Vége a kínai gazdasági modellnek, megbosszulja magát a tervgazdaság
Így véli Frank Stocker, a Die Welt gazdasági szerkesztője, miután egyre drámaibb méreteket ölt az ázsiai nagyhatalom gazdasági válsága. Az állam óriási összegekkel próbál úrrá lenni a bajokon, de mindeddig eredmény nélkül.
Az ingatlanpiac, amely korábban a növekedés motorja volt, romokban hever, milliók megtakarításai úsztak el. Defláció fenyeget, a tőzsdei jegyzések évek óta esnek. Peking hosszú időn át minden eszközzel igyekezett fenntartani a növekedést, ám az iparban ily módon hatalmas túlkapacitások keletkeztek, az ingatlanlufi pedig egy idő után kidurrant. Értéke három év alatt, átszámítva 17 milliárd dollárral csökkent – írja a Die Welt.
A következmény, hogy alig-alig nő a fogyasztás. A kormány jobb híján hatalmas támogatásokkal kísérli meg felfuttatni az exportot, ugyanakkor óriási pénzeket töm a bankokba, tartományokba, településekbe. Azon felül részvényeket vesz a tőzsdén. Ilyen célokra eddig 900 milliárd dollárt fordított, ami a GDP öt százaléka.
Az eredmény azonban halovány. Nagyon úgy fest, hogy az ország belekerült a közepes jövedelmű nemzetek csapdájába. Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász a helyzetért elsősorban a politikai vezetést okolja. Hszi ugyanis nem bízik a piacban, erősíteni kívánja az állami felügyeletet, a fogyasztásösztönzést ugyanakkor kidobott pénznek tekinti.
Látnivalóan nem ért a területhez. Ily módon kilábalásra aligha van esély, és a dolognak rossz vége lesz – jósolja Krugman. Hacsak nem segít a Deepseek által robbantott bomba, amely az egész világot megrengette. Kiderült ugyanis, hogy Kína – szankciók ide vagy oda, lépést tud tartani Amerikával a mesterséges intelligencia fejlesztésében, töredék költség árán.
A tengerentúli fölényt feltételezve, idáig hatalmas összegek áramlottak az USA-ba, ám most lehet, hogy Kína felé veszik az irányt.
(A Die Welt cikke csak előfizetőknek olvasható.)
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. november 13.-i adása itt nézhető meg: