A múltat nem törölné el végképp a Fidesz

Somfai Péter 2025. április 9. 07:00 2025. ápr. 9. 07:00

A „gyurcsányozás” már régóta nem elsősorban a valós politikai helyzetről szól, sokkal inkább egyfajta politikai marketingstratégia, ami érzelmekre épít. És ebből a szempontból még mindig van benne politikai logika – mondta a Hírklikknek Bene Márton, a HUN REN TK Politikatudományi Intézetének kutatóprofesszora. Szerinte a Fidesz kommunikációjában Gyurcsány neve régóta egyfajta szimbólummá vált, a több mint másfél évtizedes módszeres karaktergyilkosság eredményeként sok választó számára ő testesíti meg a 2000-es évek válságait, megszorításait, a hazugságbeszédet és a politikai botrányokat. Ez egy erős érzelmi reakciókat kiváltó eszköz, amit a Fidesz újra és újra elő tud húzni, mint a „nemzeti veszélyforrást”. „Ez tudatos stratégia: ha az ellenzék vezetőit Gyurcsányhoz tudják kötni, az sok választóban negatív érzéseket vált ki” – tette hozzá a professzor.

Mennyire hatásos ez a stratégia manapság? Mit gondol, működik még ez az üzenet az emberek többségénél?

Ha egy üzenet már 15 éve segít hatalmon maradni, akkor politikailag érthető, hogy nem akarják elengedni. Ennek ellenére, nem gondolom, hogy ez a kártya lesz az adu ász a közeljövőben. Már csak azért sem, mert a DK elnökével szemben Magyar Péter eléggé konfliktusos viszonyt alakított ki, és ezen egyelőre nem is nagyon akar változtatni. A másik dolog, ami miatt ez kevésbé működik a következő kritikus időszakban, hogy mindenki előtt világos, a korábbi ellenzék pártok elsorvadóban vannak, ebben a helyzetben a DK elnökét ők sem tekintik olyan vezetőnek, akihez hozzá kellene fűzni a maguk sorsát. Jelenleg inkább az a kérdés, hogy egyáltalán bejut-e a parlamentbe 2026-ban a DK, vagy ők is kívül rekednek? Ezért nehéz most a pártelnökből „a fő ellenség” képet kreálni. 

Ez leegyszerűsítheti mind a Fidesz, mind a Tisza Párt üzenetét: „Szavazz ránk, vagy visszajön Gyurcsány”. Ez elképzelhetetlen? 

Persze ez releváns kérdés, nem is lehet kizárni, hogy a következő kampányidőszakban valamikor ne kerülne elő. De a Tisza kampányát nehezíti, hogy a jelenlegi erőviszonyok ismeretében, előállhat egy olyan helyzet, amikor a kormányváltáshoz Magyar Péter támogatottsága nem lesz elég, koalíciós nyomás alá kerülhet. Ekkor előfordulhat, hogy csak a Demokratikus Koalícióra számíthat. Ez azért mégsem ugyanolyan erejű veszélyforrás a jobboldali szavazók szemében, mint amikor valóban ő volt az ellenzék legerősebb vezetője. Erre a kérdésre nem fogunk választ kapni a választások előtt. 

Ha be is következne ez a helyzet, a korábbi bántó nyilatkozatokat el lehet majd felejteni?

Lehetnek az együttműködésnek olyan opciói, amiket mind a két fél el tudna fogadni, de ma még azt gondolom, Magyar Péter eléggé kategorikusan nyilatkozik arról, hogy Gyurcsány Ferenccel soha nem fog együtt kormányozni. A budapesti Városházán ezt következetesen be is tartják, de ott nem volt rajtuk annyira erős „kormányalakítási” nyomás, mint egy esetlegesen győztes országgyűlési választás után lehet. 

 Nem lát erre esélyt? 

 A választási csatában az egyik oldalon legyenek ők, a másikon a Tisza, de a kis pártok se adják fel, és igyekezzenek minél több voksot elvenni Magyar pártjától. Gyurcsány annyiból biztosan elő fog jönni a kampányban, hogy ez a másik oldalon is egy visszatérő retorikai elem lehet. Mind a két erős szereplő igyekszik a másikat összetolni valakivel: a Fideszt a Mi Hazánkkal, Gyurcsányt Magyarral, Magyar pedig megpróbálja ugyanezt Orbánnal és Gyurcsánnyal, mondván, hogy ők ketten ugyanannak a két oldala. Egyszóval: a politikai színpad minden szereplője érdekelt a másik „begyurcsányozásában”. Gyurcsány neve egyfajta „negatív identitás”, egy olyan figura, akivel szemben meg tudják határozni magukat a fideszes és a tiszás szavazók is, ez segít a bázis aktivizálásában.

Véleménye szerint erre a mocskolódásra vevők lesznek a választók? A kormányváltásban reménykedő ellenzéki szavazók alighanem azt gondolják, jó lenne már továbblépni, jó lenne egy politikai tér, ahol nem a múlt démonai körül forog minden, hanem valódi viták, jövőképek, és új arcok formálnák a közéletet a bal- és a jobboldalon egyaránt. Mit gondol erről?

Nem valószínű, hogy ez a remény teljesül. Hiányzik az új főellenség, jelenleg nincs olyan vezetője a korábbi ellenzéknek, aki annyira megosztó vagy „használható” lenne a Fidesz számára, mint Gyurcsány. Így ő maradhat a fókuszban, mert ismerős és hatékony fegyver. 

A többi kisebb ellenzéki pártnak ebben a játszmában osztanak majd lapot?

A Momentum most mintha kezdene életjeleket mutatni ezekkel az akcióival, de a többiek – az MSZP, a Párbeszéd, a Jobbik, az LMP – most nem tűnnek versenyképes tényezőnek. Erre a legjobb példa, ha megnézi valaki az LMP fiókjait a közösségi médiában. Ungár Péter elsősorban verseiről posztol mostanában.  

A következő, 2026-os választás előtt nincs olyan helyzet, mint amikor a Fidesz felszámolta a kisgazdákat, az MDF-et, és elérte, hogy egyedül maradjon a maga térfelén? 

A Fidesznek most az az érdeke, hogy minél több párt legyen a baloldalon, minél kisebbek, de mérhető támogatottsággal. Ha valaki a legkevésbé érdekelt abban, hogy eltünjön a MSZP, a Jobbik, az LMP vagy akár a Párbeszéd, az éppen a Fidesz.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 21-i adása itt nézhető meg: