Minden második válaszoló lemondatná a honvédelmi minisztert a kézigránátos baleset miatt
Sokan nem hiszik, hogy önkéntes volt a kiképzés, amelyen egy nő mindkét kezét elveszítette – derült ki a Publicus Intézet kutatásából. Az emberek háromnegyede szerint nincs is szükség arra, hogy kormánytisztviselőknek olyan katonai kiképzést tartsanak, ahol éles gránátot is használnak.
A magyarok 87 százaléka hallott arról, hogy idén március 21-én egy a Miniszterelnökségen dolgozó 29 éves titkárnő kezében felrobbant egy gránát az Adaptív Védelem néven indított kiképzési program egyik eseményén – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készített reprezentatív, áprilisi felméréséből. Mint ismert, a szerencsétlenül járt titkárnő mindkét kezét elvesztette és súlyos arcsérüléseket szenvedett.
A kutatás szerint a megkérdezettek háromnegyede (76 százalék) szerint nincs szükség arra, hogy kormánytisztviselőknek olyan katonai kiképzést tartsanak, ahol éles gránátot is használnak. Csupán 13 százalék mondta, hogy szükségesnek tartja ilyen jellegű program működtetését, 11 százalék pedig nem válaszolt erre a kérdésre. Még a kormánypártiak relatív többsége (50 százalék) is szükségtelennek nevezte a programot és csak harmaduk támogatja (33 százalék) – írta a lap.
Arra a kérdésre, hogy le kellene mondania Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek az eset után, 49 százalék felelt igennel és csak 35 százalék nemmel.
Rákérdeztek Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza Párt szakértője a 24.hu-n megfogalmazott állításaira, melyek szerint nem teljesen volt önkéntes a kormányzati tisztviselők részvétele a kiképzési programban, mivel a birtokában levő levelek tanúsága szerint „nagyon melegen ajánlott” volt nekik a részvétel. A Miniszterelnökség ezt visszautasította. A kutatás szerint az emberek többsége nem a kormányzatnak hisz: 57 százalék szerint volt nyomás a kormánytisztviselőkön, hogy részt vegyenek a programban, és mindössze 23 százalék gondolja úgy, hogy teljesen önkéntes volt a döntésük.