Van, akinek bejött a koncertstop: 50 milliót kapott Havasi zongorista a Matolcsy-alapítványtól
Ráadásul mindezt a szovjet-magyar örök és megbonthatatlan barátság mintájára az amerikai-magyar kulturális kapcsolatok örök és megbonthatatlan barátsága jegyében, Joe Biden győzelmének hitelesítése előtt egy héttel.
Miközben a hazai könnyűzenei ipar gyakorlatilag elsorvadt, állami garázskoncertekbe kényszerül, feltehetően a második Sziget-fesztivál is üresen tátong, van annak pénze, aki el nem issza a közpénzjellegét vesztett közpénztámogatásból. December 29-én ugyanis a Matolcsy György irányította Magyar Nemzeti Bank által megteremtett kifizetőhely, a Pallas Alapítvány kibővülését követően, Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány 50 millió forintos megállapodást kötött a Symphonic Concert Management Kft-vel. Ez utóbbiban többségi tulajdonos a magyar Richard Clayderman, Havasi Balázs.
Hogy a látványzongorista cége az akkordok mellett miként tud kulturális diplomáciai küldetést is beteljesíteni Amerikában, az több mint talány. Ennek ellenére, az 50 milliót két projekt kivitelezésére kapja a zongorista. Az első egy közös workshop a Frost School Of Music-kal s a küldetése – az indoklás szerint – az amerikai-magyar kulturális kapcsolatok erősítése, ösztönzése és fejlesztése. Hogy Havasi zongorista ebben eddig elévülhetetlen szakmai érdemeket szerzett, az kevéssé ismert, de a jelek szerint megér 25 milliót. A második feladata pedig újabb 25 millióért „a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok ösztönzése, fejlesztése és a két ország közötti gazdasági aktivitás serkentése”. Hogy ez utóbbihoz honnan szerzett jogosítványt Havasi zongorista, az szintén rejtély, de bizonyára kikényszerített egy ilyen profilú OKJ-képzést a pandémia.
A jelek szerint nem csak Mándoki Leslie ér aranyat az interkontinentális kapcsolatok terén, formálódik már az arannyal futtatott másodgenerációs kulturküldöttek rétege is. Ezt bizonyítja, hogy 2015 nyarán együtt is ünnepelték egymást Leslie nagyszabású szülinapi buliján a Várkert-bazárban Orbán Viktor és Orbán Viktorné szemérmesen szentimentális tiktokjával elhíresülten.
Akik nem ismernék, Havasi Balázs az a zongorista, aki úgynevezett látványos crossover-show-val bukkant fel tíz éve óriásplakátokon és sportcsarnokokban. Azóta ő töretlenül a zongora Fásy Ádámja, csak egy kicsit magasabb. Pályája közel sem hasonlítható a szabadszájú, estravagáns, de orgonán játszani tudó Varnus Xavéréval vagy egy szerényen halhatatlan Seres Rezsőével. Havasi sportosan modern jófiú, zongoraművészi diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerezte, de ennek érdemi minőségéről nem volt alkalma a nagyközönségnek meggyőződnie. Más utat választott.
Azt pedig lényegében a Pallas-szerződésből tudhatjuk, hogy államközi küldetése s ehhez mérten affinitása is van, van az a pénzért. S hogy milyen értéket képvisel a zongorista kulturdiplomáciai tehetsége, csak a viszonyítás végett említenénk: a Corvinus Egyetem alig többet, 52 650 000 forintot kapott egy négy féléves képzésre.
Nem mellesleg, a Pallas alapítványok igazgatója, Bánkuty Tamás a héten a Magyar Nemzetben megjelent laudációjában többek között úgy fogalmazott, hogy „a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány legfontosabb célja az értékteremtés, ez igaz a szellemi tőke gyarapítása – oktatás, kutatás, innovatív vállalkozások támogatása –, valamint a történelmi épületek felújítása területén is. Az alapítvány az értékteremtő munkát átláthatóan, szakmai alapokon és hatékonyan végzi. Felelősségteljes és eredményes működésének köszönhetően, megőrizte és gyarapította vagyonát, a jogelődökkel együtt a megalakulás óta eltelt időszakban több mint 1500 oktatási, kutatási, tudományos pályázatot támogatott.”
Arról nem ejtett szót, hogy a legutóbbi ismert adat szerint a Pallas Athéné alapítványok 2019 szeptemberében 274,3 milliárd közpénzjellegét vesztett magyar adóforintnyi vagyonnal rendelkeztek. Ebből a tavalyi évben nem Havasi Balázs volt az egyetlen szerencsés vállalkozó, aki méltán megérdemelt jussával járulhat hozzá a haza – s a vállalkozása – felvirágoztatásához.
A 41 támogatott között egy úgynevezett „Magánszemély” például 3,4 milliót kapott egy tanulmánykötet megírására. Kevéssé szemérmesen a legendás és hungarológiailag transzcendens Vágtázó Halottkémek punkzenekar csillagász énekese, Grandpierre Attila 20 milliót nyert. Pontosabban „A Selyemút őstörténelme. A magyarság szerepe Eurázsiában 12 tudomány legújabb eredményeinek összefoglalása alapján. Milyen volt az Ősi Magyarország” című könyvének magyar, angol, orosz és kínai nyelvű megjelentetésének támogatására a Titokfejtő Könyv- és Lapkiadó.
Hogy Havasi nem csak a fekete-fehér billentyűk mágusa, azt cége, a Symphonic Concert Management Kft nyilvános és bevallott 2019-es bevétele is bizonyítja, ami csaknem 1 milliárd volt forintban, kis híján 3 millió euróban. Nettó. A céget véletlenül pont a Fidesz-kormány országgyűlési letelepedésekor, 2010-ben alapították a szokásos hárommilliós törzstőkével.