A nemzeti konzultációnak nem lesz hatása arra, hogy megkapjuk-e az uniós pénzeket
Semmi köze nem lesz az Oroszország elleni szankciókról szóló nemzeti konzultáció eredményének az uniós pénzek kifizetéséhez. Nem ezen áll, vagy bukik az unióval folytatott egyeztetés, sokkal inkább azon, hogy mi a tartalmuk a magyar törvénymódosításoknak. Ezt erősítette meg Mellár Tamás, a KSH korábbi elnöke, parlamenti képviselő. Szerinte Orbán Viktor a konzultáció eredményét használni fogja – itthon is –, az uniós tárgyalásokon, de a szankciókat ezzel még nem akadályozza meg. A konzultáció arra jó neki, hogy jelezze, mégiscsak ellene van.
Árthat-e a nemzeti konzultáció az Európai Unióval folytatott egyeztetéseknek?
Nem hiszem, hogy ennek túlzottan nagy jelentősége lenne. Nyilvánvalóan Orbánék ezzel a konzultációval egyfajta legitimációt szeretnének kapni, hogy nem is ők, hanem a magyar nép, a magyar társadalom ellenzi ezt. De túl nagy jelentősége nincs, nem gondolom, hogy ezen áll, vagy bukik az egyezség az unióval. Sokkal inkább azon, hogy mi a tartalmuk a magyar törvénymódosításoknak. Illetve azon is, hogy mit gondol az Európai Unió arról, jobb-e, ha Magyarország mégiscsak benne van az EU-ban, vagy ha nincs. Felmérik, ha most elzárják a pénzcsapot, akkor Orbán netán előkészíti a kilépést, ezért jobb, ha adnak valami pénzt. Azt gondolom, hogy valószínűleg lassan, de azért adnak pénzt, teljesen függetlenül a nemzeti konzultációtól.
Mi inspirálhatta ezt a nemzeti konzultációt, miután az Orbán-kormány, és maga Orbán is megszavazta az Oroszországgal szemben eddig érvénybe léptetett összes európai szankciót?
Az egyik lehetséges ok: ezt Orbán úgy akarja feltüntetni, mégiscsak ellene van ennek az egész dolognak. Nyilvánvalóan azért, mert Putyinék rápirítottak, hogy mit kellene tennie. Azért, hogy mégse az legyen ő, aki „megfordult” ebben a dologban, majd a magyar néppel mondatja ki, hogy ezt akarja. Mert ne legyenek kételyeink, a nemzeti konzultációban az emberek 90 százaléka állást foglal amellett, hogy nem kellenek ezek a szankciók, és akkor Orbán erre hivatkozva indul majd harcba. Így próbálja magát is menteni. A legutóbbi parlamenti vitában is az volt az érdekes, hogy nehezen tudta kimagyarázni, hogy ő a szankciók ellen van, mégis megszavazta mindegyiket. Vagyis, ha most az emberek azt akarják, hogy ne legyenek szankciók, akkor ő, mint „demokrata miniszterelnök” meghajlik a nemzet akarata előtt. És akkor arra próbál majd hivatkozni, hogy nagyon szeretne megfelelni az Európai Uniónak, de hiába, a magyar emberek mást akarnak. Egyébként szerintem ennek az Európai Unióban nincs nagy hatása vagy következménye. Náluk a mérlegelés sokkal inkább attól függ, hogy mi lehet jobb az EU számára, az, hogy mégis csak benn vagyunk, vagy az, ha nem. Én azt gyanítom, hogy az unió azt akarja, maradjunk tagok, ezért aztán lassítani fogja a pénzek kiosztását, majd még egy-két kört futtat velünk, de végleg nem mond nemet.
Nem emlékeztet ez a nemzeti konzultációs eljárás kísértetiesen arra a népszavazásra, amelyet az oroszok írtak ki Ukrajna megszállt területein az Oroszországhoz csatlakozásról?
Dehogynem. Ott is pontosan lehetett látni, hogy az emberek 90, vagy több, mint 90 százaléka azt fogja mondani, ők nagyon szeretnének Oroszországhoz csatlakozni. Ott is egyértelműen sumák dolog volt. Azért lehet előre tudni az ilyen dolgokban az eredményt, mert – ahogy Sztálin mondta – az a lényeg, ki számolja össze a szavazatokat. Ez a tanulság. Itt Orbánék fogják számolni az eredményt, és a szavazatszámlálás közelébe se fognak engedni másokat. Valószínűleg nem lesz magas a részvételi arány se, abba is „beleügyeskednek” majd egy kicsit. Így aztán ne legyenek kételyeink, legalább 5 millió szavazó lesz, aki azt követeli pártunktól és kormányunktól, hogy szakítsunk a szankciókkal, mert azok ártanak Magyarországnak. Ugyanakkor ez egy nagy hazugság. Orbán azt is ezzel akarja elleplezni, hogy a magyar gazdaság „önerőből” is válságba került már. Éppen a túlfűtöttsége miatt, miután egy választási költségvetést csináltak. Most ezt is inkább az unió nyakába akarják varrni: vagyis, a szankciók miatt van szükség a megszorításokra. Holott ennek oka a három-négy éve őrülten túlfűtött gazdaság, amelyikből hatalmas többletkereslet áramlott ki, és hatalmas az infláció. Ez egyébként abból is látszik, hogy nem az energiaárak vitték fel az élelmiszerárakat, meg általában az inflációt, mert azok még be sem gyűrűztek, még nincsenek is benne az augusztusi elszámolásban.
Használhatja-e bármire is Orbán a nemzeti konzultáció eredményét az EU ellen?
Ne legyenek kétségeink, használni fogja itthon is, az unióval folytatott tárgyalásokon is, mint hivatkozási alapot. A kérdés az, hogy milyen eredményt ér el vele. Szerintem már az Európai Unióban is látják, hogy egy olyan rendszerben, mint amilyen Magyarországon kiépült, se egy ilyen konzultáció, se egy választás nem alkalmas arra, hogy valóban meg lehessen tudni a többség véleményét. Pontosan azért, mert el van torzítva minden, és nincs meg a független ellenőrzés lehetősége.