Ukrajna elküldte válaszát az amerikai békejavaslatra

HírKlikk 2025. december 11. 12:20 2025. dec. 11. 12:20

Németország, Nagy-Britannia és Franciaország vezetői telefonon beszéltek Trumppal, és arra kérték, hogy a hétvégén az amerikai tárgyalók újra találkozzanak Ukrajna képviselőivel.

Ukrajna szerdán elküldte válaszát az Egyesült Államok által kidolgozott legújabb békejavaslatra – közölték amerikai és ukrán tisztviselők a CNN-nel, vette észre a Telex. Az azonban egyelőre nem ismert, hogy Kijev milyen változtatásokat hajtott végre a dokumentumokban.

Donald Trump amerikai elnök szerdán sajtótájékoztatót tartott a Fehér Házban, ahol többek között arról beszélt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek „reálisnak kell lennie” a béketervvel kapcsolatos álláspontját illetően. Trump azt sugallta, hogy hamarosan „megtalálhatják” a megoldást az orosz-ukrán háború lezárására.

Trump azt is elárulta, hogy „meglehetősen határozott hangnemben” tárgyalt európai vezetőkkel az orosz-ukrán háború befejezésére irányuló javaslatokról. Az AP hírügynökség beszámolója szerint Németország, Nagy-Britannia és Franciaország vezetői telefonon beszéltek Trumppal, és arra kérték, hogy a hétvégén az amerikai tárgyalók újra találkozzanak Ukrajna képviselőivel.

„A béketervvel kapcsolatos intenzív munka folytatódik, és a következő napokban is folytatódni fog” – állítja Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök közös nyilatkozata, amely szerint jelenleg kritikus pillanatban vagyunk Ukrajna, annak népe és az euróatlanti régió közös biztonsága szempontjából.

Európai és NATO-tisztviselők szerint továbbra sincs annak jele, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban békés megoldást szeretne találni.

Forrás: Telex