A Btk. ostobaságokra nem kínál megoldást, a büntetőjog csak az ultima ratio
Aki közveszély helyszínén riogatja az embereket, rémhírterjesztést követhet el, de az, hogy Orbán Viktor és csapata harmadik világháborút vizionál, valószínűleg belefér a véleménynyilvánítás szabadságába. A Btk. az efféle ostobaságokra – aljas húzásokra – nem képes reagálni, ám ettől még érdemes beszélni a NER erősen kifogásolható kampányáról, és a gyermekek jogellenes kihasználásáról – véli Magyar György ügyvéd.
A Tisza Párt petíciót indít, valamint a hírközlési hatósághoz, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához, s egyben a közösségi média platformjaihoz fordul, mert a háborús pszichózis keltése veszélyes a gyermekek lelki egészségére, ezért a félelemkeltő plakátokat és más hirdetéseket el kell távolítani. Mivel elárasztják a közteret az uszító plakátok, jelzést kell küldeni az Orbán-kormánynak, hogy a háború nem játék – mondta a június 1-jei „békemenetet” követő sajtótájékoztatóján Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke és EP-listavezetője – ezzel indul a Magyar Ügyvéd Blog legfrissebb posztja,
Azt nem tudni, hogy Magyar Péter valóban feljelentette-e már Orbánt Viktort (ahogy két hete jelezte) aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazásért. Ezúttal azonban rémhírterjesztés miatt tervezi ezt.
Magyar György szerint azonban szinte bizonyos: Orbánék nem követték el az említett bűncselekményt azzal, hogy Magyar Pétert háborúpártisággal vádolják. A politikusok másokat gyakran hazugsággal, lopással, hazaárulással gyanúsítanak, ami – ha szűken is – belefér a véleménynyilvánítás szabadságába, hiszen a közszereplőknek a becsületüket, a jó hírnevüket, a személyiségi jogaikat sértő állítások esetén többet kell elviselniük.
Más lehet ugyanakkor a helyzet, ha Orbán a harmadik világháború rémével fenyeget. „Sokan hiszik azt, hogy a gonosz nem létezik, pedig a világháborúk mögött a gonosz áll. Ne engedjünk neki, eljött az ördögűzés ideje. Vagy mi győzünk, vagy ők, harmadik út nincs, csak harmadik világháború. Mutassuk meg Soroséknak, hol lakik a magyarok istene” – idézte a kormányfő „békemenetes” beszédéből az ügyvéd.
Mint idézi: a Btk szerint rémhírterjesztést az követ el, aki „közveszély színhelyén nagy nyilvánosság előtt a közveszéllyel összefüggésben olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely a közveszély színhelyén alkalmas az emberek nagyobb csoportjában zavar vagy nyugtalanság keltésére, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. Az, hogy Magyarországon az alaptörvényre hivatkozva veszélyhelyzetet hirdettek ki, tény. Hol a „migráncsok”, hol a koronavírus-járvány, hol az Ukrajnában dúló háború okán. A Fidesz gyűlöletkeltő kampánya ennek ellenére nem alkalmas az említett tényállás megállapítására, így nem is alkalmazható – állapította meg az ügyvéd.
Valószínűleg a véleménynyilvánítás szabadságának körébe tartozhat az is, hogy Orbán harmadik világháborút vizionáljon. „A Btk. az efféle ostobaságokra nem kínál megoldást, mert a büntetőjog csak az ultima ratio” – szögezte le Magyar György, aki szerint a feljelentés így leginkább arra jó, hogy felhívja a figyelmet rá: a kormányfő a hatalom megőrzése érdekében hajlamos elszakadni a valóságtól.
Ezzel együtt a kampányban elkövetett vélelmezett jogsértések miatt érdemes lehet a Nemzeti Választási Bizottsághoz fordulni. A választási eljárás szabályainak alkalmazásakor érvényre kell juttatni a következő alapelveket: ezek többek között a választás tisztaságának megóvása, az esélyegyenlőség, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás. „A jogorvoslat lehetősége azonban elmúlt, mert kifogást csak a jogsértés észlelésétől számított három napon belül lehet benyújtani, ám különben is borítékolható lett volna egy, a kormánypártok ellen indított eljárás eredménye” – hívta fel a figyelmet Magyar György.