése”? Az ügyészség azért szeretne vele kapcsolatba lépni, mert nyomozás folyik amiatt, hogy az Orlen – az ő irányítása alatt – tetemes veszteségeket szenvedett el. Konkrétan három iránya van a nyomozásnak. Az egyik az állami tulajdonú Orlen és a Lotos energiaipari cégek egyesülése, illetve a gdanski finomító 30 százalékos tulajdonrészének a szaudi Aramconak történt értékesítése. A másik gyanú azzal áll összefüggésben, hogy a választásokra készülve, jelentősen csökkentették az üzemanyagok árát, hogy ezzel növeljék a PiS népszerűségét, segítve az akkori kormánypártot az újrázásban (ez még így sem sikerült). A harmadik ügy pedig egy 1,5 milliárd zloty értékű ellenőrizetlen átutalás az Orlen svájci cégének.
A Szejm vizsgáló bizottsága emellett egy további korrupciós ügyben szeretné meghallgatni. Azt akarják megtudni, milyen szerepet játszott az Orlen a vízumok tömeges kiadása ügyében. Mint a Hírklikk is megírta, a botrány kirobbanása idején afrikai és ázsiai lengyel konzulátusokon kenőpénzek fejében több százezer munkavállalási engedélyt állítottak ki, amikkel azután a tulajdonosok szabadon utaztak az egész unió területén, nyugaton menedéket kérhettek. Obajtek tagadja, hogy köze lenne ehhez a botrányhoz, de eddig nem volt hajlandó megjelenni a bizottság előtt.
Az Orbán-kapcsolat közvetett jelei
Arra nincs konkrét, közvetlen bizonyíték, hogy Obajtek a magyar kormány, – értsd ez alatt, Orbán Viktor – védelme alatt állna, s arra sem, hogy kommunikálnának vele, ugyanakkor az oknyomozók ezen a héten, június 4-én a jelek szerint neki otthont adó ház megfigyelése közben azt látták (és fotózták le), hogy Orbán közeli munkatársa, Héjj Dávid miniszterelnöki biztos magabiztosan beütött egy kódot, mielőtt belépett a házba. Az pedig közismert, hogy Orbán személyesen is fogadta őt 2022-ben, amikor a MOL és az Orlen benzinkút-cserét hajtott végre.
Orbánék persze hallgatnak
Sem a miniszterelnöki iroda, sem a BBID nem reagált a VSquare megkeresésére, Obajtek ugyanakkor cáfolta, hogy Budapestre menekült volna, s azt írta, hogy nem csak Lengyelországban, hanem más országokban is folytat üzleti tevékenységet, ilyenkor pedig valahol meg kell szállnia. Június 4-én egyébként azt is közölte, hogy a választások előtt már nem kíván részt venni semmilyen meghallgatáson, az ügyvédje képviseli majd őt.
Orbán Viktor ugyanazt a taktikát követi most is, mint a korábbi hasonló botrányokban: hallgat. Pedig már évek óta körbelengik a hasonló botrányok. Ahogy bő két éve fogalmaztunk: kétes hírnévre tett szert Magyarország, amikor Budapesten talált menedéket Orbán Viktor – börtön elől menekülő – észak-macedón kebelbarátja, Nikola Gruevszki bukott kormányfő, vagy éppen a nemzetközi körözés alatt állt néhai szaúdi milliárdos, Ghaith Pharaon. De az ő esetük csak a jéghegy csúcsát jelentette, több – másutt körözött – (ex-)politikusnak és „üzletembernek” nyújtott menedéket vagy menekülési útvonalat és állomást, lehetőséget a vagyonkimentésre a jelek szerint bizonyos típusú embereket szívélyes vendégszeretettel fogadó orbáni Magyarország. Köztük szép számmal voltak olyanok, akikkel a miniszterelnök is bizonyítottan találkozott, illetve, akikkel jóban volt, továbbá akikkel a családtagjai és/vagy az üzleti életben hozzá(juk) közelálló cégvezetők üzleteltek.
Botrányok egymás után
Ghaith Pharaon, a nemzetközi körözés alatt álló néhai szaúdi milliárdos beutazását Orbán egyik kedvenc arab üzletembere, Jordánia tiszteletbeli konzulja, az utóbb a terrorátvilágításon megbukott Zaid Naffa segítette. Pharaon, akinek a bankján keresztül köze volt iszlamista terrorszervezetek pénzeléséhez, a nyugdíjas éveire Orbán Viktor szomszédságába költözött. Mind a két „úriember” kapcsolatban állt Orbán családjával: 2016-ban Zaid Naffát kétszer is lefotózták, amint Orbán vejével, Tiborcz Istvánnal és a körözött Ghaith Pharaonnal kávézik Budapest legdrágább luxusszállodájának teraszán.
Nikola Gruevszki 2018 novemberében, börtönbe vonulását megelőzendő, máig nem tisztázott körülmények között, vélhetően a bécsi egyezményt súlyosan megsértve, magyar diplomáciai segítséggel jutott el Magyarországra, ahova – érvényes okmányok nélkül – rejtélyes engedéllyel beengedték, majd itt kért és kapott rekordgyorsasággal menekültstátuszt. A szkopjei hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, de Gruevszki máig boldogan él Budapesten, mint hal a vízben, még üzleti tevékenységet is folytat.
Azután ott volt az akkor még Napi.hu által 2022. márciusában megírt botrány: a 2015 előtti moszkvai bekötésű ukrajnai Janukovics-kormány két minisztere – Mikola Priszjazsnyuk és Eduard Sztavitszki – nyomaira bukkantak egy fővárosi ingatlan szövevényes offshore-céghálójában. Nem tudni, hogy a magyar hatóságok milyen lépéseket tettek a sokáig nemzetközi körözés alatt álló személyek esetében, de a közelükbe érő vagyontárgyakat biztosan nem fagyasztották be.
Legutóbb pedig a Bolsonaro-ügyben buktak le Orbánék, amikor a szuverenitására oly kényes magyar kormány tevőlegesen beavatkozott a szuverén Brazília belpolitikai életébe. Négy nappal azután, hogy puccskísérlet gyanúja miatt elkobozták az útlevelét – videofelvételek tanulsága szerint – Jair Bolsonaro korábbi elnök Magyarország brazíliai nagykövetségén kapott menedéket. Mint köztudott, a nagykövetség az adott ország területének számít, és oda mindenki csak engedéllyel léphet be. Értelemszerűen ott a fogadó országok hatóságai senkit nem tartóztathatnak le. Bolsonaro vendégül látását a képviselet egyik munkatársa is megerősítette. A követség helyi munkatársait kirúgták, s ők – a hírek szerint – perelik a magyar államot.