A kormány nem árulja el a nemzeti konzultáció köztes adatait – vajon mi lehet az oka?
Nem igazán izgalmas már a nemzeti konzultációzás, azaz az időről- időre megszervezett Orbán-féle PR-akció, ugyanakkor a jelenleg futó annyiban mégis hoz érdekességeket, hogy egyidőben fut egy másik nemzeti konzultációval konkrétan a Fideszt a legtöbb közvélemény-kutatásban már megelőző Tisza-pártéval. Az ember kíváncsi arra, mennyire hajlandók a magyarok kitölteni ezt, illetve azt. A hvg.hu most mindenesetre megpróbálta megszerezni a köztes részvételi adatokat. Választ egyik megkérdezettől sem kaptak, holott a kormány eddig mindig közölt köztes részvételi adatokat is. Nem csak ezt, de a nemzeti konzultáció költségeire vonatkozó adatot sem árulták el.
A hvg.hu cikkében emlékeztet arra, hogy a tavalyi, 1,5 millió válaszolót megmozgató nemzeti konzultáció a szuverenitást védte meg állítólag, az idei a gazdaságot lendíti fel a kormány szerint. Az előző politikai akció első bő egy hónapjában csaknem 400 ezer válasz érkezett, ám a mostaninál nem ismert ilyen részadat. Lehet, hogy sokkal kevesebb válasz jött, és eltérve a korábbi gyakorlattól, ezért sem közöltek köztes részvételi adatot egy hónap után – sem a témában gyakran megnyilvánuló fideszes politikusok, sem a kormányzat a hvg.hu kifejezett kérésére sem.
Az ezúttal nem ismert, de talán a vártnál, vagy a politikailag jól kommunikálhatónál alacsonyabb kezdeti részvételi adatok oka lehet, hogy bár formájában, eszközeiben és céljában is több „ráncfelvarráson” átesett, mégis érdektelenné vált, kifulladóban van a már csaknem 20 éve alkalmazott, manapság már csak főleg a 60 év feletti, amúgy is fideszes korosztály körében népszerű kampányelem. Ráadásul ezúttal elviheti a fókuszt a kormányzati levelezésről az, hogy Magyar Péter pár héttel Orbánék akciójában október 28.-i startja után, november 19.-én ráindította a Magyarok Hangja kizárólag online kitölthető akcióját.
Mivel tehát a kormányzat nem árulta el, így nem tudjuk, hogy eddig mennyien küldték vissza a nemzeti konzultációs ívet, és azt sem, hogy hányan válaszoltak online a kérdéssorra – ez a lehetőség csak nemrég, november 30-án nyílt meg a kormányzati aloldalon – írja a hvg.hu, megjegyezve, hogy a Tisza Pártot is megkérdezték az eddigi adatokról, de választ egyelőre tőlük se kaptak.
További részletek itt.
A korábbi nemzeti konzultációk részvételi adatairól és költségeiről itt írtunk.