Zacher Gábor elárulta, hogy akkumulátorgyárak helyett mire lenne szükség

HírKlikk 2023. október 17. 05:45 2023. okt. 17. 05:45

Magyarország nagyon rossz mentális állapotban lévő ország, szorongó, depressziós fiatalokkal, felnőttekkel, vagyis már nem kábítószer- és alkoholstratégiára lenne szükség, hanem mentálhigiénés stratégiára, ami nem egy-két évre szól, hanem tíz-húszra – mondta Zacher Gábor toxikológus.

Zacher Gábor toxikológus, mentőorvos a Klubrádió Esti gyorsában egy friss kutatás alapján beszélt arról, hogy bár nem tudnak pontos számokat mondani, az alkohol okozta halálozások száma évente nagyjából harmincezer az országban. Ebben benne van az is, aki részegen elesik a biciklivel, beüti a fejét, agysérülése lesz és abba hal bele, ahol az alkoholnak közvetett szerepe van, valamint azok is, akik májcirrózisban, májdaganatban és más hasonló betegségekben halnak meg, amikor közvetlen a hatás. Magyarországon népbetegség nemcsak a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegség, a stroke, hanem az alkoholbetegség is – sorolta. 

Hozzátette, ha megnézzük az egy főre eső alkoholfogyasztás mennyiségét, akkor bőven nem vagyunk a világ élvonalában. Viszont ez a KSH adatain alapul, amelyek a jövedéki adó alapján számítják az elfogyasztott szesz mennyiségét. Tehát nem tudják belevenni a statisztikákba azokat az eseteket, amikor valaki bort készít vagy pálinkát főz magának és a barátainak otthon. Ezért a szakértő sokkal jobban hisz abban, hogy 12 helyett inkább 17 liter jut egy főre a 15+-os korosztályban, és ez már a 7-8. legtöbb lenne Európában. „Van még hova javulnunk ahhoz, hogy elmondhassuk, hogy Magyarország jobban teljesít” – fogalmazott ironikusan.

Az egyértelműen látszik, nem is kell statisztikailag alátámasztani, hogy alkoholprobléma van Magyarországon – jelentette ki Zacher Gábor. Úgy fogalmazott: nézzük meg az ország mentális helyzetét, fogy az alkohol, ami jó feszültségoldó, kis mennyiségtől már feldobott állapotba kerül az ember, eltűnnek a gondok, „már nem is olyan durva az infláció, már nem is érdekes a globális felmelegedés”, már csak az a lényeg, hogy nyerünk-e holnap a szerbek ellen.

Magyarországon általánosságban nagyon sok a szorongó, depressziós fiatal és felnőtt, vagyis, hangsúlyozta, már nem kábítószer- és alkoholstratégiára lenne szüksége az országnak, hanem mentálhigiénés stratégiára, ami nem egy-két esztendőre szól, hanem tíz-húsz évre. Egyre többen élnek a létminimum alatt, egyre kevesebb embernek van tartaléka, az átlag magyarok jelentős része egy hónapnál többet nem bírna ki fizetés nélkül, ami szintén nem a boldogságot segíti, és ezt visszatükrözik az erre vonatkozó adatok is.

Az általa javasolt mentálhigiénés stratégiában nagy szerepük lenne a különböző szakterületeknek, az egészet átlátni, átgondolni. Meg kell nézni az antidepresszánsok, altatók, nyugtatók fogyását, vagyis, mint mondta, sokkal inkább egy ilyen programra lenne szükség, mint akkumulátorgyárakra. De ehhez az is kellene, hogy talpra álljon a magyar gazdaság és „ne harcoljunk itt, mint malac a jégen”.

Azt is mondta: nagyon reméli, hogy nem lesz semmi az energiaital tiltásából, nemzeti dohányboltba kényszerítéséből a 18 éven aluliaknál, mert semmilyen szakmai érv nem támasztja alá. Noha a kormány egy ilyen ötletet bármikor át tud vinni a parlamenten, jegyezte meg.

Forrás: Klubrádió


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom