Yaro Patrice: a demokratáknak minden esélyük megvan rá, hogy 2028-ban visszaszerezzék a Fehér Házat
Rendkívül gyorsan megy a kormányalakítás az Egyesült Államokban és Donald Trump már valóban úgy funkcionál, mintha kormányon lenne, pedig január 20-ig Joe Biden az elnök. A választás és az eskü letétele közt a béna kacsa időszaka van, és ez Joe Biden esetében különösen hosszúra nyúlt, mert mióta kiszállt a demokrata választásból, Trump és Harris körül forgott a világ, de hiába pár hét még az eskütételig, Trumpot a világ már elnökként kezeli – így foglalta össze a jelenlegi amerikai helyzetet dióhéjban Yaro Patrice, külpolitikai szakértő.
Rámutatott, az elmúlt évtizedekben nem volt példa arra, hogy egy elnök, aki elbukott egy elnökválasztást, az újra indult volna, de Trump az elmúlt négy évben is úgy működött, mint aki kész visszatérni. Yaro Patrice szerint félnek Donald Trumptól, és ennek legeklatánsabb példája, hogy Biden már fogadta a Fehér Házban. „Ez egy kialakult szokás volt és ezt Trump rúgta fel, miután négy éve, megválasztása után nem hívta meg Bident. Kevés hír jelent meg erről, de szerintem egyfajta puhatolózás volt, hogy Trump mire készül.”
Az amerikai belpolitikában nyilván lesznek lényeges különbségek, de a világot a külpolitika érdekli
Az amerikai érdek nem változott, a stílus más, Trump újfajta szemlélettel lépett be már 2016-2017-ben, de a trumpi külpolitikában van egy realista vonal, ahol eddig az idealista külpolitikai nézet erősen domináns volt. Főleg a Külügyminisztériumba próbál Trump majd olyan személyeket behozni, akik inkább a realista vonalat próbálják vinni – mondta a szakértő. „Azt semmiképpen sem gondolom, hogy izolacionista lenne Trump, főleg, ha megválasztása után már Párizsban járt és tárgyalt.” Hozzátette, Trump az első adminisztráció alatt sem mondott le Európáról, de a hozzáállása nagyon más volt, mert a hidegháború vége óta Berlin volt a fő szövetségese, de Merkellel nem volt jó a viszonya, eközben növelte Trump a szerepvállalást például Lengyelországban, Romániában, Bulgáriában, azaz a NATO keleti szárnyát próbálta megerősíteni, és most is ez lesz. „Az Európai Unió a demokrata elnökök számára volt üdvözölendő projekt, Trump nem EU-párti, a Brexit mozgalmat is támogatta. Merkel nem találta a hangot Trumppal, Macron viszont igen, Németországban pedig választások jönnek, meglátjuk Merz hogyan tud Trumppal kijönni.”
Yaro Patrice úgy vélte, Trump elnöksége gyengíti az unió kohézióját, így a tagállami fővárosokban dől majd el az amerikai-európai kapcsolat vagy az Eu jövője.
Itt Trump-Orbán, nem Fidesz-republikánus párt kapcsolat van
Rövid távon van haszna Magyarországnak a Trump-Orbán együttműködésből, mert a diplomáciai kapcsolatok rendbetétele fontos, a nagyköveti kapcsolatok jók lesznek, de a leendő külügyminiszter, Marco Rubio már nem egy alkalommal kritizálta az Orbán-kormányt, emellett ott lesznek szakértők, akik értik, hogy Magyarországon mi történik, akárcsak azok a republikánus képviselők is, akik jártak Magyarországon és aggodalmukat fejezték ki az itteni demokratikus intézmények folyamatos eróziójával kapcsolatban is – mondta a külpolitikai szakértő, aki arról is beszélt, hogy az amerikai választás után a demokrata és a republikánus párt között másfél százalék a különbség, 1986 óta ez volt a második legszorosabb voksolás, persze az elektori övezetben nyert Trump, de a rozsdaövezetben csak egy-két százalékkal tudta felülmúlni Harrist, a napfényövezetben ott valamivel kényelmesebben, de nem nagy többséggel. „Amerika megosztott és 2028-ban minden esélyük megvan a demokratáknak, hogy visszaszerezzék a Fehér Házat. Ha ez megtörténik és Orbán még hatalomban lesz, akkor mi lesz? Ha bármelyik ország vezetője elfogult az egyik elnökjelölt mellett, az most hasznos fegyver, de később visszafelé sülhet el.”
Yaro Patrice szerint Donald Trump nem engedheti meg magának azt a presztízsvesztést, hogy Ukrajnát veszni hagyják, hogy Putyin előretörhessen. „Nehéz lesz megállapodni, Moszkvában sem törekednek a háború gyors befejezésére, de bármi megtörténhet.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.