Uniós pénzből épültek vendégházak a fideszes politikusoknak

HírKlikk 2021. október 27. 15:55 2021. okt. 27. 15:55

A részben vagy egészben uniós támogatásokból megvalósult vadász- és vendégházakhoz a pénzt fideszes (vagy a kormánypártokhoz közeli) politikusok, polgármesterek, illetve családtagjaik nyerték el.

Az Átlátszó által összegyűjtött esetekben a családi házaknak tűnő „falusi szálláshelyek” azért problémásak, mert azokban a gyanú szerint a politikusok többnyire saját magukat és barátaikat látták vendégül. Több esetben pedig csak a sajtóbotrányok után tették publikussá azokat az elérhetőségeket, ahol egyáltalán le lehet foglalni a szállásokat. Viszont egyetlen olyan esetet sem találtak, amikor a vissza nem térítendő EU-s pénzekkel való ügyeskedés miatt megbüntették volna a kormányközeli nyerteseket.

Az EU-s pénzből való házépítés, illetve felújítás nagyon jó üzlet, ugyanis a támogatásért cserébe csak öt évig kell szálláshelyként üzemeltetni az ingatlant. Utána azt csinálnak vele a tulajdonosok, amit akarnak: beköltözhetnek vagy el is adhatják. A visszaélések melegágya, hogy semmilyen megtérülési elvárás nem volt a pályázati feltételek között. A szállásadók az ismeretlen vendégek távoltartására pedig több módszert is kifejlesztettek, amikkel akár az ellenőrzéseket is kijátszhatták.

Az egyik megoldás az volt, hogy csak ismerős vadászokat, barátokat hívtak meg a szállásra. Kellően távol tartja a nem kívánatos vendégeket az is, ha irreálisan magas áron hirdetik meg az ingatlant. Továbbá azzal is lehet időt húzni, ha semmilyen elérhetőséget nem tesznek közzé.

Az elmúlt években több százan nyertek az EU-tól szálláshelyre támogatást, de természetesen szó sincs arról, hogy az összes vállalkozó trükközött. Az Átlátszó gyűjtésében azokat a kormányközeli szállásadókat mutatják be, akik az elmúlt években falusi turizmus címen, kétes körülmények között húzták fel több tízmilliós EU-s pénzekből az ingatlanjaikat.

Például Izsák fideszes polgármestere, Mondok József vadászpanziójában a polgármester lakik, aki ráadásul a 35 milliós támogatásokat elbíráló bizottság tagja is volt. Mondok József egyik cége a Somogy megyei Karádon is építtetett, csaknem 50 milliós EU-s támogatásból egy vendégházat.

Szabó Zsolt államtitkár rokonsága Szuhán épített vadászházat, 32 milliós uniós forrásból. A falusi szálláshelyen persze nem lehet szállást foglalni. 

Somogy megye főjegyzője, dr. Sárhegyi Judit a Zselic völgyében vágott bele a falusi vendéglátásba. A megyei főjegyző tájházat épített vendégfogadónak még 2015-ben. A szükséges pénzt, 20 millió forintot, EU-s támogatásként nyerte el hozzá. Sárhegyi korábban, 2006-ban lett polgármester a Fidesz színeiben a településen.

Hollókő Magyarország egyetlen olyan faluja, amely szerepel az UNESCO világörökség listáján. Itt Becsó Zsolt országgyűlési képviselőnek épül 34,4 millió forintos támogatással a  „Görbeország vendégház”. A szomszédok arról számoltak be, hogy „az nem vendégház. A helyi országgyűlési képviselő saját háza.” 

34,7 millió forint uniós támogatást kapott Garainé Bajnok Ildikó, hogy felépítsen egy vendégházat az Edelényhez tartozó Császta-hegyen. Férje, Garai Bertalan az edelényi Fidesz szervezetének alelnöke volt, jelenleg a szomszédos Lak község fideszes polgármestere.