Unger Anna: nem a Pride-ot tiltották be, a gyülekezési jogot korlátozták
|
2025. március 22. 09:40
2025. márc. 22. 09:40
A szabad gyülekezés joga volt az első alapjog, amit még a rendszerváltás előtt, a Kádár-rendszer utolsó napjaiban visszaszereztek a magyar állampolgárok, ezt vette most el a Fidesz – mondja Unger Anna politológus.
A Szabad Európának adott interjúban többek között az is elhangzott, hogy
- Minden magyar politikus, így Magyar Péter is azt mondhatja, hogy a gyülekezés olyan alapvető szabadságjog, aminek semmilyen korlátozása nem elfogadható.
- Tévedés azt hinni, hogy majd az intézmények megvédenek minket, vagy az EU megvéd minket, a kétharmados hatalom korlátja csak a magyar társadalom lehet.
- Ciki lett a nemzeti konzultáció, ezért hazudják most népszavazásnak.
- Lehetne valódi véleménynyilvánító népszavazást tartani, ha maga a Fidesz nem vette volna ki a törvényből ennek lehetőségét.
- Nagy tévedés, hogy vannak a fideszesek, akik lóháton hátrafelé nyilazók, és vannak az ellenzékiek, akik meg a woke progresszív, transznacionális, globalizációban feloldódott, mindenféle nemzeti identitásukat hátrahagyott emberek. A Tisza-tüntetés külsőségei épp ezért megszólíthatják az ellenzéki tábort, amely régóta nehezményezi, hogy ki vannak rekesztve a nemzetfelfogásból.
- A parlamenti ellenzéknek nem a füstgránátozás az egyetlen eszköze a tiltakozásra. Ki lehetne végre vonulni a parlamentből, ki lehetne mondani, hogy nem asszisztálunk ehhez tovább. Rendeleti kormányzás mellett, egy látszatparlamentarizmushoz asszisztálni senkinek sem releváns.
- Nem lenne meglepő, ha minden eddiginél nagyobb lenne az idei Pride Budapesten, és ha a szervezők okosak, akkor nemcsak Budapesten.
- A Matolcsy-ügy befelé is szól, azt üzeni, hogy senki nincs biztonságban. Ha én lennék Polt Péter, Áder János, vagy az ÁSZ vezetője, nem lennék nyugodt a Matolcsy-leszámolás után.
A beszélgetés itt nézhető meg:
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. szeptember 24.-i adása itt nézhető meg: