A magyar búzának meg kell majd küzdenie az ukrán versenytársakkal
Ez az utolsó európai uniós pénzügyi ciklus, amikor a földalapú támogatás ilyen nagyvonalúan jár az egyéni gazdáknak. 2028-tól más prioritások vannak, az agrárbüdzsé csökkenni fog legalább 20-30 százalékkal, ami azt jelenti, hogy lesz földalapú támogatás, csak szerényebb összegekkel. Valószínűleg a földnagyság felső határát – amíg jár a támogatás – fogják tovább csökkenteni. Így az már nem lesz járható, hogy megszerzem a termőföldet és utána korlátlanul felveszem rá a földalapú támogatást, ha életképes vállalkozások akarnak maradni, akkor profitit kell termelni – mondta Raskó György agrárközgazdász a KlikkTV Mélyvíz című műsorában.
Raskó György elmondta, hogy ezt a változást az Orbán-kormány úgy interpretálja, hogy az ukránok miatt van. Ugyanis az Európai Unió fel akarja venni Ukrajnát, ahol hatalmas földterületek vannak és azért kell a földalapú támogatást csökkenteni, hogy az ukrán mezőgazdasági vállalkozóknak is jusson belőle.
Valójában a brüsszeli Bizottság egyértelmű állásfoglalása, hogy Ukrajna esetleges, 2030-ra tehető csatlakozása esetén a többi nyugat- és közép-európai országhoz hasonlóan, a földalapú támogatás folyósítása Ukrajnában is korlátozott lesz. A nagy gazdasági vállalkozások – mint például Mészáros Lőrinc agrárbirodalma – semmiféle földalapú támogatást nem fognak kapni.
Ukrajna esetében is maximum 400-500 hektár nagyságig fognak folyósítani földalapú támogatást, szerény összegben, nem annyit, mint például ami most a magyar gazdáknak jár. Raskó György szerint a kormány propagandájának köszönhetően, ukránellenesség emiatt csak Magyarországon van, Nyugat-Európában inkább örülnek az állattenyésztéssel foglalkozó gazdák Ukrajna csatlakozásának, mert olcsó mezőgazdasági nyersanyagforrást remélnek, búzát, napraforgót, kukoricát és szóját is vámmentesen tudnak szállítani, ami olcsóbb lesz, mint az USA-ból vagy Brazíliából beszerezni.
Magyarországhoz képest Ukrajnában 25-30 százalékkal olcsóbban állítják elő a búzát, kukoricát, szóját, különösen a napraforgót. Az európai piacon ezekkel kell megvívni a versenyt a magyar termékeknek. Ez egyfajta hátrány, de a magyar állattenyésztők nem biztos, hogy ellenzik, hogy jó minőségű ukrán gabonához jussanak.