Üzenet Magyar Péternek: keresse meg a saját szerepét az Ahogy tetszik című Shakespeare drámában!

HírKlikk 2025. január 6. 10:40 2025. jan. 6. 10:40

Magyar Péter az újévi beszédében előrehozott választást követelt, amit szerinte április végén meg is lehetne tartani. Ezután Gyurcsány Ferenc benyújtotta a parlament feloszlatásáról szóló törvénytervezetet. Erre a Tisza Párt elnöke keményen nekiment, s egyben az egész „óellenzéknek” is. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a Tisza Párt elnöke mit akar lépni, mert országgyűlési képviselet nélkül semmilyen javaslatot nem terjeszthet a Ház elé. Így legfeljebb azt javasolhatjuk a Shakespeare-t idéző Magyar Péternek, hogy olvasgassa az Ahogy tetszik című darabot, és keresse meg a saját szerepét – szögezi le Magyar György a blogjában.

A Magyar Ügyvéd Blog legfrissebb bejegyzése azzal indít, hogy felidézi az elmúlt napokban a közbeszéd egyik legfontosabb témájává avanzsált előrehozott választás kérdése kapcsán megfogalmazott véleményeket, illetve konkrét lépéseket. Kezdődött mindez azzal, hogy Magyar Péter újévi beszédében előrehozott választást követelt, Gyurcsány Ferenc pedig nem sokra rá közölte, hogy támogatja az ötletet. Sőt, a DK szombaton már be is nyújtotta az Országgyűlés feloszlatásáról és a választások előrehozásáról szóló határozati javaslatát. Gyurcsány – a Tisza Párt elnökéhez hasonlóan – azzal érvelt, hogy az ország sokkal rosszabb állapotban van, minthogy a Fidesz még 15-16 hónapig hatalmon maradjon, és a közéletben láthatóan van igény arra, hogy akár már az idén az urnák elé járuljanak a választók.

Magyar Péter ezután Facebook-bejegyzésében közölte, hogy ők a húsz éves Orbán-Gyurcsány korszakot szeretnék és fogják lezárni. „Orbán nélkül nincs Gyurcsány és Gyurcsány nélkül nincs Orbán. Az általuk fémjelzett húsz év, az elvesztett lehetőségek két évtizede volt hazánk számára” – írta, hozzátéve: szerinte „2006-ban az általa okozott morális és gazdasági válság miatt” Gyurcsánynak le kellett volna mondania, de a saját jólétéért és a rövid távú politikai túléléséért „beáldozta” az országot és a politikai közösségét.

„Most senki sem kérte, de ő már intézkedne. Ő, aki 15 éve ül Orbán parlamentjében, és ez egy dologra volt jó, hogy Orbán Viktor minden választáson kétharmadot szerezzen… Érdekes módon, az nem zavarta a jelenlegi parlamenti ellenzéket, hogy a Fidesz az eddigi közpénz-milliárdokat megduplázva, újabb óriási összegeket szavazott meg a parlamenti frakcióknak, hogy a valós társadalmi felhatalmazással már rég nem rendelkező pártok még szórhassák a milliárdokat a következő választásig” – írta Magyar Péter.

Úgy vélte, „ha a jelenlegi ellenzék valóban előrehozott választást akarna, akkor már rég nem asszisztálna a Fidesz színházához, és már rég nem ülnének bent milliókért az ellenzéki képviselők a rendeleti kormányzás évei alatt feleslegessé tett Országgyűlésben”. Majd azzal zárta, „Színház az egész világ. De minden előadásnak vége lesz egyszer”

Magyar György a blogposztban elsőként „helyreteszi” magának az idézet helyességét, mondván: a teljesség kedvéért idézzük pontosan Shakespeare-t, mint klasszikust: „Színház az egész világ, / És színész benne minden férfi és nő: mindenki / Fellép s lelép, s mindenkit sok szerep vár/ Életében, melynek hét felvonása” van (Szabó Lőrinc fordítása).

Majd rátér arra, hogy mit mondott Gyurcsány Ferenc Magyar Péter bírálatával kapcsolatban. A DK elnöke kijelentette, „A végső kérdés, az, hogy mi/ki a fontosabb: a haza vagy a politikus? Ha a haza, akkor nem lehet az a vita fő tárgya, hogy ki mondta ki először, hogy új választás kellene. Aki esetleg nem emlékszik, annak azért mondom: hónapok óta ezt mondta/mondja Jakab Péter, Dobrev Klára, Hadházy Ákos. Az elmúlt napokban Magyar Péter folytatta a sort.”

A blog ezt „kiegészítendő,” emlékeztet arra, hogy – legalábbis Shakespeare szerint – juthat több szerep is egy személyre életének hét felvonása alatt. Gondoljunk csak a valaha liberális Orbán Viktorra, a „pufajkás” Horn Gyulára, a pártállami titkosszolgálat egykori tisztjére, Medgyessy Péter volt miniszterelnökre, esetleg Kövér László házelnökre, aki nem titkolta, hogy 1989-ben Soros alapítványának pénzéből élt. Magyar Péter pályafutásáról pedig már ne is beszéljünk.

„Kis ország vagyunk, egy csőcselékünk van, azzal kell mindent megoldani” – idézte Heltai Jenő Kossuth-díjas író 1946-ban elhangzott, máig érvényes bon motját. De áll Hofi Géza „kis ország, egy csőcselék” – megállapítása is, így nem tudunk mit tenni, mint bizalmat szavazni azoknak, akiknek esetleg lehet valamilyen sötét folt a múltjukban, ám szakítottak korábbi nézeteikkel, és elkötelezettek a Magyar Köztársaság demokratikus intézményrendszerének helyreállítása iránt. 

Az Ahogy tetszik című Shakespeare-dráma szerint életében mindenkinek több szerep juthat. Eljöhet előbb a „cifra szitkok”, a „kényes becsület”, a „robbanó düh”, majd a „kappanon hízott kerek potroh”, a „lapos közhelyek”, a „jól ápolt ficsúr”, végül a „teljes feledés” időszaka. Terjedelmi okokból ezek önkényesen kiragadott, de a szövegkörnyezetükből kiemelve is máig érvényes gondolatok, és azt üzenik, hogy adjunk mindenkinek esélyt egy új szerep betöltésére – mutatott rá Magyar György.

Gyurcsány nézeteit lehet vitatni, de abban egyetérthetünk, hogy „nem lehet az a vita fő tárgya, hogy ki mondta ki először, hogy új választás kellene”. Ha erről folyik a polémia, az nem vezet sehová. Kétségtelen persze, hogy az „óellenzék” bizonyos mértékig felelős azért, mert hagyta szétverni a jogállamiság fundamentumait. Külön tanulmányt érdemelne azonban, hogy a 2010 óta regnáló kétharmaddal szemben mit tehettek volna.

Például a 2014-es választás bojkottja – amikor a NER alapjaiban írta át a játékszabályokat – rövid ideig reális lehetőségnek tűnt. Amivel talán érdemes lett volna élni, mert az igazi választási csalás maga a parlament létszámát radikálisan csökkentő, az egyfordulós rendszert bevezető választási törvény, a választókörzetek átrajzolása, a kampányfinanszírozás szabályainak módosítása volt – állapítja meg a szerző. Ez a hajó azonban akkor elment. Mellesleg a választási jogszabályokat azóta is farigcsálják – minden különösebb társadalmi visszhang nélkül.

A DK–MSZP–Párbeszéd EP-listavezetője, Dobrev Klára szerint ha június 9-én az ország többsége kinyilvánítja, hogy nem kér az Orbán-rezsim kormányzásából, akkor előrehozott választásokért indulnak harcba. A választást azonban 44 százalékkal a jelenlegi hatalom nyerte. Magyar Péter  az idén májusban azt nyilatkozta, hogy a Fidesz az EP-választáson 45 százalék alatt teljesítene, az hatalmas vereség lenne, ha 40 százalék alatt, akkor vagy végük, vagy előrehozott választás lesz. Jakab Péter, a Nép Pártján elnöke tavaly augusztusban azt fejtegette, hogy most van itt az esély, hogy társadalmi nyomásgyakorlással, ha kell tömegdemonstrációkkal, blokádokkal, de kikényszerítsük a hazugsággal megválasztott parlament feloszlatását, s az előrehozott választás kiírását. Azt is ígérte, hogy országgyűlési képviselőként benyújtja a parlamentben az ehhez szükséges határozati javaslatot, a Tisza Párt elnökétől pedig azt kérte, biztosítsa a társadalmi, utcai nyomásgyakorlást.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. december 26-i adása itt nézhető meg:



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom