Újabb tüntetés - Hadházy Ákos: most már egyszer meg kell állítani őket!
Újabb tüntetést tartottak a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért csütörtökön Budapesten, a Kossuth téren. A rendezvény végén a Momentum támogatói a Karmelita kolostorhoz indultak; átvonulásuk miatt a rendőrség lezárta a Lánchidat.
Hadházy Ákos a témában hetedszer meghirdetett demonstráción, a Kossuth téri rendezvényen azt mondta: nemcsak a gyülekezési törvény, hanem a szabadságunk miatt is tüntetnek; demokratikus, szolidáris és alkotmányos országban szeretnének élni. A politikus Deák Ferencet idézve, arról is szólt, hogy ha a hatalom és önkény elveszi a nemzet értékeit, akkor azt a szerencse és az idő visszahozhatja. De ha a nemzet önként mond le a szabadságáról, akkor nagyon kevés esély van a szabadság visszaszerzésére.
„Ezért vagyunk itt, hogy mi demonstráljuk azt, hogy nem mondunk le a szabadságunkról, hanem vissza akarjuk szerezni" – fogalmazott.
Hadházy Ákos azt hangoztatta, hogy a gyülekezési törvény módosítása egyetlenegy intézkedés, pillanat, egyetlenegy vörös vonal abból a rengetegből, amit szépen folyamatosan átlép a hatalom, de „most már egyszer meg kell állítani őket".
A tüntetések hatékonyságáról szólva kijelentette, nem fogja abbahagyni, mert nem tud olyan országban élni, ahol Kínához hasonlóan, kínai típusú megfigyelő rendszert használhatnak ellenzékiek ellen, és nem tudna a gyermekei és a szülei szemébe nézni, ha arra gondol, hogy nem tett meg mindent annak érdekében, hogy ne egy ilyen országban kelljen élniük. Közölte, jövő keddre 17 órára a Ferenciek terére újabb tüntetést szervez, amelyet a rendőrség engedélyezett, és azt tervezi, minden kedden 17 órakor demonstrációt tart ugyanott.
Hogyha a „Pintérség" engedélyezi, tudomásul veszi, akkor úgy, hogy ha nem, „akkor amúgy, akkor kimegyünk sétálni, ott leszünk mindenképpen" – tette hozzá.
Majtényi László jogász az alaptörvény 15. módosítását az eddigi legszégyenletesebb alaptörvény-módosításnak nevezte, az szerinte nem szól másról, mint a Fidesz politikai céljairól, elsősorban a Mi Hazánk Mozgalom céljainak alaptörvénybe iktatásáról, szavazóinak megszerzéséről. Kiemelte, a Pride betiltása az emberi méltóságot sérti, ugyanis az emberi minőség érinthetetlen.
Fleck Zoltán jogász, szociológus azt közölte: a következő választásokig nincs annyi nap, ahány ok van a tüntetésre.
Nagy Bandó András humorista videóüzenetet küldött a rendezvényre.
Hadházy Ákos a demonstráció végén arra kérte az egybegyűlteket, sétáljanak át a Margitszigetre, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének sátrához. A résztvevők egy része akkor Tompos Márton, a Momentum elnöke vezetésével elindult a Kossuth térről a Lánchídon keresztül a Karmelita kolostorhoz, de a rendőrök lezárták előttük a Lánchíd budai hídfőjét.
Tompos Márton a hídfőnél azt mondta, békésen, a járdán át akartak vonulni a hídon, hogy Magyarország európai uniós csatlakozásának 21. évfordulója alkalmából elhelyezzenek egy zászlót a Karmelita kolostor épületén, „de úgy látszik, a hatalmat már ez is zavarja". Ezt követően a szervezők felszólították a résztvevőket, hogy induljanak el a pesti hídfő és a Belügyminisztérium épületéhez, és oda tűzzék ki a lobogót. A rendőrök viszont elállták a pesti hídfőt is, és csak egyenként engedték le a hídról a demonstrálókat, miután az adataikat rögzítették.
A rendőrségi intézkedés következtében a mindkét irányból lezárt hídon ragadt a demonstrálókon kívül számos külföldi turista, illetve ünneplő is.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság a rendőrség honlapján azt írta, a Kossuth Lajos térre bejelentett és tudomásul vett gyűlés résztvevői közül többen a gyűlés befejezését követően jogellenes gyűlésbe kezdtek és vonulásukkal akadályozták a forgalmat.
Az egyik csoport felment a Lánchídra és az úttesten haladt, amivel akadályozták a híd forgalmát. Amikor a tüntetők elérték a híd budai hídfőjét, a rendőrök lezárták a Lánchidat. „A hidat a jogellenes gyűlés résztvevői elfoglalták" – írták.
A rendőrség 18 óra után azt közölte: a gépjárműforgalom mellett a gyalogos forgalom elől is zárják a Lánchíd pesti oldalát, így a hídra gyalog sem lehet felmenni.