A börtönökben most „jobban fel vannak hergelődve” a romák, mint a pápalátogatás előtt
Az általános amnesztia érdekében indított aláírásgyűjtés is terítékre került a Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) pénteki közgyűlésén. Aba-Horváth István, a testület elnöke közölte, hogy – bár emberileg megérti a kezdeményezést – az országos önkormányzat nem tud jogi kérdésekbe beavatkozni. Aba-Horváth azt kérte, mindenki egyénileg, maga döntse el, aláírja-e a petíciót.
A közgyűlésről beszámoló Népszava emlékeztet: Rafael Lion, egy Szegeden élő roma jogász petíciójában azt kéri Kövér László házelnöktől, hogy a parlament részesítse közkegyelemben a börtönbüntetésüket töltőket, kivéve azokat, akiket életellenes vagy kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt ítéltek el. Javaslata szerint a büntetés utolsó két évét engednék el, ha a hátralévő rész két évnél kevesebb, az elítélteket azonnal szabadon engednék. Amennyiben a hátralévő rész meghaladja a két évet, a büntetés felének elengedését kéri. A kezdeményezés elindításában szerepet játszott, hogy elnöki kegyelmet kapott a terrorcselekmények miatt elítélt szélsőjobboldali Budaházy György és több társa, valamint a bicskei pedofilügyben elítélt Kónya Endre igazgatóhelyettes.
A Népszavának több forrásból is megerősítették, hogy a romák körében hatalmas érdeklődést váltott ki a kezdeményezés. A közösségi oldalakon látható hozzászólások mennyisége és tartalma is ezt támasztja alá. Rafael Lion korábban elmondta, hogy eddig 120 roma nemzetiségi önkormányzat, valamint 50 – nem kizárólag roma – civil szervezet nyilvánította ki egyetértését, és kétezren jelezték, hogy önkéntesként készek részt venni az aláírásgyűjtésben.
Aba-Horváth István annak veszélyére figyelmeztetett, hogy a cigány közösségen belül egymásnak feszülhetnek az indulatok. Hangsúlyozta, hogy az is „testvérünk marad”, aki aláírja a petíciót, és az is, aki nem. Dancs Mihály, a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom vezetője hozzászólásában megállapította, hogy sajnálatos módon, kevés olyan cigány ember van, akit legalább közvetve – rokona, barátja vagy akár csak falubeli ismerőse révén – nem érint a közkegyelem ügye.
A börtönökben tudomása szerint most „jobban fel vannak hergelődve” a romák, mint a pápalátogatás előtt, amikor sokan szintén amnesztiában reménykedtek.
Az amnesztia azonban nem pusztán szakmai, hanem politikai kérdés is – hívta fel a figyelmet Dancs Mihály. Érzékeltette, csekély esélyt lát arra, hogy nem egészen másfél évvel a parlamenti választás előtt bármilyen színezetű kormány meghozna egy ilyen, a szavazók többsége számára feltehetően népszerűtlen döntést.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. április 22-i adása itt nézhető meg: